REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł
Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 marca 2014 r., ITPB1/415-1302/13/AD.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej pozostającej w stosunku służby i pobierającą z tego tytułu uposażenie, która planowała rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawnych jako radca prawny. Z uzyskiwanego przez nią uposażenia płatnik potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z przepisami, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. W związku z tym, że skala planowanej działalności gospodarczej nie będzie duża, kwota zapłaconych przez podatnika składek w skali roku może przewyższyć kwotę PIT z tytułu z tej działalności za dany rok.

W związku z powyższym, podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z zapytaniem, czy na podstawie art. 27b ustawy o PIT będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Zdaniem podatnika, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika. Jednakże, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprawdzie przepisy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych wprowadziły zasadę, zgodnie z którą składki na ubezpieczenie zdrowotne są opłacane od każdego rodzaju dochodów oddzielnie, ale literalne brzmienie ustawy o PIT przemawia na rzecz odliczenia faktycznie uiszczonych składek niezależnie od tego, z jakiego źródła przychodów były należne.

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Organ podatkowy uznał powyższe stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od PIT na zasadach określonych w ustawie o PIT. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, wskazać należy, że podatnik uzyskujący w roku podatkowym dochody z różnych źródeł (np. stosunek pracy, działalność gospodarcza) na gruncie PIT, odlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne w pierwszej kolejności od podatku związanego ze źródłem, które stanowiło podstawę do nałożenia obowiązku ich opłacenia.

Jeżeli zaś zapłacone składki są wyższe niż podatek z tego źródła, istnieje możliwość ich odliczania od podatku z innego źródła. Pamiętać jednakże należy, że suma dokonanych odliczeń nie może przekroczyć kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne (tj. 7,75% z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne).

W związku z powyższym, w sytuacji gdy zapłacone składki zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności przewyższać będą należy podatek dochodowy z działalności gospodarczej, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia pozostałej części składek od należnego PIT  od dochodu uzyskanego z tytułu wynagrodzenia ze stosunku służbowego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Wybór przepisów

Ustawa o PIT

Art. 27b. 1. Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:

1) składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) (…)

2. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA