REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dziecko a egzekucja komornicza

Ulgi podatkowe (w tym ulga na dziecko), zwroty podatku - a egzekucja komornicza
Ulgi podatkowe (w tym ulga na dziecko), zwroty podatku - a egzekucja komornicza

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na dziecko a egzekucja komornicza. W polskim prawie podatkowym ulgi podatkowe i wynikające z nich ewentualne zwroty nadpłaconego podatku podlegają egzekucji (zajęciu) komorniczej. Dotyczy to wszystkich ulg podatkowych, także tych, które przysługują rodzicom z tytułu wychowywania dziecka do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności lub do ukończenia 26. roku życia w przypadku kontynuowania nauki (tzw. ulga na dziecko w PIT). W jednej z interpelacji poselskiej do ministra sprawiedliwości posłanka zaapelowała o zmianę przepisów, by ulgi podatkowe przysługujące na dzieci były zwolnione z egzekucji komorniczej. Minister sprawiedliwości stwierdził jednak, że "brak jest dostatecznych podstaw do dodatkowego zwalniania nadpłaty (zwrotu) podatku, z egzekucji komorniczej", także w przypadku ulgi na dziecko.

Egzekucja komornicza dotyczy także nadpłat i zwrotów podatków

W odpowiedzi z 25 maja 2021 r. na interpelację poselską nr 23336, Katarzyna Frydrych - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (odpowiadająca w imieniu ministra sprawiedliwości) przypomniała, że zgodnie z art. 9022 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia. Przy czym do zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku nie stosuje się przepisu art. 896 § 2, bo komornik uzyska informacje o wierzytelności od urzędu skarbowego i nie musi o to pytać dłużnika.

Przepis art. 9022 § 1 k.p.c. obejmuje swoim zakresem nadpłatę (zwrot) podatku, niezależnie od jej „źródła”, a zatem także gdy wynika ona z ulgi podatkowej na dzieci. Zdaniem resortu sprawiedliwości, z perspektywy celów, jakim ma służyć postępowanie egzekucyjne, omawiane rozwiązanie jest rozwiązaniem prawidłowym, albowiem ulga podatkowa przysługuje rodzicowi rozliczającemu PIT z tytułu posiadania dziecka, nie zaś bezpośrednio dziecku – jak to ma miejsce np. w przypadku alimentów.

Autopromocja

Wyłączenia spod egzekucji

Jak wskazała Katarzyna Frydrych, ustawodawca ukształtował postępowanie egzekucyjne w taki sposób, aby zrównoważyć przeciwstawne interesy wierzyciela i dłużnika. Wyrazem wspomnianego kompromisu są przewidziane w przepisach prawa egzekucyjnego wyłączenia spod egzekucji, które mają na celu zapewnienie określonym osobom niezbędnych do życia środków. Przykładowo: wobec dłużnika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę potrąceń na świadczenia alimentacyjne można dokonywać do wysokości trzech piątych wynagrodzenia ze stosunku pracy, a innych należności - do wysokości połowy wynagrodzenia (art. 87 Kodeksu pracy). Zgodnie z art. 871 pkt 1 Kodeksu pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości: minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Wiele świadczeń jest wyłączonych spod egzekucji: świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" – art. 833 § 6 k.p.c.

Katarzyna Frydrych wskazała, że katalog przewidujący wyłączenie pewnych świadczeń spod egzekucji lub ograniczający ich wysokość systematycznie ulega poszerzeniu. I tak, zgodnie z art. 833 § 2 1 k.p.c., w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r., przepisy art. 87 i art. 871 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną. Przepis ten dotyczy wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych (np. dzieło, zlecenie, umowa agencyjna) i zapewnia osobom zatrudnionym na podstawie takich umów minimum egzystencji i ochrony przed egzekucją.
Natomiast stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2020 r. brzmienia art. 829 pkt 5 k.p.c. nie podlegają egzekucji: u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy lub u dłużnika, będącego osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie. W sytuacji, w której dłużnik utrzymuje się z minimalnego wynagrodzenia za pracę (chronionego przed zajęciem), a jednocześnie nie posiada żadnych innych dochodów, jedynie nadpłata (zwrot) podatku może zostać zajęta przez komornika sądowego na poczet spłaty zadłużenia. Dodatkowo, należy podkreślić, że zakres ograniczeń egzekucji zwiększyły też specustawy chroniące dłużników w związku ze stanem epidemii COVID-19.

Ministerstwo Sprawiedliwości: nadpłaty i zwroty podatku nie powinny być wyłączone spod egzekucji

Zdaniem resortu sprawiedliwości brak jest dostatecznych podstaw do dodatkowego zwalniania nadpłaty (zwrotu) podatku, z egzekucji komorniczej. Bowiem nierzadko jest to jedyne świadczenie, które wierzyciel jest w stanie wyegzekwować, biorąc pod uwagę rozbudowane zwolnienia od egzekucji: z wynagrodzenia za pracę i z rachunku bankowego, których kwota z roku na rok rośnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Robot
  2021-06-03 10:22:48
  Podatek rozliczany na dziecko właśnie nie powinien być zabierany przez komornika bo to jest jedyna taka ulga z której człowiek haruje przez cały rok a komornik zabiera za zadłużenia powinno to być niedopuszczalne dla komorników
  1
 • Ja
  2021-06-04 16:23:55
  To są pieniądze które komornik nie może zabrać z wynagrodzenia, więc zabiera sobie potem w całości, bo to przecież podatek który wpłacił dłużnik. To jak to jest? Wygląda na to że jeśli ma się dzieci na utrzymaniu to komornik bierze podatek, czego nie może robić. Paradoks, jak zawsze w polskim prawie
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA