reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa 2014/2015 - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Ulga internetowa 2014/2015 - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych pytań podatników z zakresu ulgi internetowej, na które odpowiedzi udzielili eksperci resortu finansów.

Jeżeli wcześniej odliczał mąż, teraz może odliczyć żona

Witam mam trzy pytania odnośnie ulgi na internet:

1. Od sierpnia 2012 r. opłacam za usługę dostępu do internetu. Odliczyłem w deklaracji za rok 2012 (de facto za okres sierpień - grudzień 2012 r. w kwocie 250zł) i cały 2013 r. Czy w tym (2015) roku mogę odliczyć za miesiące do pełnych dwóch lat kalendarzowych (styczeń-lipiec 2014 r.)?

2. Małżonkowie rozliczają się wspólnie, przed lata 2012 i 2013 umowa na internet/korzystanie z ulgi było na jedno małżonka, od 2014 umowa jest na drugiego małżonka, czy może on skorzystać z ulgi (wspólne rozliczenie PIT)?

3. Czy adres na który jest umowa za korzystanie z internetu musi być tożsamy z adresem zamieszkania podawanym w deklaracji PIT?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

1. Z uwagi na fakt odliczania ulgi internetowej w dwóch latach podatkowych - nie ma Pan możliwości odliczenia ulgi w kolejnym roku.

2. Jeżeli drugi z małżonków nie korzystał do tej pory z odliczenia ulgi internetowej od swoich dochodów oraz jeżeli posiada dokumenty potwierdzające korzystanie przez niego z usługi - ma możliwość skorzystania z ulgi internetowej za 2014 rok, w zeznaniu składanym wspólnie z małżonkiem.

3. Adres zamieszkania podany na umowie nie musi być tożsamy z adresem zamieszkania podawanym na formularzu PIT.

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Jak udokumentować wydatki

Witam Mam pytanie dotyczące ulgi internetowej. Dostaję fakturę za usługi telefoniczne i jest w tym telefon i internet, wyszczególnione kwoty. Ale płatności dokonuję internetowo, wiec nie mam potwierdzenia zapłaty faktury.. Moje pytanie brzmi jakie dokumenty trzeba przedstawić aby skorzystać z ulgi, i czy te dokumenty powinny być przesłane razem z PIT-em?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Odliczenie wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z odliczenia. Ponoszone wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet podlegają odliczeniu w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama