REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa (w PIT i CIT) na produkcję kulturowych gier komputerowych

Ulga podatkowa (w PIT i CIT) na produkcję kulturowych gier komputerowych
Ulga podatkowa (w PIT i CIT) na produkcję kulturowych gier komputerowych
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd chce, by w Polsce powstawało więcej znanych na całym świecie gier komputerowych jak „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, „This War of Mine” czy „Frostpunk”. Przygotowywany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt ustawy o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie niektórych innych ustaw zawierać ma m.in. ulgę podatkową w podatkach dochodowych (PIT i CIT) dla producentów gier komputerowych. Konstrukcja ulgi zakłada możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100% ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych poniesionych na produkcję gier komputerowych, które spełnią tzw. test kulturowy. Chodzi o gry, które promować będą polskie treści kulturowe. Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2018 r.

11 października 2018 r. opublikowany został projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie innych ustaw.

Autopromocja

Rząd chce wspierać polski sektor komputerowych gier wideo

Projektowana (i wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów) ustawa o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest jedną z inicjatyw realizujących "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)", uchwaloną przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 roku.

Wspomniana Strategia przewiduje bowiem pakiet działań (także legislacyjnych) wspierających polskie firmy także w zakresie tworzenia innowacyjnych produktów kultury w tym m.in. gier wideo.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazuje, że podobne formy wsparcia producentów gier wideo funkcjonują w innych krajach, zwłaszcza w tych, których rynki gier wideo znajdują się w ścisłej światowej czołówce – np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Finlandii. Co więcej kolejne państwa pracują nad wdrożeniem tego rodzaju rozwiązań (np. Niemcy (Bawaria), Belgia, Włochy i Dania).

W tej sytuacji również Polska, gdzie rynek gier wideo intensywnie się rozwija (wartość polskiego rynku gier wideo w roku 2016 wyniosła 1,85 mld zł, zaś prognoza na rok 2019 to 2,23 mld) a polscy producenci gier osiągają sukcesy (także zagraniczne), powinna dysponować systemem wsparcia tego rynku. Zdaniem rządu rozwój sektora gier wideo może w zauważalnej mierze wpłynąć na rozwój gospodarczy Polski. Już teraz światową renomę osiągnęły niektóre polskie gry, takie jak chociażby „Wiedźmin 3: Dziki Gon” autorstwa CD Projekt Red oraz „This War of Mine” i „Frostpunk” autorstwa 11 bit studios.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla również, że komputerowe gry wideo docierające do milionów graczy na całym świecie oferują swoim odbiorcom (użytkownikom) treści kulturowe. Są więc dobrym narzędziem  prezentowania w atrakcyjnej formie światowej opinii publicznej wątków kulturowych i wartości istotnych z polskiej perspektywy, jak również przyczyniają się do promowania wizerunku Polski jako kraju innowacyjnego i nowoczesnego, który stwarza przyjazne warunki dla rozwijania kreatywnych, dynamicznych przedsiębiorstw.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Ulga w PIT i CIT dla producentów gier

W celu wsparcia polskich producentów komputerowych gier wideo rząd chce wprowadzić do polskiego systemu podatkowego ulgę podatkową w podatkach dochodowych na produkcję gier tzw. kulturowych.

Jak wskazano w opisie omawianego projektu ustawy o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo (...)  zawartym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów: Konstrukcja ulgi zakłada możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100% ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych, co przełoży się na realną korzyść dla podatnika w wysokości 19% kosztów kwalifikowalnych.

Z ulgi będzie jednak można skorzystać wtedy, gdy gra zasłuży na miano "kulturowej gier wideo". Będzie to "mierzone" przy pomiocy tzw. testu kulturowego. tego typu testy funkcjonują już w innych państwach. Podczas konstruowania polskiego testu kulturowego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce się inspirować rozwiązaniami stosowanymi w Wielkiej Brytanii (Video Games Tax Relief) oraz we Francji (Crédit d'impôt jeu vidéo).

Kryteria stosowane w polskim teście kulturowym mają dotyczyć takich aspektów gry, jak:

- miejsce akcji,

- główni bohaterowie,

- obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego,

- bazowanie na narracji i dialogach,

- wykorzystanie oryginalnego IP,

- wykorzystanie elementów innowacyjnych,

- produkcja większości elementów gry na terytorium RP oraz

- zatrudnienie przy produkcji obywateli lub rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Omawiane przepisy mają (w zamierzeniu rządu) przynieść szereg pozytywnych efektów, w tym w szczególności rozwój polskiego rynku gier wideo, zwiększenie zatrudnienia oraz wzrost wynagrodzeń w tym sektorze, co skutkować ma większymi wpływami do budżetu państwa z tytułu PIT i CIT. Ponadto ważnym celem tych zmian jest zatrzymanie w Polsce i przyciągnięcie do Polski pracowników (w tym informatyków, grafików komputerowych) o specjalistycznych kwalifikacjach.

Projekt ustawy o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2018 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA