reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Nowy wzór PIT-11 od 2020 roku

Nowy wzór PIT-11 od 2020 roku

Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju przygotował nowe wzory informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT–1/IFT–1R, oświadczeń PIT–2, PIT–2A, PIT–3 oraz deklaracji PIT–4R, PIT– 6 i PIT–8AR. Nowe wzory ww. oświadczeń mają być stosowane do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r.. Natomiast nowe wzory ww. informacji i deklaracji mają być stosowane do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2019 r.

Aktualizacja z 13 grudnia 2019 r.:  W dniu 12 grudnia 2019 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 2397 rozporządzenie Ministra Finansów z 9 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wzory formularzy podatkowych określonych tym rozporządzeniem stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2019 r. Jedynie wzór PIT-2 stosuje się do przychodów, dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2020 r. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

22 października 2019 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Rozporządzenie to ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku i określić nowe wzory:

Oświadczeń:

PIT-2 - oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych;

PIT-2A - oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych osoby otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, osoby otrzymującej stypendium, osoby tymczasowo aresztowanej lub skazanej, otrzymującej należności za pracę, osoby otrzymującej świadczenie integracyjne;

PIT–3 - oświadczenie osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych;

Deklaracji:

PIT–4R - deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy;

PIT– 6 - deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu;

PIT–8AR - deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym;

Informacji:

PIT–8C - informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych; (Warto przypomnieć, że od 2019 roku w PIT-8C nie wykazuje się dochodów z tzw. innych źródeł - dochody te wykazuje się w informacji PIT-11).

PIT–11 - informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy;

PIT–R - informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich;

IFT–1/IFT–1R - informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania.

Wyżej wskazane nowe wzory formularzy będą miały (codo zasady) zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem wzorów oświadczeń PIT-2, PIT-2A i PIT-3, które będą miały zastosowanie do dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r.

Niezależnie od powyższego, projekt rozporządzenia za prawidłowe uznaje złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia (rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.) deklaracje i informacje podatkowe o przychodach, dochodach (stratach), na dotychczasowych wzorach formularzy.

Określenie nowych wzorów ww. formularzy stało się konieczne w szczególności  z uwagi na wejście w życie poniższych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 1394), która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2019 r., zmieniła przepisy ustawy PIT m.in. poprzez wprowadzenie nowego rozwiązania – zwolnienia części przychodu (ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z umów zlecenia zawartych z firmą) uzyskanego przez osoby młode, do ukończenia 26. roku życia z podatku, które musi zostać odzwierciedlone w formularzu podatkowym w sposób pozwalający na prawidłowe złożenie zeznania podatkowego za 2019 r. Przepis art. 1 pkt 8 tej nowelizacji zmienił brzmienie art. 39 ust. 1 ustawy PIT skutkujące obowiązkiem wykazania – w rocznej informacji PIT-11 – przychodów zwolnionych od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT.

Zwolnienie obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. i może być uwzględniane przy poborze zaliczek na podatek w 2019 r. Informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek (PIT–11) musi zatem ulec zmianie w taki sposób, aby płatnik mógł wykazać odrębnie przychody młodego podatnika podlegające zwolnieniu. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, gdy podatnik zwolnione od opodatkowania przychody będzie otrzymywał od kilku podmiotów, co spowoduje, że łączne przychody otrzymane od nich przekroczą limit zwolnienia.

Wskazanie przez wszystkich płatników wypłaconych zwolnionych z opodatkowania przychodów ułatwi sprawdzenie, czy nie doszło do takiej sytuacji i umożliwi ustalenie, w zeznaniu podatkowym, prawidłowej kwoty przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Ustawą z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1835), znowelizowano przepisy ustawy PIT w zakresie skali podatkowej, w tym kwoty zmniejszającej podatek, a także podwyższono kwoty pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Zmiany w zakresie skali podatkowej polegają na obniżeniu najniższej stawki podatku określonej w tej skali o 1 punkt procentowy (z 18% do 17%), a konsekwencją tej zmiany jest również modyfikacja elementów wzorów matematycznych pozwalających na obliczenie przysługującej kwoty zmniejszającej podatek w taki sposób, aby zachować dotychczasową wysokość kwoty wolnej od podatku. Przy obliczaniu zaliczek kwota zmniejszająca podatek od 1 października 2019 r. wynosi 525,12 zł. Niezbędne stało się zatem wprowadzenie zmiany w treści oświadczeń składanych przez podatników płatnikom dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy (PIT-2, PIT-2A i PIT-3), uwzględniając w nich zmianę kwoty zmniejszającej podatek.

Szczegółowe omówienie zmian w poszczególnych formularzach można przeczytać w uzasadnieniu omawianego projektu rozporządzenia.

Projekty wzorów poszczególnych formularzy

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama