REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spotkanie intergracyjne a przychód pracownika

Patrycja Majzner
Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków, mediator sądowy
Spotkanie intergracyjne a przychód pracownika
Spotkanie intergracyjne a przychód pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lato sprzyja wyjazdom integracyjnym. To doskonały okres na to, aby z jednej strony wypocząć, a z drugiej zacieśnić więzi międzyludzkie. Firmy prześcigają się w pomysłach – paintball, parki rozrywki, weekendy pod żaglami. Spotkałam się również z wyjazdem integracyjnym, gdzie pracownicy (i to wcale nie wyższego szczebla kierowniczego) spędzali tydzień w Grecji. Koszty tych spotkań ponoszą w 100 procentach pracodawcy. No i właśnie… Pojawia się pytanie. Czy taki wyjazd pod palmami będzie stanowił nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika? Czy biedny Kowalski będzie musiał zapłacić podatek i jeszcze na dodatek składki ZUS?

Oczywistość nie jest w tym wypadku oczywista moi drodzy. Otóż, Kowalski spędził tydzień nad Morzem Śródziemnym. Fakt. Korzystał z pięknej pogody i zapewne pakietu All inclusive. Fakt. Dodatkowo, pracodawca zaprosił wszystkich na zwiedzanie okolic, grecki wieczór. Przy okazji pojawiły się oczywiście rozmowy na temat firmy, bieżących problemów i proponowanych rozwiązań. Ale czy to wystarczy, aby Kowalski mógł się cieszyć wyjazdem bez konsekwencji podatkowych i składkowych?

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

W tej chwili poprawię Kowalskiemu humor – może się cieszyć do woli, bez obawy, że będzie na niego nałożone jakiekolwiek obciążenie.

Już w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca (sygnatura K 7/13) wskazał co należy dokładnie rozumieć przez „inne nieodpłatne świadczenie”, o którym mowa w art. 12 ust. 1 i art. 11 i ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z TK, przychód to świadczenie, które:
- zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich dobrowolnie),
- zostało spełnione w jego interesie i przyniosły mu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub uniknięcie wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zatem odnieść powyższe do naszego Kowalskiego, aby mógł spać spokojnie, bez obawy o podatki i składki?

Świadczenie zostało spełnione za zgodą pracownika i korzystał z nich dobrowolnie. Niestety, tego argumentu w żaden sposób nie uda nam się obalić. Chyba, że Kowalski został siłą wsadzony do samolotu i zmuszony do dobrej zabawy. Ale już na poważnie, założyć należy, że każdy z pracowników korzysta z wyjazdów integracyjnych z własnej i nieprzymuszonej woli.

Świadczenie zostało spełnione w interesie pracownika i przyniosło mu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, jaki musiałby ponieść. O tyle o ile spotkanie nie niesie za sobą korzyści o tyle dyskusyjne pozostaje uniknięcie wydatku. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że Kowalski zaoszczędził na koszcie wycieczki i za darmo zwiedził Grecję. Jednak wówczas należy zadać pytanie – czy gdyby nie ta propozycja pracodawcy, to czy Kowalski zdecydowałby się sam zakupić wycieczkę? Dokładnie. Podnosimy argument, który wyklucza zakwalifikowanie świadczenia jako przychód. Przecież nie możemy założyć, że gdyby nie ta sposobności, to Kowalski pojechałby za własne środki finansowe.

Pozostał ostatni punkt, na który powołuje się Trybunał Konstytucyjny – świadczenie jest przypisane indywidualnemu pracownikowi. Otóż, nie jesteśmy w stanie przypisać korzyści uzyskanej przez poszczególnych pracowników. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 stycznia 2011 roku (II FSK 1531/09) „dla opodatkowania istotne jest to, czy danemu pracownikowi można przypisać konkretny, a nie statystyczny przychód. Nie można bowiem ustalać przychodu w drodze arytmetycznego działania polegającego na podzieleniu kosztów imprezy integracyjnej przez liczbę pracowników biorących w niej udział. Przepisy updof nie dają podstaw do wykonania takiego działania”.

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 16 marca 2015 r. (IBPBII/1/415/1029/14/BP) uznał, że „zorganizowanie przez Wnioskodawcą imprezy integracyjnej dla wszystkich pracowników, nie będzie generować po stronie pracowników powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ustawy p.d.o.f.” Zatem nie wystąpią obowiązku płatnika to znaczy, nie powstanie obowiązek ujęcia przychodu pracowników oraz pobrania podatku.

Podsumowując, pracownik nie uzyskuje przychodu zgodnie z ustawą o PIT.

Co zatem ze składkami ZUS? Otóż, jeśli po stronie pracownika nie rozpoznajemy przychodu, wówczas godnie z art. 18 pkt. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS.

Coraz częściej przedstawione przeze mnie stanowisko potwierdzają organy podatkowe. Odsyłam Państwa do aktualnych interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
-  z 5 lipca 2019 r. - sygn. 0113-KDIPT3.4011.288.2019.1.PP
- z 18 stycznia 2019 r. - sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.571.2018.3.SJ

Jeśli jednak Państwa sytuacja budzi jakiekolwiek wątpliwości, to zalecam wystąpienie z własnym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.

Patrycja Majzner

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto może odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

REKLAMA

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

Czy zegarek od szefa jest bez PIT? Skarbówka: To nie przychód, ale może być darowizna

Czy upominki na jubileusz pracy i dla odchodzących na emeryturę podlegają opodatkowaniu? Skarbówka potwierdza – nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W grę może jednak wchodzić podatek od spadków i darowizn.

REKLAMA

VAT 2025: Kto może rozliczać się kwartalnie

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

Skarbówka zabrała, sądy oddały: Przedsiębiorcy odzyskali 2,8 mld zł w sprawach o faktury

Tysiące firm niesłusznie oskarżonych o udział w oszustwach VAT w końcu wygrało walkę z fiskusem. W ciągu trzech lat sądy i organy odwoławcze uchyliły decyzje skarbówki na astronomiczną kwotę 2,8 mld zł! Czy to początek końca urzędniczej samowoli wobec przedsiębiorców?

REKLAMA