reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga odsetkowa w PIT

Ulga odsetkowa w PIT

Podatnicy PIT, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w latach 2002-2006, nadal mogą korzystać (na zasadzie praw nabytych) z ulgi odsetkowej. Ulga ta zapewnia znaczące oszczędności podatkowe dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych, ale sposób jej działania jest dość skomplikowany (m.in. ze względu na limit odliczeń). Warto zatem omówić podstawowe zasady działania ulgi odsetkowej. Wiedza na ten temat jest szczególnie ważna dla osób, które mimo uprawnień dotychczas nie wykorzystywały wspomnianej ulgi.

Prawo rozliczenia odsetek mają posiadacze „hipotek” z lat 2002 - 2006

Na wstępie trzeba przypomnieć, że prawo odliczania części odsetek od dochodu w ramach ulgi odsetkowej mają osoby, które pomiędzy 1 stycznia 2002 r. i 31 grudnia 2006 r. zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w banku lub SKOK-u. Później (tzn. od 1 stycznia 2007 r.), z ulgi odsetkowej nie mogli już skorzystać nowi kredytobiorcy.

Takie ograniczenie zostało wprowadzone m.in. w związku z kosztami finansowania programu Rodzina na Swoim. Warto dodać, że granicznym terminem korzystania z ulgi odsetkowej (na prawach nabytych), jest rok podatkowy 2027 r. Wówczas wspomnianą ulgę będą mogły jeszcze uwzględnić osoby, które nie spłaciły zadłużenia. Spłata kredytu skutkuje bowiem utratą prawa do rozliczania ulgi odsetkowej. To rozwiązanie jest logiczne, gdyż kredytobiorca pozbywający się długu (terminowo lub na wskutek wcześniejszej spłaty), nie musi już płacić odsetek.

Ulga odsetkowa dotyczy kredytów z lat 2002 - 2006, które służyły do:

  • finansowania budowy domu jednorodzinnego
  • sfinansowania zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
  • finansowania zakupu nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
  • sfinansowania przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (jeśli powstało  samodzielne mieszkanie)
  • finansowania rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne
  • refinansowania długu związanego z powyższymi celami (uwaga: w przypadku kredytu refinansowego, ulgę odsetkową można uwzględniać do planowanego czasu spłaty pierwotnego zobowiązania, ale nie dłużej niż do końca 2027 r.)

Co ważne, prawa do rozliczania ulgi odsetkowej nie mają osoby, które wcześniej korzystały z tzw. „dużej ulgi budowlanej”. To ograniczenie dotyczy również małżonka osoby rozliczającej wcześniej „dużą ulgę budowlaną” (nawet jeśli wykorzystanie wspomnianej ulgi przez obecnego męża lub obecną żonę nastąpiło jeszcze przed ślubem). Ulga odsetkowa nie przysługuje także podczas spłaty kredytów z programu Rodzina na Swoim udzielonych w 2006 r.   

Fiskus niestety ogranicza kwotę dostępnego odliczenia od dochodu …  

Złą wiadomością dla podatników jest to, że fiskus przewidział ograniczenie wysokości odsetek pomniejszających dochód. Takie odliczenie dotyczy tylko faktycznie zapłaconych odsetek od kwoty kredytu, która nie przekracza limitu – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Podatnik bierze pod uwagę limit z roku zakończenia inwestycji i nie zmienia go aż do końca rozliczania ulgi odsetkowej. Rok ukończenia inwestycji jest tożsamy z rokiem zakupu mieszkania lub rokiem zakończenia samodzielnie realizowanej inwestycji budowlanej (budowa/rozbudowa/nadbudowa/przebudowa). Z ulgi odsetkowej niestety nie skorzystają osoby, które formalnie zakończyły budowę/rozbudowę/nadbudowę lub przebudowę później niż po trzech latach od uzyskania pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie budowlane.

Kwotę rocznego odliczenia w ramach ulgi odsetkowej, można określić korzystając z poniższego wzoru. Ten wzór znajduje zastosowanie, gdy początkowa wartość kredytu mieszkaniowego była większa od limitu dla roku zakończenia inwestycji.

Kwota pomniejszająca dochód podatnika = wysokość faktycznie zapłaconych odsetek x (limit z roku zakończenia inwestycji/wartość kredytu na cele mieszkaniowe)

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Jeżeli kredyt sfinansował również zakup miejsca postojowego, garażu albo działki budowlanej, to uwzględniane odsetki trzeba proporcjonalnie pomniejszyć, bo ulga odsetkowa dotyczy wyłącznie kupna lokum lub budowy/rozbudowy/nadbudowy/przebudowy (bez potrzebnego gruntu). 

 

Podatnik musi pamiętać, że limit dla roku zakończenia inwestycji dotyczy obydwojga małżonków, a do obliczeń trzeba przyjąć całą wartość wspólnie zapłaconych odsetek (określoną na podstawie dokumentów z banku lub SKOK-u). Co ważne, odliczeniu nie podlegają odsetki, które zapłaciła inna osoba niż podatnik (patrz interpretacja indywidualna numer ITPB2/415-687a/11/MU). Jeśli kredyt był rozliczany w walucie obcej, to wszelkie kalkulacje odsetek i początkowego zadłużenia wykonuje się na podstawie średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wypłaty kapitału lub spłaty odsetek.

Ostatni ważny „haczyk”, dotyczy uwzględnienia ulgi odsetkowej w formularzu PIT. Osoba po raz pierwszy korzystająca z opisywanej ulgi, musi dołączyć formularze PIT-2K oraz PIT/D do PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. W kolejnych latach, ulgę odsetkową wykazuje się tylko na dodatkowym formularzu PIT/D.  

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama