Ulga internetowa 2014/2015 - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli wcześniej odliczał mąż, teraz może odliczyć żona
Witam mam trzy pytania odnośnie ulgi na internet:
REKLAMA
1. Od sierpnia 2012 r. opłacam za usługę dostępu do internetu. Odliczyłem w deklaracji za rok 2012 (de facto za okres sierpień - grudzień 2012 r. w kwocie 250zł) i cały 2013 r. Czy w tym (2015) roku mogę odliczyć za miesiące do pełnych dwóch lat kalendarzowych (styczeń-lipiec 2014 r.)?
2. Małżonkowie rozliczają się wspólnie, przed lata 2012 i 2013 umowa na internet/korzystanie z ulgi było na jedno małżonka, od 2014 umowa jest na drugiego małżonka, czy może on skorzystać z ulgi (wspólne rozliczenie PIT)?
3. Czy adres na który jest umowa za korzystanie z internetu musi być tożsamy z adresem zamieszkania podawanym w deklaracji PIT?
Odpowiedź ekspertów resortu finansów:
1. Z uwagi na fakt odliczania ulgi internetowej w dwóch latach podatkowych - nie ma Pan możliwości odliczenia ulgi w kolejnym roku.
2. Jeżeli drugi z małżonków nie korzystał do tej pory z odliczenia ulgi internetowej od swoich dochodów oraz jeżeli posiada dokumenty potwierdzające korzystanie przez niego z usługi - ma możliwość skorzystania z ulgi internetowej za 2014 rok, w zeznaniu składanym wspólnie z małżonkiem.
3. Adres zamieszkania podany na umowie nie musi być tożsamy z adresem zamieszkania podawanym na formularzu PIT.
Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach
Jak udokumentować wydatki
Witam Mam pytanie dotyczące ulgi internetowej. Dostaję fakturę za usługi telefoniczne i jest w tym telefon i internet, wyszczególnione kwoty. Ale płatności dokonuję internetowo, wiec nie mam potwierdzenia zapłaty faktury.. Moje pytanie brzmi jakie dokumenty trzeba przedstawić aby skorzystać z ulgi, i czy te dokumenty powinny być przesłane razem z PIT-em?
Odpowiedź ekspertów resortu finansów:
Odliczenie wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z odliczenia. Ponoszone wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet podlegają odliczeniu w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
Kupującym (odbiorcą usługi) jest osoba, która jest stroną umowy z dostawcą usługi i dokonuje zapłaty za te usługi. Za dowód potwierdzający poniesienie wydatków można uznać zatem: faktury, rachunki, potwierdzenie przelewu oraz każdy inny dowód zawierający w/w dane.
W celu skorzystania z ulgi internetowej jeżeli podatnik posiada fakturę lub rachunek, a dokumenty te nie zawierają informacji, że faktura (rachunek) zostały zapłacone, to powinien posiadać dokument potwierdzający dokonanie zapłaty np.: potwierdzenie przelewu bankowego (również poprzez Internet), dowód wpłaty lub przekaz pocztowy.
Do zeznania podatkowego nie załącza się dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z ulg/odliczeń (np. faktur, dowodów zapłaty) i nie ma możliwości ich przesłania za pomocą systemu e-deklaracje. Organ podatkowy weryfikując zasadność dokonanych odliczeń może wezwać podatnika do przedłożenia powyższych dokumentów.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi internetowej
Czy mogę odliczyć wydatki za internet, zaznaczam że nigdy z tej ulgi nie korzystałam. Czy odlicza się także opłaty aktywacyjne i opłatę za modem?
Odpowiedź ekspertów resortu finansów:
Jeżeli nie korzystała Pani, w latach ubiegłych, z odliczenia w ramach ulgi internetowej a poniosła Pani w 2014 roku udokumentowane wydatki z tego tytułu - ma Pani możliwość skorzystania z odliczenia ulgi za 2014 rok. Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet, dodatkowe opłaty nie podlegają odliczeniu.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat