REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski
PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

REKLAMA

REKLAMA

Do jakiej wysokości zwolnione z opodatkowania mogą być diety, które pracownik zatrudniony przez zagraniczny podmiot otrzymuje z tytułu podróży służbowej do Polski? Przepisy polskiej ustawy o PIT w zestawieniu z przepisami dotyczącymi należności z tytułu podróży służbowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwość ta nabiera szczególnej wagi w przypadku, gdy diety – na podstawie stosownego porozumienia - w imieniu zagranicznego pracodawcy wypłaca podmiot polski.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT, diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Autopromocja

Zakładając, że podróż zagranicznego pracownika do Polski odpowiada definicji podróży służbowej określonej w polskich przepisach prawa pracy i wypłacane mu diety mogłyby korzystać ze wspomnianego zwolnienia, otwarte pozostaje pytanie jaka kwota diety jest wolna od podatku.

Podróż zagranicznego pracownika do Polski nie jest bowiem w rozumieniu polskich przepisów ani podróżą służbową na obszarze Polski (skoro pracownik przyjechał do Polski z innego państwa) ani podróżą służbową poza granicami kraju (ponieważ pracownik wykonuje swoje obowiązki na terytorium Polski).

Wobec tego limity diet określone rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczących podróży służbowej na obszarze kraju lub poza granicami kraju nie mogą być zastosowane wprost.

Jak do sprawy podchodzi praktyka?

Obserwacja praktyki organów podatkowych w tego typu przypadkach również nie prowadzi do jednoznacznych wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

15 grudnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (sygn. IPPB4/415-713/11-8/SP) nie podzielił stanowiska podatnika, który argumentował, że zwolniona na postawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna być pełna wysokość diet, jaką otrzymał on od swojego portugalskiego pracodawcy w związku z podróżą służbową do Polski.

Rozwiązaniem kompromisowym stosowanym w praktyce bywa niekiedy zwolnienie diet wypłacanych przez zagranicznego pracodawcę do limitu 23 PLN za każdy dzień.

Pogląd ten ma oparcie w przepisie art. 775 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownik powinien otrzymać za dobę krajowej lub zagranicznej podróży służbowej dietę w wysokości nie niższej niż kwota diety przysługującej mu z tytułu krajowej podróży służbowej na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego podróży służbowej na obszarze kraju. Wobec tego kwota ta wydaje się wyznaczać bezpieczny dla podatnika limit zwolnienia diet zagranicznych z opodatkowania.

Jak rozliczać diety pracownika w krajowej podróży służbowej

Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika kosztami pracodawcy

Niemniej jednak zdaniem organów podatkowych, limit 23 PLN nie ma zastosowania w takiej sytuacji.

W interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 16 kwietnia 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB4/415-67/12-2/SP) znalazło się bowiem następujące stwierdzenie „(…) nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż ma on prawo do zwolnienia z opodatkowania części diet zagranicznych otrzymanych z tytułu podróży służbowych z Portugalii do Polski, w wysokości 23 zł za każdą dobę podróży służbowej do Polski, gdyż jak wyżej wskazano w przedmiotowej sprawie znajdą również zastosowanie uregulowania zawarte w rozporządzeniu dotyczącym podróży zagranicznej”. 

Organ nie odpowiedział jednak w tej interpretacji na zadane wprost przez Wnioskodawcę pytanie, do jakiej wysokości wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety otrzymane przez pracownika portugalskiej spółki z tytułu podróży służbowych odbywanych z Portugalii do Polski.

Dylemat pozostaje…

Wobec powyższego dylemat pozostaje nierozstrzygnięty. Trudno bowiem ustalić zwolniony z opodatkowania limit diety za dobę podróży służbowej do Polski stosując przepisy obu rozporządzeń, które przecież określają regulacje dla dwóch różnych typów podróży służbowych.

Co więcej, przepisy o dietach należnych pracownikowi w przypadku tych podróży stanowią o innym przeznaczeniu tego świadczenia (pokrycie podwyższonych kosztów wyżywienia albo na pokrycie w całości kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki).

Autopromocja

Ponadto, skoro limit 23 PLN określony w rozporządzeniu o krajowych podróżach służbowych nie powinien być stosowany w podobnych przypadkach, to jaki limit należy zastosować? Przecież żadna z kwot określonych w rozporządzeniu dotyczącym podróży zagranicznych nie limituje wysokości diety dla pracownika odbywającego podróż do Polski.

Jakby tego było mało, rozporządzenia przewidują inny sposób obliczania diet w oparciu o czas podróży służbowej krajowej i zagranicznej.

W takiej sytuacji nasuwa się wniosek, że istniejąca luka w regulacjach powinna zostać  usunięta. Dopóki jednak nie zostaną wprowadzone zmiany w obowiązujących przepisach, podatnicy powinni występować o wykładnię przepisów w ich indywidualnych przypadkach. 

Tomasz Kret, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA