REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wirtualnej waluty przez zagraniczny zakład podatkowy i nierezydenta

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Sprzedaż wirtualnej waluty przez zagraniczny zakład podatkowy i nierezydenta /fot. Fotolia
Sprzedaż wirtualnej waluty przez zagraniczny zakład podatkowy i nierezydenta /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli sprzedaż wirtualnej waluty odbędzie się za pośrednictwem zakładu podatkowego np. zorganizowanej filii/biura zlokalizowanego za granicą, to środki z tytułu tej sprzedaży będą opodatkowane w kraju, w którym to biuro/filia ma swoją siedzibę. A jak jest w przypadku sprzedaży dokonywanej przez nierezydenta?

Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni lat coraz więcej polskich podmiotów dokonuje obrotu wirtualną walutą. Zauważył to również polski ustawodawca, nowelizując w ostatnim czasie przepisy ustaw o podatkach dochodowych, celem rozwiania wątpliwości co do sposobu opodatkowania handlu kryptowalutą.

Autopromocja

Z kolei w jednej z majowych interpretacji indywidualnych prawa podatkowego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się w przedmiocie ustalenia kraju odprowadzenia podatku z tytułu sprzedaży wirtualnej waluty przez polskiego rezydenta podatkowego zagranicznemu podmiotowi.

Wymiana waluty tradycyjnej na walutę wirtualną

Wnioskodawca – polski rezydent podatkowy wskazał, że zamierza prowadzić platformę internetową umożliwiającą wymianę waluty tradycyjnej na walutę wirtualną lub waluty wirtualnej na walutę tradycyjną. Kursy poszczególnych walut będą określane w odniesieniu do PLN. Wnioskodawca wskazał ponadto, że za pośrednictwem platformy internetowej będzie dokonywał sprzedaży waluty na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania za granicą. Środki pieniężne również będą pochodzić z zagranicy. Polskiego podatnika interesowała zatem odpowiedź na pytanie, czy środki te powinny zostać opodatkowane w Polsce?

Miejsca zamieszkania podatnika decyduje o opodatkowaniu

Odpowiadając na to zagadnienie, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Dyrektor KIS potwierdził więc, że ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego obowiązku podatkowego. Inaczej rzecz ujmując, od miejsca zamieszkania zależy, czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce. Podlegają więc obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast, jeśli podatnik będzie posiadał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów uzyskanych w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor KIS potwierdził, że skoro zbywca wirtualnych walut posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, to uzyskanie środków pieniężnych od zagranicznego podmiotu z tytułu sprzedaży kryptowaluty, niezależnie od tego, gdzie znajdą się środki ze sprzedaży – będzie opodatkowane w Polsce.

Sprzedaż wirtualnej waluty za pośrednictwem zakładu podatkowego

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że jeśli sprzedaż wirtualnej waluty odbędzie się za pośrednictwem zakładu podatkowego np. zorganizowanej filii/biura zlokalizowanego za granicą, to środki z tytułu tej sprzedaży będą opodatkowane w kraju, w którym to biuro/filia ma swoją siedzibę. Takie stanowisko wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z danym krajem, w którym zakład podatkowy jest położony.

Wnioski dotyczące opodatkowania sprzedaży wirtualnej waluty

Z wydanej w dniu 8 maja 2019 r. interpretacji podatkowej płyną zatem następujące konkluzje.

Polski rezydent podatkowy otrzymujący środki pieniężne z tytułu sprzedaży wirtualnej waluty będzie zawsze zobowiązany do ich opodatkowania w Polsce. W tym przypadku brak jest jakichkolwiek wyjątków np. związanych z zawarciem umowy za granicą czy brakiem transferu środków pieniężnych na polski rachunek bankowy.

Drugi wniosek jest następujący. Jeśli sprzedaży wirtualnej waluty dokona przedsiębiorca i sprzedaż ta odbędzie się za pośrednictwem zakładu podatkowego (np. biura) położonego w innym państwie, to zyski ze sprzedaży waluty będą opodatkowane w kraju położenia tego zakładu. Mając na uwadze, że w niektórych krajach opodatkowanie zysków z handlu wirtualną walutą nie występuje w ogóle lub jest ustalone na minimalnym poziomie, to polscy rezydenci podatkowi posiadający zakład w danej jurysdykcji podatkowej mogą nie zapłacić podatku w ogóle.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Podobnie będzie z osobami, które nie posiadają polskiej rezydencji podatkowej, a więc z osobami, które nie posiadają w Polsce miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. Takie podmioty również nie zapłacą podatku polskiemu fiskusowi. Należy jednak zasygnalizować, że sprzedaż wirtualnej waluty przez zagranicznego rezydenta podatkowego polskiemu podmiotowi może wygenerować obowiązek zapłaty podatku w Polsce. Stanie się tak, jeśli środki pieniężne będą wypłacone przez osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce. Obowiązek ten może powstać niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia.

Zważywszy na to, że Polska przoduje w adaptacji bitcoina oraz innych wirtualnych walut, to w świetle wydanego orzeczenia istotne staje się ustalenie kraju odprowadzenia podatku, a dalej czy podatek ten w ogóle powinien zostać uiszczony, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danej jurysdykcji podatkowej.

radca prawny Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA