REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe wyjazdów integracyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Skutki podatkowe wyjazdów integracyjnych
Skutki podatkowe wyjazdów integracyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Zorganizowanie integracyjnego wyjazdu pracowniczego jest z reguły dość kosztowne. Przed jego przygotowaniem warto więc zastanowić się, jakie będą skutki podatkowe tego wydatku. W obu ujęciach - zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika.

Znalezienie dobrego pracownika nie jest proste i coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego mając odpowiednich ludzi, po pierwsze starają się one zapewnić im jak najlepsze warunki pracy. Jednym z ważnych elementów będzie integrowanie zespołu i zapewnianie dobrej atmosfery. Służą temu między innymi wspólne wyjazdy integracyjne – pozwalające przełamać niektóre oficjalne bariery i zbliżyć do siebie pracowników. Często tego typu atrakcje są również organizowane w celu podnoszenia kwalifikacji, a w programie wyjazdów znajduje się nie tylko wypoczynek, ale również wiele szkoleń. Dla pracownika to możliwość odwiedzenia miejsc, których możliwe, że normalnie nigdy by nie zobaczył. Poza tym, to możliwość podnoszenia swoich umiejętności i połączenie odpoczynku z pracą. Dzięki takim wycieczkom, jeżeli są dobrze zorganizowane, można stwierdzić, że zarówno pracodawcy jak i pracownicy mogą zyskać.

REKLAMA

Polecamy: CIT 2019. Komentarz
Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Skutki podatkowe dla pracodawcy

Kiedy przedsiębiorcy myślą o organizacji wyjazdów integracyjnych, zaczynają pojawiać się pytania: Czy wyjazd integracyjny to koszt firmowy? Czy te koszty wpłyną na moje zobowiązania podatkowe?

Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z założenia kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Odpowiednio, definicja kosztów znalazła się również w ustawie podatek dochodowy od osób prawnych (art. 15). Zgodnie z ugruntowanymi opracowaniami, komentarzami i orzecznictwem, dane wydatki muszą, po pierwsze nie znajdować się na liście wyłącz eń, a po drugie poniesienie wydatku musi być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Kosztami powinny być racjonalne wydatki uzasadnione gospodarczo.

W tej kwestii, odpowiednie koszty związane z wyjazdem mogą być potraktowane jako niezbędne czy gospodarczo uzasadnione, jeżeli da się jednoznacznie wykazać, że mają powiązanie z działalnością gospodarczą podatnika i cel gospodarczy, na przykład: poprzez odpowiednie spotkania i szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności pracowników. Każdy wydatek powinien być jednak odpowiednio, indywidualnie analizowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z wyrokiem NSA II FSK 2908/12, zakup alkoholu nie powinien być kwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu. Tak samo wydatki mające na celu rozrywkę, czy cele wyłącznie towarzyskie. Z drugiej strony, zdarzają się konkretne sytuacje w których Izby Skarbowe uznają wydatki na motywacje, czy integracje pracowników jako odpowiednie do zakwalifikowania jako koszty uzyskania przychodu. Na przykład:

Stan faktyczny:

Spółdzielnia planuje ponieść wydatki na organizację wigilii pracowniczej w celu zintegrowania pracowników i firmy oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy co może wpłynąć na podniesienie efektywności w pracy oraz usprawnienie komunikacji wewnętrznej w firmie.

Pytanie:

Czy wydatki na wigilię pracowniczą w części dotyczącej pracowników jak i Prezesa, Dyrektora Handlowego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zwana dalej ustawą o CIT?

Wnioskodawca uznał, że takie wydatki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, w rozumieniu ustawy o CIT. To stanowisko poparł w interpretacji indywidualnej numer ITPB3/423-559/13/PST z dnia 17.02.2014, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Skutki podatkowe dla pracownika

Z drugiej strony warto zauważyć, że wyjazd dla pracownika najczęściej jest bezpłatny lub mocno dofinansowywany przez pracodawcę. Jest to więc nie tylko możliwość mile spędzonego czasu, ale potencjalny konkretny przychód finansowy. Czy w takim razie po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować? Odpowiedź warto przedstawić na konkretnym, dość aktualnym przykładzie praktycznym - w którym dnia 18 stycznia 2019 roku Dyrektor Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną.

Stan faktyczny:

W celu utrzymania właściwej atmosfery w zakładzie, poprawy relacji pomiędzy pracownikami, poprawy efektywności wykonywanych przez pracowników zadań oraz zwiększenie motywacji do pracy, Wnioskodawca planuje zorganizować wyjazd integracyjny – 3-dniową wycieczkę krajową dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa [...]pracodawca będzie pokrywał wydatki związane z organizacją wyjazdu ze środków obrotowych [...]Na czas wycieczki przypadający w dni pracy pracowników Wnioskodawca udzieli im dnia wolnego płatnego.

Zadane pytania:

Czy koszt wycieczki krajowej sfinansowanej ze środków obrotowych pracodawcy wynikający z umowy o świadczenie usług turystycznych zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, a biurem turystycznym stanowi przychód ze stosunku pracy pracowników biorących udział w wycieczce, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego Wnioskodawca zgodnie z art. 31 ww. ustawy powinien obliczyć i pobrać w ciągu roku zaliczkę na podatek dochodowy?

Wnioskodawca zakładał, że koszty takiej wycieczki nie stanowią przychodu ze stosunku pracy pracowników biorących w niej udział. Do tej interpretacji przychylił się organ podatkowy. Jako drogowskaz do interpretacji, organ powołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku (sygn. akt K 7/13 Dz. U. z 2014 r., poz. 947), który określa co należy uznać za przychód pracownika, wskazując na 3 kryteria kwalifikacji takich przychodów. Zgodnie z powołaną analizą w ocenie Trybunału Konstytucyjnego, obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) nie jest w tej sytuacji spełnione, cytat: „gdy pracodawca proponuje swoim pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych, czy szkoleniach choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w wycieczce dobrowolnie, to po jego stronie nie pojawia się żadna korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku”.


Wyjazdy integracyjne, a VAT

Poza podatkiem dochodowym - czy to PIT (od osób fizycznych), czy CIT (od osób prawnych), pytaniem pozostaje jeszcze czy wydatki poniesione na wyjazdy integracyjne mogą mieć wpływ na wysokość płaconego podatku od towarów i usług (VAT)?

Z założenia możliwe jest odliczenie VAT, z wyłączeniem między innymi wydatków na noclegi i gastronomię - które w praktyce mogą stanowić większość kosztów takiego wyjazdu. Ponownie w zakresie rozliczenia VAT, warto oprzeć się na konkretnym przykładzie z praktyki.

Stan faktyczny:

Spółka,  organizuje dla swoich pracowników i członków ich rodzin imprezy integracyjne w formie pikników pracowniczych. [...] Uczestnictwo pracowników i członków ich rodzin w imprezie jest bezpłatne i nie wiąże się z powstaniem po ich stronie dodatkowych kosztów. Wszelkie koszty związane z organizacją imprez integracyjnych ponosi Spółka i są pokrywane ze środków obrotowych. [...]

Pytanie:

Czy Spółka ma prawo do odliczenia kwot podatku VAT wykazanych na fakturach z tytułu nabyć towarów i usług związanych z organizacją imprez integracyjnych, o ile nie są one wymienione w katalogu negatywnym zawartym w art. 88 ustawy o VAT, a także za zakup kompleksowej usługi organizacji imprez integracyjnych dla pracowników, a także w części dotyczącej rodzin pracowników?

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem przez nią towarów i usług, a także usług kompleksowych związanych z organizacją imprez integracyjnych (w tym cateringowych) dla pracowników, jak i dla rodzin pracowników, z wyjątkiem usług gastronomicznych wskazanych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w decyzji numer 0111-KDIB3-1.4012.65.2018.2.WN z dnia 18 maja 2018 roku, uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Organ wskazał, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Dodatkowo organ stwierdził, że nieodpłatne przekazanie (zużycie) towarów oraz nieodpłatne przekazanie usług (np. cateringowych) na potrzeby rodzin pracowników nie będą czynnościami pośrednio związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, ponieważ osoby te nie są związane w żaden sposób z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego też w świetle art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT czynności te należy zrównać z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym nieodpłatne przekazanie (zużycie) towarów i nieodpłatne świadczenie usług na rzecz rodzin pracowników należy uznać za czynności opodatkowane podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

2 miliony firm czeka na podpis prezydenta. Stawką jest niższa składka zdrowotna

To może być przełom dla mikroprzedsiębiorców: Rada Przedsiębiorców apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy, która ulży milionom firm dotkniętym Polskim Ładem. "To test, czy naprawdę zależy nam na polskich firmach" – mówią organizatorzy pikiety zaplanowanej na 6 maja.

REKLAMA

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje skutków błędów w deklaracjach podatkowych. Ochrona dopiero po wykupieniu rozszerzonej polisy OC

Księgowi w biurach rachunkowych mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowych swoich klientów – termin składania m.in. PIT-36, PIT-37 i PIT-28 mija 30 kwietnia. Pod presją czasu księgowym zdarzają się pomyłki, np. błędne rozliczenie ulg, nieuwzględnienie wszystkich przychodów czy pomyłki w zaliczkach na podatek. W jednej z takich spraw nieprawidłowe wykazanie zaliczek w PIT-36L zakończyło się naliczonymi przez Urząd Skarbowy odsetkami w wysokości ponad 7000 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje błędów w deklaracjach podatkowych – ochronę zapewnia dopiero wykupienie rozszerzonej polisy.

Rewolucja płacowa w całej UE od 2026 r. Pracodawcy będą musieli ujawniać kwoty wynagrodzenia pracownikom i kandydatom do pracy

Wynagrodzenia przestaną być tematem tabu. Od czerwca 2026 roku pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniania informacji o płacach, zarówno kandydatom do pracy, jak i zatrudnionym pracownikom. Czy to koniec nierówności i początek nowego rozdania na rynku pracy?

Kryzys zaufania do KSeF? Niewiele przedsiębiorstw gotowych na e-fakturowanie

Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur wejdzie w życie za 9 miesięcy, zaledwie 5230 firm zdecydowało się na dobrowolne wdrożenie systemu. Eksperci biją na alarm – to ostatni moment na przygotowania. Firmy nie tylko ryzykują chaos, ale też muszą zmierzyć się z brakiem środowiska testowego, napiętym harmonogramem i rosnącą liczbą innych zmian w przepisach.

Spółka komandytowa bez VAT od dywidendy – ważna interpretacja skarbówki

Dywidenda wypłacana komplementariuszowi nie podlega VAT – potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że spółki komandytowe, w których wspólnicy prowadzą sprawy spółki bez wynagrodzenia, nie muszą obawiać się dodatkowego obciążenia podatkowego. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców poszukujących efektywnych i bezpiecznych rozwiązań podatkowych.

REKLAMA

Fiskus wlepi kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? MF analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA