Odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT - przychody z różnych źródeł
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 marca 2014 r., ITPB1/415-1302/13/AD.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła osoby fizycznej pozostającej w stosunku służby i pobierającą z tego tytułu uposażenie, która planowała rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawnych jako radca prawny. Z uzyskiwanego przez nią uposażenia płatnik potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zgodnie z przepisami, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. W związku z tym, że skala planowanej działalności gospodarczej nie będzie duża, kwota zapłaconych przez podatnika składek w skali roku może przewyższyć kwotę PIT z tytułu z tej działalności za dany rok.
W związku z powyższym, podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z zapytaniem, czy na podstawie art. 27b ustawy o PIT będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.
Zdaniem podatnika, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika. Jednakże, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Wprawdzie przepisy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych wprowadziły zasadę, zgodnie z którą składki na ubezpieczenie zdrowotne są opłacane od każdego rodzaju dochodów oddzielnie, ale literalne brzmienie ustawy o PIT przemawia na rzecz odliczenia faktycznie uiszczonych składek niezależnie od tego, z jakiego źródła przychodów były należne.
Ubezpieczenie OC dla nieokreślonego kręgu osób - skutki w PIT
Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT
Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości
Organ podatkowy uznał powyższe stanowisko za prawidłowe.
REKLAMA
Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od PIT na zasadach określonych w ustawie o PIT. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, wskazać należy, że podatnik uzyskujący w roku podatkowym dochody z różnych źródeł (np. stosunek pracy, działalność gospodarcza) na gruncie PIT, odlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne w pierwszej kolejności od podatku związanego ze źródłem, które stanowiło podstawę do nałożenia obowiązku ich opłacenia.
Jeżeli zaś zapłacone składki są wyższe niż podatek z tego źródła, istnieje możliwość ich odliczania od podatku z innego źródła. Pamiętać jednakże należy, że suma dokonanych odliczeń nie może przekroczyć kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i obowiązującego limitu w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne (tj. 7,75% z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne).
W związku z powyższym, w sytuacji gdy zapłacone składki zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności przewyższać będą należy podatek dochodowy z działalności gospodarczej, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia pozostałej części składek od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu wynagrodzenia ze stosunku służbowego.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Wybór przepisów
Ustawa o PIT
Art. 27b. 1. Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:
1) składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) (…)
2. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat