REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Aleksandra Kocemba
Główna księgowa w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp. k.
Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?
Zwolnienie z PIT dla młodych - kto zapłaci niższy podatek?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

25 czerwca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ten sposób została zrealizowana zapowiedź likwidacji podatku PIT dla młodych do ukończenia 26. roku życia. Zmiana ta daje szanse młodym ludziom na lepszy start w dorosłe życie.

Zasady zwolnienia

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt  dotyczy przychodów młodych podatników, osiąganych z umów o pracę (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) i umowy zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Limit ten pokrywa się z pierwszym progiem podatkowym, po przekroczeniu którego podatnik jest zobowiązany płacić wyższy 32% podatek.

Autopromocja

W pierwszym roku po wejściu ustawy w życie, limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, co stanowi 5/12 limitu rocznego. Limit ten jest obliczony proporcjonalnie do ilość miesięcy, w których będzie obowiązywał. Na obowiązywanie limitu nie ma wpływu liczba zawartych umów czy liczba płatników. Kluczowa jest tu kwota progu, bowiem dopiero jego przekroczenie będzie obligowało do zapłaty podatku według skali podatkowej.

Młody podatnik – kto to taki?

Istotne jest to, kogo można nazwać „młodym podatnikiem”. Jest to osoba, która nie ukończyła 26. roku życia. Najczęściej będą to zatem osoby dopiero zaczynające swoja ścieżkę kariery, stawiające pierwsze kroki w pracy.

Kiedy planowane wejście w życie?

Według założeń, ulga będzie obowiązywać od sierpnia 2019 roku, czyli młodzi podatnicy skorzystają w tym roku przez pięć miesięcy z rządowej preferencji. 

Są jednak warunki

W pierwszym roku obowiązywania ustawy, płatnik (czyli pracodawca) będzie zwolniony z obowiązku pobierania zaliczek na PIT, tylko wówczas gdy pracownik złoży mu stosowne oświadczenie, o chęci korzystania  ze zwolnienia od PIT. W przypadku  gdy pracownik przeoczy złożenie oświadczenia,  zwrot podatku z tytułu ulgi otrzyma z zeznaniu rocznym za 2019 r. W kolejnych latach już nie będzie wymagane złożenie oświadczenia przez pracownika, ulga będzie naliczana przy obliczaniu comiesięcznych zaliczek na podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślenia wymaga fakt, ze ulga dotyczy tylko zaliczki na podatek od wynagrodzeń, młodzi pracownicy w dalszym ciągu będą zobligowani do zapłaty ciążących na nich składek ZUS.

Wyłączenia ze stosowania

Kontrowersje wzbudza fakt, że ulga nie dotyczy osób młodych prowadzących własną działalność oraz osób wykonujących prace na podstawie umowy o dzieło. Ustawodawca nie zabrania jednak prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania poza nią umów zlecenia, nawet tożsamych z tym, co się robi w firmie. Wielu przedsiębiorców z całą pewnością będzie korzystać z tego rozwiązania w celu zaoszczędzenia. Również osoby aktualnie pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne nie będą zwolnienie z podatku dochodowego.

Podsumowanie

Nowa ulga ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Z jednej strony daje szanse młodym  na lepszy start w dorosłe życie, z drugiej zaś specjaliści krytykują ją i zarzucają jej charakter dyskryminujący. Pojawia się pytanie: dlaczego akurat osoba do 26. roku życia ma być zwolniona z PIT-u, a nie np. pracownik w wieku 55 lat, który zarabia taką samą kwotę pieniędzy? Rząd jednak milcząco podchodzi do tej kwestii. Brak odpowiedzi może wyłącznie sugerować podkładanie nadziei w młodym pokoleniu. Stworzenie  im sprzyjających warunków pracy, rozwoju.

Ulga krytykowana jest również przez Konfederację Lewiatan. Zwolnienie kierowane wyłącznie do osób w określonym wieku i uzyskujących przychody z konkretnych źródeł - bez umów o dzieło i dochodów z działalności gospodarczej - narusza zasady równości wobec prawa i prawa do równego traktowania przez władze publiczne, określone w art. 32 Konstytucji RP.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Realne liczby

Poniższa tabela ilustruje przykładowe oszczędności młodego pracownika:

Wynagrodzenie miesięczne

Zysk miesięczny

Zysk roczny

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.

Autopromocja

2250 zł

133 zł

1592 zł

Przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2020 r.

4765 zł

355 zł

4261 zł

Wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 85 528 r.

7127,33 zł

564 zł

6768 zł

Aleksandra Kocemba, Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA