reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Pełnomocnictwo UPL-1 przy wysyłce PIT-36, PIT-36L, PIT-28

Pełnomocnictwo UPL-1 przy wysyłce PIT-36, PIT-36L, PIT-28

Pełnomocnik, działający w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności, musi uzyskać stosowne pełnomocnictwo. Jeżeli chce on składać deklaracje podatkowe i przesyłać je za pośrednictwem sieci Internet zwykłe pełnomocnictwo nie jest wystarczające. Niezbędne jest złożenie do urzędu skarbowego w formie papierowej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na druku UPL-1. Obowiązek ten dotyczy księgowych, doradców podatkowych, biur rachunkowych a także wszystkich innych pełnomocników składających deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-36L.

Termin złożenia deklaracji podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2014 przez podatników rozliczających działalność gospodarczą według skali podatkowej oraz liniowo mija 30 kwietnia 2015 r. W tym też terminie należy najpóźniej przekazać deklarację PIT-36 lub PIT-36L oraz zapłacić podatek wynikający z tej deklaracji.

Kiedy deklarację podatkową trzeba poprzedzić drukiem UPL-1?

Jeżeli wypełnieniem oraz złożeniem formularza PIT-36, PIT36L, a także PIT-28, czy też innych elektronicznych deklaracji podatkowych przedsiębiorcy zajmuje się osoba trzecia, to musi ona uzyskać pełnomocnictwo do jej podpisania za rozliczającego się z podatków. W przypadku, gdy pełnomocnictwa udziela się do złożenia deklaracji elektronicznie, należy je złożyć na druku UPL-1. Nie można pełnomocnictwa przekazać w innej formie.

Druk ten wypełnić można ręcznie albo na komputerze korzystając m.in. z systemu e-deklaracje, komercyjnych programów księgowych, za pośrednictwem aplikacji do wypełniania druków online lub bezpośrednio na stronie dedykowanej UPL-1.

Wydrukowany i wypełniony formularz należy zanieść do urzędu skarbowego. Po przyjęciu UPL-1 organy podatkowe przyjmują elektronicznie wysłany PIT-28, PIT-36, PIT-36L wysłany przez upoważnionego na UPL-1 za inna osobę.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

UPL-1 składa się tylko raz na rzecz jednego upoważnionego. Nie trzeba go przekazywać wielokrotnie, osobno dla każdej deklaracji podatkowej lub dla każdego rodzaju takich deklaracji.

Upoważniony na UPL-1 podpisuje deklaracje podatkowe za pomocą e-podpisu (bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowalnym za pomocą bezpiecznego certyfikatu). Nie może składać druków podpisywanych własnymi danymi autoryzacyjnymi (m.in. imieniem, nazwiskiem, numerem NIP lub PESEL, datą urodzenia i kwotą przychodu). Pełnomocnik, przed wysyłką druków podatkowych przez Internet za inną osobę, musi zaopatrzyć się zatem w bezpieczny podpis elektroniczny.    

Jeżeli PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 samodzielnie podpisuje i wysyła podatnik, to nie musi przekazywać nikomu pełnomocnictwa. W konsekwencji nie stosuje UPL-1. Inaczej jest w przypadku osób prawnych rozliczających podatek CIT, w których każdorazowo złożenie deklaracji CIT wymaga upoważnienia za pomocą UPL-1.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Pełnomocnictwo udzielone na druku UPL-1 można jedynie poprzez złożenie do urzędu skarbowego zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej na druku OPL-1.

Wzór UPL-1 (oraz wzór druku OPL-1 – Zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej) znajdziemy aktualnie w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15 grudnia 2014 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 1847).

Formularze PIT 2014/2015

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama