REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski
PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

REKLAMA

REKLAMA

Do jakiej wysokości zwolnione z opodatkowania mogą być diety, które pracownik zatrudniony przez zagraniczny podmiot otrzymuje z tytułu podróży służbowej do Polski? Przepisy polskiej ustawy o PIT w zestawieniu z przepisami dotyczącymi należności z tytułu podróży służbowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwość ta nabiera szczególnej wagi w przypadku, gdy diety – na podstawie stosownego porozumienia - w imieniu zagranicznego pracodawcy wypłaca podmiot polski.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT, diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Zakładając, że podróż zagranicznego pracownika do Polski odpowiada definicji podróży służbowej określonej w polskich przepisach prawa pracy i wypłacane mu diety mogłyby korzystać ze wspomnianego zwolnienia, otwarte pozostaje pytanie jaka kwota diety jest wolna od podatku.

Podróż zagranicznego pracownika do Polski nie jest bowiem w rozumieniu polskich przepisów ani podróżą służbową na obszarze Polski (skoro pracownik przyjechał do Polski z innego państwa) ani podróżą służbową poza granicami kraju (ponieważ pracownik wykonuje swoje obowiązki na terytorium Polski).

Wobec tego limity diet określone rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczących podróży służbowej na obszarze kraju lub poza granicami kraju nie mogą być zastosowane wprost.

Jak do sprawy podchodzi praktyka?

Obserwacja praktyki organów podatkowych w tego typu przypadkach również nie prowadzi do jednoznacznych wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

15 grudnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej (sygn. IPPB4/415-713/11-8/SP) nie podzielił stanowiska podatnika, który argumentował, że zwolniona na postawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna być pełna wysokość diet, jaką otrzymał on od swojego portugalskiego pracodawcy w związku z podróżą służbową do Polski.

Rozwiązaniem kompromisowym stosowanym w praktyce bywa niekiedy zwolnienie diet wypłacanych przez zagranicznego pracodawcę do limitu 23 PLN za każdy dzień.

Pogląd ten ma oparcie w przepisie art. 775 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownik powinien otrzymać za dobę krajowej lub zagranicznej podróży służbowej dietę w wysokości nie niższej niż kwota diety przysługującej mu z tytułu krajowej podróży służbowej na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego podróży służbowej na obszarze kraju. Wobec tego kwota ta wydaje się wyznaczać bezpieczny dla podatnika limit zwolnienia diet zagranicznych z opodatkowania.

Jak rozliczać diety pracownika w krajowej podróży służbowej

Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika kosztami pracodawcy

Niemniej jednak zdaniem organów podatkowych, limit 23 PLN nie ma zastosowania w takiej sytuacji.

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 16 kwietnia 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB4/415-67/12-2/SP) znalazło się bowiem następujące stwierdzenie „(…) nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż ma on prawo do zwolnienia z opodatkowania części diet zagranicznych otrzymanych z tytułu podróży służbowych z Portugalii do Polski, w wysokości 23 zł za każdą dobę podróży służbowej do Polski, gdyż jak wyżej wskazano w przedmiotowej sprawie znajdą również zastosowanie uregulowania zawarte w rozporządzeniu dotyczącym podróży zagranicznej”. 

Organ nie odpowiedział jednak w tej interpretacji na zadane wprost przez Wnioskodawcę pytanie, do jakiej wysokości wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety otrzymane przez pracownika portugalskiej spółki z tytułu podróży służbowych odbywanych z Portugalii do Polski.

Dylemat pozostaje…

Wobec powyższego dylemat pozostaje nierozstrzygnięty. Trudno bowiem ustalić zwolniony z opodatkowania limit diety za dobę podróży służbowej do Polski stosując przepisy obu rozporządzeń, które przecież określają regulacje dla dwóch różnych typów podróży służbowych.

Co więcej, przepisy o dietach należnych pracownikowi w przypadku tych podróży stanowią o innym przeznaczeniu tego świadczenia (pokrycie podwyższonych kosztów wyżywienia albo na pokrycie w całości kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki).

Ponadto, skoro limit 23 PLN określony w rozporządzeniu o krajowych podróżach służbowych nie powinien być stosowany w podobnych przypadkach, to jaki limit należy zastosować? Przecież żadna z kwot określonych w rozporządzeniu dotyczącym podróży zagranicznych nie limituje wysokości diety dla pracownika odbywającego podróż do Polski.

Jakby tego było mało, rozporządzenia przewidują inny sposób obliczania diet w oparciu o czas podróży służbowej krajowej i zagranicznej.

W takiej sytuacji nasuwa się wniosek, że istniejąca luka w regulacjach powinna zostać  usunięta. Dopóki jednak nie zostaną wprowadzone zmiany w obowiązujących przepisach, podatnicy powinni występować o wykładnię przepisów w ich indywidualnych przypadkach. 

Tomasz Kret, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Limity podatkowe 2025: Kto będzie małym podatnikiem PIT, CIT i VAT?

Znamy już limity podatkowe na 2025 rok. Kto skorzysta ze statusu małego podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)? Jaki limit będzie obowiązywał dla małych podatników w VAT?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

REKLAMA

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

Jakie są limity dla ryczałtu na 2025 rok? Kwoty ważne dla podatników

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2025 roku będą mogli opłacać podatnicy, których przychody w bieżącym roku nie przekroczą kwoty 8 569 200 zł. Natomiast prawo do kwartalnego rozliczenia ryczałtu w przyszłym roku będą mieli podatnicy, których przychody nie przekroczą kwoty 856 920 zł.

Jaki jest limit dla jednorazowej amortyzacji w 2025 roku? Kwota limitu wynosi 214.000 zł

Jednorazowa amortyzacja w 2025 r. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (do wysokości 50 000 euro) mogą dokonywać podatnicy PIT i CIT posiadający status małego podatnika i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Limit ten na 2025 r., po przeliczeniu według średniego kursu euro z 1 października br., wynosi 214.000 zł.

REKLAMA

Podwyżki akcyzy w 2025 r. i kolejnych latach. Droższe będą: papierosy, wyroby nowatorskie, płyn do papierosów elektronicznych, tytoń, cygara i cygaretki

W dniu 1 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłożony przez Ministra Finansów. Zwiększone zostaną od marca 2025 roku stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie (podgrzewane wyroby tytoniowe) oraz płyn do papierosów elektronicznych. Nowe stawki akcyzy mają przede wszystkim ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych i ich substytutów, szczególnie przez osoby nieletnie.

JPK CIT od 2025 roku: nowe obowiązki podatników. JPK-KR-PD, JPK-ST

Minister Finansów wydał 16 sierpnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jest to tzw. rozporządzenie w sprawie JPK CIT. Jako pierwsze (od 2025 roku) nowymi obowiązkami zostaną obciążone podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. A od 2026 roku pozostali podatnicy CIT.

REKLAMA