| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Inne > Jak powinny się rozliczyć osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie

Jak powinny się rozliczyć osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie

Z podatku dochodowego zwolnione są diety i kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.


Z tego wynika, że dokonanie wypłat należności nazwanych dietami stanowiących zryczałtowaną formę pokrycia utraconych korzyści i poniesionych kosztów związanych z pełnieniem obowiązków społecznych polegających na wykonywaniu zadań statutowych na rzecz Związku przez skarbnika w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w oparciu o normy ustanowione przepisami niższej rangi niż ustawa, nie daje prawa do zastosowania zwolnienia, od podatku (patrz postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, nr OG-005/4/2007/PD II/415-3/07 z 7 marca 2007 r.).

Wypłacone należności stanowią natomiast przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy trzeba wystawić informację PIT-R


Czy informacja PIT-R powinna być wystawiona w przypadku dokonywania wypłat należności zwolnionych z podatku?


Tak

PIT-R to informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. Jest to informacja sporządzona przez płatników dokonujących wypłat osobom fizycznym z tytułu pełnienia wspomnianych obowiązków. Podstawą jest art. 13 pkt 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Informację PIT-R mają obowiązek wypełnić płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonujący wypłat należności wolnych od podatku na postawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) i pkt 17 wspomnianej ustawy. Chodzi o wypłaty osobom z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, o której mowa w art. 13 pkt 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna

• Art. 13, 21, 41 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »