Papierowy PIT ważniejszy od automatycznie zaakceptowanego e-PIT-a
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli podatnik nie skorzystał z usługi Twój e-PIT ani nie rozliczył się w żaden inny sposób, to przygotowane dla niego zeznanie zostało automatycznie uznane za złożone. Znajdzie je po zalogowaniu się do usługi na stronie podatki.gov.pl w sekcji „Złożone dokumenty”.
REKLAMA
Polecamy: PIT 2019. Komentarz
Jeśli z automatycznie zaakceptowanego PIT-37 lub PIT-38 będzie wynikać niedopłata podatku – to podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego. Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to urząd skarbowy przekaże tę kwotę podatnikowi (przekazem pocztowym lub na konto bankowe, jeśli podatnik podał wcześniej urzędowi swój numer rachunku). Przy czym termin do zwrotu – skrócony dla elektronicznych zeznań i wynoszący maksymalnie 45 dni – będzie liczony od 1 maja 2019 r.
Jeśli podatnik w ostatnich dniach kwietnia rozliczył się samodzielnie (w wersji papierowej) z urzędem skarbowym, to tak wypełnione zeznanie ma pierwszeństwo nad deklaracją automatycznie zaakceptowaną w usłudze.
Ponadto Ministerstwo podkreśla, że wszystkie złożone PIT-37 i PIT-38 – bez względu na formę złożenia – docelowo znajdą się w systemie informatycznym usługi Twój e-PIT. W każdej chwili po zalogowaniu na portalu podatki.gov.pl będzie można je zobaczyć, a w razie potrzeby złożyć korektę.
Do 31 maja można dodać lub zmienić dane OPP w usłudze Twój e-PIT
Ministerstwo Finansów poinformowało także, że do 31 maja 2019 r. – po zalogowaniu i wybraniu opcji korekty w zeznaniu rocznym PIT-37 lub/i PIT-38, dostępnym w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl – można zmienić lub dodać dane organizacji pożytku publicznego (OPP), aby przekazać jej 1% swojego podatku.
Od 1 czerwca zmiany w tym zakresie nie będą możliwe.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat