REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?
Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa doprecyzowuje m.in. kwestie związane z opodatkowaniem przychodów z tytułu uczestnictwa w tzw. pracowniczych programach motywacyjnych.

- Istotną kwestią tej nowelizacji jest wprowadzenie szeregu regulacji doprecyzowujących kwestie kwalifikacji źródła przychodu oraz momentu jego powstania. Do roku 2017 polskie organy podatkowe prezentowały niejednolite stanowisko w powyższym zakresie. Stanowisko to było często sprzeczne z ugruntowaną linią orzeczniczą prezentowaną przez sądy administracyjne. Organy podatkowe uznawały, że przychód w ramach programów opcyjnych powstaje w momencie nabycia akcji jako przychód z innych źródeł. Równocześnie sądy administracyjne stały na stanowisku, że do przysporzenia majątkowego dochodziło dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji, a przychód w ten sposób otrzymany stanowi przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowanych stawką 19% - mówi Marcin Kukulski Dyrektor Trio Advisory, posiadający wieloletnie doświadczenie w projektach z zakresu wyceny i konstrukcji programów opcji menedżerskich.

Autopromocja

- W przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono ogólną zasadę, zgodnie z którą przychody uzyskiwane poprzez wypłatę środków pieniężnych w ramach programów motywacyjnych nie stanowią przychodu z kapitałów pieniężnych. Przychody te należy zaliczyć do tego źródła przychodów, w ramach którego przychód ten został uzyskany (np. ze stosunku pracy). Sytuacja ta dotyczy szczególnie popularnych w latach 2014-2017 programów opartych na instrumentach pochodnych, których wartość uzależniona była od wartości akcji na GPW, przy czym same akcje nie były przyznawane uczestnikom programów – dodaje ekspert.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Ustawa przewiduje możliwość odroczenia przychodu z tytułu nabycia akcji w ramach programu opcyjnego do momentu ich finalnej sprzedaży przy spełnieniu wskazanych w ustawie warunków oraz tylko w przypadku określonego typu programów opcyjnych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Organizatorem programu opcyjnego, w którym uczestniczy pracownik musi być spółka akcyjna (lub jej spółka dominująca), od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności w ramach stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście.
  2. Program opcyjny musi być utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki.
  3. W wyniku realizacji programu opcyjnego utworzonego przez tę spółkę podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej. Nie dotyczy to sytuacji, w których pracownik otrzymuje tylko ekwiwalent pieniężny z tytułu uczestnictwa w programie nie uzyskując prawa do faktycznego objęcia lub nabycia akcji.

- W praktyce mamy do czynienia z odroczeniem opodatkowania, ponieważ mimo że przychód powstaje już na etapie nabycia akcji to jednak przychodu tego nie rozpoznajemy. Obowiązek podatkowy powstaje natomiast w momencie odpłatnego zbycia akcji, które opodatkowane jest stawką 19% - podkreśla Marcin Kukulski z Trio Advisory.

- Konsekwencją zmian w przepisach podatkowych będzie z pewnością duży spadek zainteresowania firm programami opartymi na instrumentach pochodnych. Niemniej programy oparte na akcjach, przy założeniu woli akcjonariuszy do rozwodnienia kapitału, wciąż są ciekawym narzędziem motywacji kluczowych pracowników - dodaje.

Programy opcji menedżerskich to bardzo dobre narzędzie pozwalające łączyć interesy dwóch grup działających w ramach jednej firmy: akcjonariuszy/udziałowców oraz pracowników. Obie te grupy stają się wówczas jedną drużyną, której celem jest zwiększanie wartości firmy. Dobrze zaplanowane programy mają jasno zdefiniowany cel, dobrze dobrane kryteria oceny i w większości przypadków pozwalają na osiągnięcie wymiernych korzyści obu zainteresowanym grupom. Program powinien motywować do ponadprzeciętnego zaangażowania pracowników.

- Obecnie wiele firm, zarówno spółek akcyjnych jak i spółek z o.o. (w tym także start-up’ów) zdaje sobie sprawę, że kluczem do ich rozwoju i wzrostu wartości są odpowiednio zmotywowani pracownicy. Podstawowe świadczenia pieniężne takie jak wynagrodzenia zasadnicze nie są dobrym motywatorem. Pracownicy, a szczególnie ci kluczowi pracownicy mają świadomość, że ich wytężona praca, kreatywność, wymyślanie nowych produktów lub usług przekłada się na zysk firmy i na jej wartość Najlepszym motywatorem do takich działań jest więc bezpośredni udział w tym zysku i wzroście wartości firmy – mówi Magdalena Karda Prezes Trio Advisory.

I dodaje, że ma to szczególne znaczenie w firmach innowacyjnych i nowo zakładanych start-up’ach. Takim firmom zależy na przyciągnięciu najlepszych ludzi, którzy często muszą zaakceptować niższe niż w korporacyjnym środowisku wynagrodzenie.

- Rolą pracodawcy jest więc zadbanie o odpowiedni motywator w postaci programu opcji menedżerskich, który w przyszłości pozwoli pracownikom partycypować w sukcesie. Polskie firmy w ostatnim czasie zmagają się z trudnościami w rekrutacji wartościowych pracowników. Planując dalsze losy firmy warto rozważyć wprowadzenie programu opcji menedżerskich jako narzędzia wyróżniającego firmę na tle konkurencji i pozwalającego przyciągnąć talenty – podkreśla Magdalena Karda, Prezes Trio Advisory.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA