REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Aleksandra Kocemba
Główna księgowa w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp. k.
Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?
Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

25 czerwca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ten sposób została zrealizowana zapowiedź likwidacji podatku PIT dla młodych do ukończenia 26. roku życia. Zmiana ta daje szanse młodym ludziom na lepszy start w dorosłe życie.

Zasady zwolnienia

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt  dotyczy przychodów młodych podatników, osiąganych z umów o pracę (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) i umowy zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Limit ten pokrywa się z pierwszym progiem podatkowym, po przekroczeniu którego podatnik jest zobowiązany płacić wyższy 32% podatek.

REKLAMA

Autopromocja

W pierwszym roku po wejściu ustawy w życie, limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, co stanowi 5/12 limitu rocznego. Limit ten jest obliczony proporcjonalnie do ilość miesięcy, w których będzie obowiązywał. Na obowiązywanie limitu nie ma wpływu liczba zawartych umów czy liczba płatników. Kluczowa jest tu kwota progu, bowiem dopiero jego przekroczenie będzie obligowało do zapłaty podatku według skali podatkowej.

Młody podatnik – kto to taki?

Istotne jest to, kogo można nazwać „młodym podatnikiem”. Jest to osoba, która nie ukończyła 26. roku życia. Najczęściej będą to zatem osoby dopiero zaczynające swoja ścieżkę kariery, stawiające pierwsze kroki w pracy.

Kiedy planowane wejście w życie?

Według założeń, ulga będzie obowiązywać od sierpnia 2019 roku, czyli młodzi podatnicy skorzystają w tym roku przez pięć miesięcy z rządowej preferencji. 

Są jednak warunki

W pierwszym roku obowiązywania ustawy, płatnik (czyli pracodawca) będzie zwolniony z obowiązku pobierania zaliczek na PIT, tylko wówczas gdy pracownik złoży mu stosowne oświadczenie, o chęci korzystania  ze zwolnienia od PIT. W przypadku  gdy pracownik przeoczy złożenie oświadczenia,  zwrot podatku z tytułu ulgi otrzyma z zeznaniu rocznym za 2019 r. W kolejnych latach już nie będzie wymagane złożenie oświadczenia przez pracownika, ulga będzie naliczana przy obliczaniu comiesięcznych zaliczek na podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślenia wymaga fakt, ze ulga dotyczy tylko zaliczki na podatek od wynagrodzeń, młodzi pracownicy w dalszym ciągu będą zobligowani do zapłaty ciążących na nich składek ZUS.

Wyłączenia ze stosowania

Kontrowersje wzbudza fakt, że ulga nie dotyczy osób młodych prowadzących własną działalność oraz osób wykonujących prace na podstawie umowy o dzieło. Ustawodawca nie zabrania jednak prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania poza nią umów zlecenia, nawet tożsamych z tym, co się robi w firmie. Wielu przedsiębiorców z całą pewnością będzie korzystać z tego rozwiązania w celu zaoszczędzenia. Również osoby aktualnie pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne nie będą zwolnienie z podatku dochodowego.

Podsumowanie

Nowa ulga ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Z jednej strony daje szanse młodym  na lepszy start w dorosłe życie, z drugiej zaś specjaliści krytykują ją i zarzucają jej charakter dyskryminujący. Pojawia się pytanie: dlaczego akurat osoba do 26. roku życia ma być zwolniona z PIT-u, a nie np. pracownik w wieku 55 lat, który zarabia taką samą kwotę pieniędzy? Rząd jednak milcząco podchodzi do tej kwestii. Brak odpowiedzi może wyłącznie sugerować podkładanie nadziei w młodym pokoleniu. Stworzenie  im sprzyjających warunków pracy, rozwoju.

Ulga krytykowana jest również przez Konfederację Lewiatan. Zwolnienie kierowane wyłącznie do osób w określonym wieku i uzyskujących przychody z konkretnych źródeł - bez umów o dzieło i dochodów z działalności gospodarczej - narusza zasady równości wobec prawa i prawa do równego traktowania przez władze publiczne, określone w art. 32 Konstytucji RP.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Realne liczby

Poniższa tabela ilustruje przykładowe oszczędności młodego pracownika:

Wynagrodzenie miesięczne

Zysk miesięczny

Zysk roczny

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.

2250 zł

133 zł

1592 zł

Przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2020 r.

4765 zł

355 zł

4261 zł

Wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 85 528 r.

7127,33 zł

564 zł

6768 zł

Aleksandra Kocemba, Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA