reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 marca 2014 r., ITPB1/415-1302/13/AD.

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej pozostającej w stosunku służby i pobierającą z tego tytułu uposażenie, która planowała rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawnych jako radca prawny. Z uzyskiwanego przez nią uposażenia płatnik potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z przepisami, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. W związku z tym, że skala planowanej działalności gospodarczej nie będzie duża, kwota zapłaconych przez podatnika składek w skali roku może przewyższyć kwotę PIT z tytułu z tej działalności za dany rok.

W związku z powyższym, podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z zapytaniem, czy na podstawie art. 27b ustawy o PIT będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.

Zdaniem podatnika, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika. Jednakże, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wprawdzie przepisy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych wprowadziły zasadę, zgodnie z którą składki na ubezpieczenie zdrowotne są opłacane od każdego rodzaju dochodów oddzielnie, ale literalne brzmienie ustawy o PIT przemawia na rzecz odliczenia faktycznie uiszczonych składek niezależnie od tego, z jakiego źródła przychodów były należne.

Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Organ podatkowy uznał powyższe stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od PIT na zasadach określonych w ustawie o PIT. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, wskazać należy, że podatnik uzyskujący w roku podatkowym dochody z różnych źródeł (np. stosunek pracy, działalność gospodarcza) na gruncie PIT, odlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne w pierwszej kolejności od podatku związanego ze źródłem, które stanowiło podstawę do nałożenia obowiązku ich opłacenia.

Jeżeli zaś zapłacone składki są wyższe niż podatek z tego źródła, istnieje możliwość ich odliczania od podatku z innego źródła. Pamiętać jednakże należy, że suma dokonanych odliczeń nie może przekroczyć kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne (tj. 7,75% z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne).

W związku z powyższym, w sytuacji gdy zapłacone składki zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności przewyższać będą należy podatek dochodowy z działalności gospodarczej, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia pozostałej części składek od należnego PIT  od dochodu uzyskanego z tytułu wynagrodzenia ze stosunku służbowego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama