REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga odsetkowa w PIT

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ulga odsetkowa - kiedy odsetki od kredytu mieszkaniowego zmniejszą podatek PIT?
Ulga odsetkowa - kiedy odsetki od kredytu mieszkaniowego zmniejszą podatek PIT?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy PIT, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w latach 2002-2006, nadal mogą korzystać (na zasadzie praw nabytych) z ulgi odsetkowej. Ulga ta zapewnia znaczące oszczędności podatkowe dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych, ale sposób jej działania jest dość skomplikowany (m.in. ze względu na limit odliczeń). Warto zatem omówić podstawowe zasady działania ulgi odsetkowej. Wiedza na ten temat jest szczególnie ważna dla osób, które mimo uprawnień dotychczas nie wykorzystywały wspomnianej ulgi.

Prawo rozliczenia odsetek mają posiadacze „hipotek” z lat 2002 - 2006

Na wstępie trzeba przypomnieć, że prawo odliczania części odsetek od dochodu w ramach ulgi odsetkowej mają osoby, które pomiędzy 1 stycznia 2002 r. i 31 grudnia 2006 r. zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w banku lub SKOK-u. Później (tzn. od 1 stycznia 2007 r.), z ulgi odsetkowej nie mogli już skorzystać nowi kredytobiorcy.

Autopromocja

Takie ograniczenie zostało wprowadzone m.in. w związku z kosztami finansowania programu Rodzina na Swoim. Warto dodać, że granicznym terminem korzystania z ulgi odsetkowej (na prawach nabytych), jest rok podatkowy 2027 r. Wówczas wspomnianą ulgę będą mogły jeszcze uwzględnić osoby, które nie spłaciły zadłużenia. Spłata kredytu skutkuje bowiem utratą prawa do rozliczania ulgi odsetkowej. To rozwiązanie jest logiczne, gdyż kredytobiorca pozbywający się długu (terminowo lub na wskutek wcześniejszej spłaty), nie musi już płacić odsetek.

Ulga odsetkowa dotyczy kredytów z lat 2002 - 2006, które służyły do:

 • finansowania budowy domu jednorodzinnego
 • sfinansowania zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
 • finansowania zakupu nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
 • sfinansowania przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (jeśli powstało  samodzielne mieszkanie)
 • finansowania rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne
 • refinansowania długu związanego z powyższymi celami (uwaga: w przypadku kredytu refinansowego, ulgę odsetkową można uwzględniać do planowanego czasu spłaty pierwotnego zobowiązania, ale nie dłużej niż do końca 2027 r.)

Co ważne, prawa do rozliczania ulgi odsetkowej nie mają osoby, które wcześniej korzystały z tzw. „dużej ulgi budowlanej”. To ograniczenie dotyczy również małżonka osoby rozliczającej wcześniej „dużą ulgę budowlaną” (nawet jeśli wykorzystanie wspomnianej ulgi przez obecnego męża lub obecną żonę nastąpiło jeszcze przed ślubem). Ulga odsetkowa nie przysługuje także podczas spłaty kredytów z programu Rodzina na Swoim udzielonych w 2006 r.   

Fiskus niestety ogranicza kwotę dostępnego odliczenia od dochodu …  

Złą wiadomością dla podatników jest to, że fiskus przewidział ograniczenie wysokości odsetek pomniejszających dochód. Takie odliczenie dotyczy tylko faktycznie zapłaconych odsetek od kwoty kredytu, która nie przekracza limitu – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Podatnik bierze pod uwagę limit z roku zakończenia inwestycji i nie zmienia go aż do końca rozliczania ulgi odsetkowej. Rok ukończenia inwestycji jest tożsamy z rokiem zakupu mieszkania lub rokiem zakończenia samodzielnie realizowanej inwestycji budowlanej (budowa/rozbudowa/nadbudowa/przebudowa). Z ulgi odsetkowej niestety nie skorzystają osoby, które formalnie zakończyły budowę/rozbudowę/nadbudowę lub przebudowę później niż po trzech latach od uzyskania pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwotę rocznego odliczenia w ramach ulgi odsetkowej, można określić korzystając z poniższego wzoru. Ten wzór znajduje zastosowanie, gdy początkowa wartość kredytu mieszkaniowego była większa od limitu dla roku zakończenia inwestycji.

Kwota pomniejszająca dochód podatnika = wysokość faktycznie zapłaconych odsetek x (limit z roku zakończenia inwestycji/wartość kredytu na cele mieszkaniowe)

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Jeżeli kredyt sfinansował również zakup miejsca postojowego, garażu albo działki budowlanej, to uwzględniane odsetki trzeba proporcjonalnie pomniejszyć, bo ulga odsetkowa dotyczy wyłącznie kupna lokum lub budowy/rozbudowy/nadbudowy/przebudowy (bez potrzebnego gruntu). 

 

Podatnik musi pamiętać, że limit dla roku zakończenia inwestycji dotyczy obydwojga małżonków, a do obliczeń trzeba przyjąć całą wartość wspólnie zapłaconych odsetek (określoną na podstawie dokumentów z banku lub SKOK-u). Co ważne, odliczeniu nie podlegają odsetki, które zapłaciła inna osoba niż podatnik (patrz interpretacja indywidualna numer ITPB2/415-687a/11/MU). Jeśli kredyt był rozliczany w walucie obcej, to wszelkie kalkulacje odsetek i początkowego zadłużenia wykonuje się na podstawie średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wypłaty kapitału lub spłaty odsetek.

Ostatni ważny „haczyk”, dotyczy uwzględnienia ulgi odsetkowej w formularzu PIT. Osoba po raz pierwszy korzystająca z opisywanej ulgi, musi dołączyć formularze PIT-2K oraz PIT/D do PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. W kolejnych latach, ulgę odsetkową wykazuje się tylko na dodatkowym formularzu PIT/D.  

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  Ruszyły wzmożone kontrole celne przed Świętami - głównie zabawek i elektroniki

  Sezon przedświąteczny oznacza zwiększony popyt i konieczność dostarczenia zamówień na czas. Organy celno-skarbowe mogą zażądać rewizji towaru, zwykle kontrolowane są towary podwyższonego ryzyka, takie jak zabawki i sprzęt elektroniczny. – W związku z koniecznością przeprowadzenia wszystkich procedur celnych na importowanym z krajów trzecich towarze, powinien on przybyć do Polski z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

  Obowiązki przed sprawozdaniem finansowym: ocena kontynuacji działalności

  Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, kierownik jednostki zobowiązany jest dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji prowadzenia działalności. Ta ocena jest istotna przede wszystkim ze względu na właściwy sposób wyceny aktywów. 

  Chipy płatnicze – wygoda czy wyzwanie dla konsumenta? Chciałbyś mieć chipa pod skórą?

  Co myślimy o użytkownikach chipów płatniczych? Jakie przypisujemy im cechy? Ten temat zbadali dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  „Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”, czyli jak inwestować w dzisiejszych czasach. I w co?

  Nie wystarczy oszczędzać, trzeba inwestować. Ale w co w wymagających czasach? Jak dywersyfikować inwestycje? Jak minimalizować ryzyko? 

  Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

  Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

  Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

  W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA