| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa 2014/2015 - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Ulga internetowa 2014/2015 - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych pytań podatników z zakresu ulgi internetowej, na które odpowiedzi udzielili eksperci resortu finansów.

Jeżeli wcześniej odliczał mąż, teraz może odliczyć żona

Witam mam trzy pytania odnośnie ulgi na internet:

1. Od sierpnia 2012 r. opłacam za usługę dostępu do internetu. Odliczyłem w deklaracji za rok 2012 (de facto za okres sierpień - grudzień 2012 r. w kwocie 250zł) i cały 2013 r. Czy w tym (2015) roku mogę odliczyć za miesiące do pełnych dwóch lat kalendarzowych (styczeń-lipiec 2014 r.)?

2. Małżonkowie rozliczają się wspólnie, przed lata 2012 i 2013 umowa na internet/korzystanie z ulgi było na jedno małżonka, od 2014 umowa jest na drugiego małżonka, czy może on skorzystać z ulgi (wspólne rozliczenie PIT)?

3. Czy adres na który jest umowa za korzystanie z internetu musi być tożsamy z adresem zamieszkania podawanym w deklaracji PIT?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

1. Z uwagi na fakt odliczania ulgi internetowej w dwóch latach podatkowych - nie ma Pan możliwości odliczenia ulgi w kolejnym roku.

2. Jeżeli drugi z małżonków nie korzystał do tej pory z odliczenia ulgi internetowej od swoich dochodów oraz jeżeli posiada dokumenty potwierdzające korzystanie przez niego z usługi - ma możliwość skorzystania z ulgi internetowej za 2014 rok, w zeznaniu składanym wspólnie z małżonkiem.

3. Adres zamieszkania podany na umowie nie musi być tożsamy z adresem zamieszkania podawanym na formularzu PIT.

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Jak udokumentować wydatki

Witam Mam pytanie dotyczące ulgi internetowej. Dostaję fakturę za usługi telefoniczne i jest w tym telefon i internet, wyszczególnione kwoty. Ale płatności dokonuję internetowo, wiec nie mam potwierdzenia zapłaty faktury.. Moje pytanie brzmi jakie dokumenty trzeba przedstawić aby skorzystać z ulgi, i czy te dokumenty powinny być przesłane razem z PIT-em?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Odliczenie wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z odliczenia. Ponoszone wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet podlegają odliczeniu w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »