| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Pracodawca przekazując swojemu pracownikowi pieniądze, powinien rozważyć jaka będzie kwalifikacja takiego zdarzenia oraz jego skutki na gruncie ustaw podatkowych. Kwalifikacja podatkowa takiego zdarzenia zależeć będzie od okoliczności, formy i powodów dla których pracownik został obdarowany oraz wartości przekazanej kwoty pieniędzy.

Kwota pieniędzy przekazana pracownikowi np.: w związku ze zdarzeniem losowym

Zdarzają się też sytuacje kiedy przekazana pracownikowi kwota pieniędzy związana jest z ciężką sytuacją życiową w jakiej znalazł się pracownik na skutek jakiegoś zdarzenia losowego. W takiej sytuacji na uwagę zasługuje art.21 ust.1 pkt 26 ustawy o PIT w myśl którego wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79 (pkt 40 i 79 dotyczą m.in. : pomocy materialnej dla studentów, świadczeń pomocy społecznej).

Warto zauważyć, że regulacja ta nie ogranicza zwolnienia do określonego kręgu osób (np. pracowników, emerytów i rencistów) ani do określonych źródeł finansowania (np. ze środków ZFŚS czy środków obrotowych pracodawcy). Co więcej przepis nie określa też wprost kogo dane zdarzenie musi objąć, by wypłacona kwota pieniędzy tytułem zapomogi mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania (może dotyczyć zdarzenia odnoszącego się zarówno do pracownika jak i np.: do członka jego rodziny).

Warunkiem zwolnienia jest jednak by wypłacone zapomogi miały związek ze zdarzeniami określonymi w powołanym artykule. Regulacja ta co prawda nie definiuje indywidualnego zdarzenia losowego, klęski żywiołowej czy długotrwałej choroby, stąd zastosowanie znaleźć tu mogą definicje słownikowe tych pojęć. I tak np.: przez indywidualne zdarzenie losowe należy rozumieć wszelkie zdarzenia, które są nieprzewidziane, których zaistnienie zależy od przypadku (np.: pożar mieszkania, kradzież). Zapomoga przyznana przez pracodawcę w takich okolicznościach może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do kwoty 2.280 zł. rocznie.

Co prawda ustawa o PIT nie określa sposobu dokumentowania zdarzeń uprawniających do skorzystania z  przywołanego zwolnienia od podatku stąd należy przyjąć,  iż odpowiednio do brzmienia art.180 § 1 Ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W związku z tym w przypadku wypłaty zapomogi na skutek zaistnienia zdarzenia losowego dowodami takimi może być np.: kopia protokołu oględzin jaki został sporządzony po pożarze a w przypadku długotrwałej choroby pracownika czy członka jego rodziny np.: dokumentacja medyczna.

Zobacz również: PIT od imprezy integracyjnej - pracownik nie zawsze ma przychód

Grzegorz Wachołek

Magdalena Szczepańska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

                                                                                                           

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »