reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Zwolnienia > Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?

Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?

25 czerwca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ten sposób została zrealizowana zapowiedź likwidacji podatku PIT dla młodych do ukończenia 26. roku życia. Zmiana ta daje szanse młodym ludziom na lepszy start w dorosłe życie.

Zasady zwolnienia

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt  dotyczy przychodów młodych podatników, osiąganych z umów o pracę (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) i umowy zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Limit ten pokrywa się z pierwszym progiem podatkowym, po przekroczeniu którego podatnik jest zobowiązany płacić wyższy 32% podatek.

W pierwszym roku po wejściu ustawy w życie, limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, co stanowi 5/12 limitu rocznego. Limit ten jest obliczony proporcjonalnie do ilość miesięcy, w których będzie obowiązywał. Na obowiązywanie limitu nie ma wpływu liczba zawartych umów czy liczba płatników. Kluczowa jest tu kwota progu, bowiem dopiero jego przekroczenie będzie obligowało do zapłaty podatku według skali podatkowej.

Młody podatnik – kto to taki?

Istotne jest to, kogo można nazwać „młodym podatnikiem”. Jest to osoba, która nie ukończyła 26. roku życia. Najczęściej będą to zatem osoby dopiero zaczynające swoja ścieżkę kariery, stawiające pierwsze kroki w pracy.

Kiedy planowane wejście w życie?

Według założeń, ulga będzie obowiązywać od sierpnia 2019 roku, czyli młodzi podatnicy skorzystają w tym roku przez pięć miesięcy z rządowej preferencji. 

Są jednak warunki

W pierwszym roku obowiązywania ustawy, płatnik (czyli pracodawca) będzie zwolniony z obowiązku pobierania zaliczek na PIT, tylko wówczas gdy pracownik złoży mu stosowne oświadczenie, o chęci korzystania  ze zwolnienia od PIT. W przypadku  gdy pracownik przeoczy złożenie oświadczenia,  zwrot podatku z tytułu ulgi otrzyma z zeznaniu rocznym za 2019 r. W kolejnych latach już nie będzie wymagane złożenie oświadczenia przez pracownika, ulga będzie naliczana przy obliczaniu comiesięcznych zaliczek na podatek.

Podkreślenia wymaga fakt, ze ulga dotyczy tylko zaliczki na podatek od wynagrodzeń, młodzi pracownicy w dalszym ciągu będą zobligowani do zapłaty ciążących na nich składek ZUS.

Wyłączenia ze stosowania

Kontrowersje wzbudza fakt, że ulga nie dotyczy osób młodych prowadzących własną działalność oraz osób wykonujących prace na podstawie umowy o dzieło. Ustawodawca nie zabrania jednak prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania poza nią umów zlecenia, nawet tożsamych z tym, co się robi w firmie. Wielu przedsiębiorców z całą pewnością będzie korzystać z tego rozwiązania w celu zaoszczędzenia. Również osoby aktualnie pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne nie będą zwolnienie z podatku dochodowego.

Podsumowanie

Nowa ulga ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Z jednej strony daje szanse młodym  na lepszy start w dorosłe życie, z drugiej zaś specjaliści krytykują ją i zarzucają jej charakter dyskryminujący. Pojawia się pytanie: dlaczego akurat osoba do 26. roku życia ma być zwolniona z PIT-u, a nie np. pracownik w wieku 55 lat, który zarabia taką samą kwotę pieniędzy? Rząd jednak milcząco podchodzi do tej kwestii. Brak odpowiedzi może wyłącznie sugerować podkładanie nadziei w młodym pokoleniu. Stworzenie  im sprzyjających warunków pracy, rozwoju.

Ulga krytykowana jest również przez Konfederację Lewiatan. Zwolnienie kierowane wyłącznie do osób w określonym wieku i uzyskujących przychody z konkretnych źródeł - bez umów o dzieło i dochodów z działalności gospodarczej - narusza zasady równości wobec prawa i prawa do równego traktowania przez władze publiczne, określone w art. 32 Konstytucji RP.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Realne liczby

Poniższa tabela ilustruje przykładowe oszczędności młodego pracownika:

Wynagrodzenie miesięczne

Zysk miesięczny

Zysk roczny

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.

2250 zł

133 zł

1592 zł

Przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2020 r.

4765 zł

355 zł

4261 zł

Wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 85 528 r.

7127,33 zł

564 zł

6768 zł

Aleksandra Kocemba, Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama