REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga odsetkowa w PIT

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ulga odsetkowa - kiedy odsetki od kredytu mieszkaniowego zmniejszą podatek PIT?
Ulga odsetkowa - kiedy odsetki od kredytu mieszkaniowego zmniejszą podatek PIT?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy PIT, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w latach 2002-2006, nadal mogą korzystać (na zasadzie praw nabytych) z ulgi odsetkowej. Ulga ta zapewnia znaczące oszczędności podatkowe dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych, ale sposób jej działania jest dość skomplikowany (m.in. ze względu na limit odliczeń). Warto zatem omówić podstawowe zasady działania ulgi odsetkowej. Wiedza na ten temat jest szczególnie ważna dla osób, które mimo uprawnień dotychczas nie wykorzystywały wspomnianej ulgi.

Prawo rozliczenia odsetek mają posiadacze „hipotek” z lat 2002 - 2006

Na wstępie trzeba przypomnieć, że prawo odliczania części odsetek od dochodu w ramach ulgi odsetkowej mają osoby, które pomiędzy 1 stycznia 2002 r. i 31 grudnia 2006 r. zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w banku lub SKOK-u. Później (tzn. od 1 stycznia 2007 r.), z ulgi odsetkowej nie mogli już skorzystać nowi kredytobiorcy.

Autopromocja

Takie ograniczenie zostało wprowadzone m.in. w związku z kosztami finansowania programu Rodzina na Swoim. Warto dodać, że granicznym terminem korzystania z ulgi odsetkowej (na prawach nabytych), jest rok podatkowy 2027 r. Wówczas wspomnianą ulgę będą mogły jeszcze uwzględnić osoby, które nie spłaciły zadłużenia. Spłata kredytu skutkuje bowiem utratą prawa do rozliczania ulgi odsetkowej. To rozwiązanie jest logiczne, gdyż kredytobiorca pozbywający się długu (terminowo lub na wskutek wcześniejszej spłaty), nie musi już płacić odsetek.

Ulga odsetkowa dotyczy kredytów z lat 2002 - 2006, które służyły do:

  • finansowania budowy domu jednorodzinnego
  • sfinansowania zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
  • finansowania zakupu nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
  • sfinansowania przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (jeśli powstało  samodzielne mieszkanie)
  • finansowania rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne
  • refinansowania długu związanego z powyższymi celami (uwaga: w przypadku kredytu refinansowego, ulgę odsetkową można uwzględniać do planowanego czasu spłaty pierwotnego zobowiązania, ale nie dłużej niż do końca 2027 r.)

Co ważne, prawa do rozliczania ulgi odsetkowej nie mają osoby, które wcześniej korzystały z tzw. „dużej ulgi budowlanej”. To ograniczenie dotyczy również małżonka osoby rozliczającej wcześniej „dużą ulgę budowlaną” (nawet jeśli wykorzystanie wspomnianej ulgi przez obecnego męża lub obecną żonę nastąpiło jeszcze przed ślubem). Ulga odsetkowa nie przysługuje także podczas spłaty kredytów z programu Rodzina na Swoim udzielonych w 2006 r.   

Fiskus niestety ogranicza kwotę dostępnego odliczenia od dochodu …  

Złą wiadomością dla podatników jest to, że fiskus przewidział ograniczenie wysokości odsetek pomniejszających dochód. Takie odliczenie dotyczy tylko faktycznie zapłaconych odsetek od kwoty kredytu, która nie przekracza limitu – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Podatnik bierze pod uwagę limit z roku zakończenia inwestycji i nie zmienia go aż do końca rozliczania ulgi odsetkowej. Rok ukończenia inwestycji jest tożsamy z rokiem zakupu mieszkania lub rokiem zakończenia samodzielnie realizowanej inwestycji budowlanej (budowa/rozbudowa/nadbudowa/przebudowa). Z ulgi odsetkowej niestety nie skorzystają osoby, które formalnie zakończyły budowę/rozbudowę/nadbudowę lub przebudowę później niż po trzech latach od uzyskania pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwotę rocznego odliczenia w ramach ulgi odsetkowej, można określić korzystając z poniższego wzoru. Ten wzór znajduje zastosowanie, gdy początkowa wartość kredytu mieszkaniowego była większa od limitu dla roku zakończenia inwestycji.

Kwota pomniejszająca dochód podatnika = wysokość faktycznie zapłaconych odsetek x (limit z roku zakończenia inwestycji/wartość kredytu na cele mieszkaniowe)

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Jeżeli kredyt sfinansował również zakup miejsca postojowego, garażu albo działki budowlanej, to uwzględniane odsetki trzeba proporcjonalnie pomniejszyć, bo ulga odsetkowa dotyczy wyłącznie kupna lokum lub budowy/rozbudowy/nadbudowy/przebudowy (bez potrzebnego gruntu). 

 

Podatnik musi pamiętać, że limit dla roku zakończenia inwestycji dotyczy obydwojga małżonków, a do obliczeń trzeba przyjąć całą wartość wspólnie zapłaconych odsetek (określoną na podstawie dokumentów z banku lub SKOK-u). Co ważne, odliczeniu nie podlegają odsetki, które zapłaciła inna osoba niż podatnik (patrz interpretacja indywidualna numer ITPB2/415-687a/11/MU). Jeśli kredyt był rozliczany w walucie obcej, to wszelkie kalkulacje odsetek i początkowego zadłużenia wykonuje się na podstawie średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wypłaty kapitału lub spłaty odsetek.

Ostatni ważny „haczyk”, dotyczy uwzględnienia ulgi odsetkowej w formularzu PIT. Osoba po raz pierwszy korzystająca z opisywanej ulgi, musi dołączyć formularze PIT-2K oraz PIT/D do PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. W kolejnych latach, ulgę odsetkową wykazuje się tylko na dodatkowym formularzu PIT/D.  

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA