Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od alimentów – czy wzrośnie kwota zwolnienia z PIT?

Podatek od alimentów – czy wzrośnie kwota zwolnienia z PIT?
Podatek od alimentów – czy wzrośnie kwota zwolnienia z PIT?
shutterstock
Ministerstwo Finansów dokona analizy, czy zwolniona z PIT kwota alimentów dla osób dorosłych, w tym byłych małżonków (aktualnie 700 zł miesięcznie) nie jest za niska. Głównym kryterium branym pod uwagę podczas tej analizy będzie średnia kwota zasądzanych obecnie alimentów na rzecz byłych małżonków. Według danych za I półrocze 2019 r. średnia wysokość zasądzonych alimentów na rzecz byłych małżonków w sprawach rozwodowych wyniosła prawie 1 tys. zł. Taką zapowiedź złożył Jan Sarnowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z 17 listopada 2020 r. na interpelację poselską nr 13294.

Alimenty – aktualne zwolnienia z podatku dochodowego (PIT)

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127) ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są alimenty:
a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Jak widać alimenty dla dzieci są zwolnione z podatku bez względu na kwotę. Natomiast alimenty dla osób dorosłych są zwolnione z PIT tylko do kwoty 700 zł. Warto podkreślić, że ta kwota zwolnienia (700 zł) nie była waloryzowana od 1 stycznia 2007 roku kiedy to zwolnienie w tej właśnie kwocie weszło w życie. Alimenty uzyskane przez osoby dorosłe (np. byłych małżonków) są powyżej kwoty zwolnienia opodatkowane podatkiem dochodowym wg skali podatkowej wskazanej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Jak wskazała posłanka Teresa Glenc w interpelacji poselskiej z 23 października 2020 r., skierowanej do Ministra Finansów, obecny stan prawny w tym zakresie budzi wiele kontrowersji i poczucie niesprawiedliwości społecznej alimentowanych osób dorosłych. Bowiem wysokość alimentów jest zawsze ustalana jest przez sąd, który bierze pod uwagę sytuację materialną np. byłych małżonków oraz ich uzasadnione potrzeby. Jak wskazała posłanka sąd, ustalając wysokość alimentów, bierze pod uwagę ściśle comiesięczne wydatki ponoszone na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentów. A zatem trzeba uznać, że opodatkowanie nadwyżki ponad 700 zł miesięcznie zasądzonych elementów odbiera alimentowanym osobom dorosłym część pieniędzy, które są niezbędne dla ich utrzymania.
Jak stwierdziła posłanka, alimentowane osoby uiszczają podatek w wysokości niemalże miesięcznej raty alimentacyjnej, kosztem swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Posłanka zapytała Ministra Finansów, czy istnieje możliwość wprowadzenia regulacji prawnej znoszącej obowiązek opodatkowania alimentów otrzymywanych przez dorosłe osoby powyżej kwoty 700 zł?

Czym są alimenty?

Alimenty są to regularne, obligatoryjne świadczenia najczęściej na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Taką definicję sformułował Rzecznik Praw Obywatelskich.
W przepisach nie znajdziemy wprost definicji alimentów. Ale Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 128 definiuje obowiązek alimentacyjny, którym jest obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny jest regulowany przez art. 128-1441 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Warto tylko wspomnieć, że zgodnie z a
rt. 135 § 1. Kro zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Ministerstwo Finansów przeanalizuje możliwość podwyższenia kwoty alimentów zwolnionych z PIT

W odpowiedzi na interpelację z 17 października 2020 r., Jan Sarnowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów potwierdził, że alimenty otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, inne niż na rzecz dzieci, korzystają z limitowanego zwolnienia od podatku – do kwoty 700 zł miesięcznie.

Co więcej, Sarnowski przyznał, że kwota zwolnienia nie była zmieniana od początku obowiązywania tego zwolnienia. Faktycznie, przepis art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT został dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2007 r. i od samego początku zwolniona była kwota 700 zł alimentów w przypadku osób dorosłych.

Dlatego też, jak zapowiedział minister Sarnowski: Ponieważ kwota wynosząca 700 zł nie była zmieniana od początku obowiązywania zwolnienia, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Finansów podejmie prace analityczne, nad zasadnością jej zmiany, mając na uwadze zwiększoną średnią kwotę zasądzanych obecnie alimentów na rzecz byłych małżonków.

Jan Sarnowski wskazał, że analiza danych publikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczących prawomocnych orzeczeń w sprawach cywilnych i rodzinnych o alimenty w latach 2015 – 2018 i w I półroczu 2019 roku wykazała, że średnia wysokość alimentów zasądzonych prawomocnymi wyrokami sądów w latach 2015 – 2018 nie przekraczała limitu zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b ustawy o PIT.

Przykładowo dla roku 2018 wielkości te w sprawach z powództwa:
- rodziców wynosiły 681 zł,
- małżonków wyniosły 690 zł,
- innych osób wynosiły 582 zł.

Ale już według danych za I półrocze 2019 r. średnia wysokość zasądzonych alimentów była wyższa od ustawowego limitu jedynie w przypadku spraw z powództwa małżonków i wynosiła 803 zł.
Wyższe natomiast były kwoty alimentów zasądzonych w sprawach rozwodowych. Według danych za I półrocze 2019 r. średnia wysokość zasądzonych alimentów na rzecz małżonków wyniosła 999,8 zł (w 2018 r. – 884,6 zł).

Minister Sarnowski tłumaczył też, że ustawodawca zdecydował o całkowitym zwolnieniu z opodatkowania alimentów na rzecz dzieci, bo dziecko nie ma faktycznych możliwości samodzielnego zdobycia środków zapewniających byt. A alimenty na rzecz osoby dorosłej są przyznawane na skutek wystąpienia przesłanek związanych z rozwodem. Alimenty są tu przyznawane, jeżeli rozwód powoduje powstanie stanu niedostatku, albo istotne pogorszenie sytuacji materialnej.

Warto też zwrócić uwagę, że  przepisach ustawy PIT alimenty na rzecz osób dorosłych są korzystniej traktowane od innych zbliżonych charakterem świadczeń uzyskiwanych przez podatników. W przypadku wynagrodzeń, emerytur, czy rent (także zapewniających podatnikom podstawowe środki utrzymania) nie przysługuje nawet częściowe zwolnienie podatkowe.

Minister Sarnowski wskazywał też zmiany w PIT, które zaszły w latach 2016-2019 (jak np. podwyższenie kwoty wolnej od PIT i obniżenie stawki PIT z 18% do 17%), zmniejszające obciążenia podatkowe wszystkich podatników PIT, także tych płacących alimenty.

Zdaniem Ministra, z powodów systemowych niemożliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania alimentów na rzecz osób dorosłych. Tym niemniej MF zastanowi się nad podwyższeniem kwoty ww. zwolnienia.

Trudno w chwili obecnej prorokować, czy jest szansa na podwyższenie kwoty alimentów zwolnionej z PIT. Z jednej strony w czasie kryzysu pandemicznego budżet państwa ma mniejsze wpływy i zapewne rząd niechętnie będzie podchodził do zwiększania zwolnień podatkowych.  Z drugiej strony widać, że Ministerstwo Finansów zauważyło 14 letni okres braku waloryzacji kwoty zwolnienia oraz wyższe od tej kwoty zasądzane obecnie przez sądy alimenty. Pewną nadzieją na zwiększenie tej kwoty (np. o 100, czy nawet 200 zł) są też w sumie dość niewielkie koszty budżetowe tej podwyżki. Warto podkreślić, że zmiany przepisów korzystne dla podatników można wprowadzać także w trakcie roku podatkowego ze skutkiem wstecznym. Także możliwe jest uchwalenie podwyżki tego zwolnienia np. w trakcie 2021 roku ze skutkiem dla wszystkich dochodów alimentacyjnych z tego roku.

Paweł Huczko

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Jak skutecznie i efektywnie zarządzać biurem rachunkowym
Zarządzanie biurem rachunkowym. Teraz książka z serwisem online

Publikacja jest skierowana do księgowych, kadry kierowniczej i właścicieli biur rachunkowych. Kompleksowo opisuje zasady organizacji pracy biura rachunkowego. Praktyczną pomocą są wzory dokumentów oraz instrukcji dostępnych również w edytowalnej formie w serwisie powiązanym z książką.

Teraz 12% taniej!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Hornet
    2022-01-23 18:18:26
    Jak można opodatkować alimenty dla byłej żony, skoro były mąż już raz zapłacił za nie podatek ???
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek od nieruchomości
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają:
działki budowlane
domy jednorodzinne
garaże
lasy
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki i uprawnienia rad nadzorczych spółek kapitałowych. Zmiany w KSH od 13 października 2022 r.
Od 13 października 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, która w dużej mierze dotyczy rozszerzenia kompetencji rady nadzorczej w spółkach kapitałowych. Na czym polegają te zmiany?
Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – procedura, zasady, reprezentacja
Podstawowym sposobem zakończenia istnienia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej formalna likwidacja. Jak ona przebiega w praktyce, jakich obowiązków należy dochować i co warto o niej wiedzieć?
HUB e-paragony od września 2023 r. Nowa wersja aplikacji e-paragony
We wrześniu 2023 r. uruchomione zostanie rozwiązanie HUB e-paragony umożliwiające powszechne stosowanie paragonów elektronicznych - poinformował 6 października 2022 r. wiceminister finansów Mariusz Gojny. Dodał, że Ministerstwo Finansów opublikuje rozwiązanie pozwalające przystąpić do projektu producentom kas fiskalnych oraz tworzenie konkurencyjnych aplikacji do odbiorów paragonów.
Wydatki na utrzymanie psa - koszty podatkowe, odliczenie VAT
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w swoim domu lub mieszkaniu mają wątpliwości, czy wydatki na utrzymanie psa stróżującego mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Powstaje też pytanie, czy można odliczyć VAT od wydatków na utrzymanie psa stróżującego, który pilnuje biura, czy innych miejsc, w których jest prowadzona działalność gospodarcza? Sprawdźmy jak na te pytania odpowiada Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnych interpretacjach podatkowych.
Inflacja a dochody budżetowe. Wzrost inflacji o 1 punkt proc. to 4,7 mld zł więcej dochodów w budżecie państwa
Każdy punkt procentowy wyższej inflacji to jest 4,7 mld zł więcej dochodów w budżecie państwa, po drugiej stronie generuje to jednakowo wysokie wydatki - powiedział 5 października 2022 r. w Senacie wiceminister finansów Artur Soboń. Poinformował także, że ostatnie zmiany w PIT i CIT kończą zmiany w Polskim Ładzie.
Stopy procentowe NBP 2022 - bez zmian od 6 października
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 5 października 2022 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wynosi od 8 września br. 6,75 proc.
Obliczanie długości mandatów członków zarządu i rady nadzorczej - nowe zasady od 13 października 2022 r.
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która wejdzie w życie z dniem 13 października 2022 r., wprowadza nowe zasady obliczania czasu trwania mandatów członków zarządu i rady nadzorczej. Sprawdź, jak będą one wyglądać.
Limity podatkowe 2023
Limity podatkowe 2023. Średni kurs euro publikowany przez NBP pierwszego dnia roboczego października decyduje o ważnych limitach podatkowych w następnym roku. Znamy już ten kurs euro z 3 października 2022 r. (4,8272 zł). Sprawdźmy zatem jakie limity podatkowe będą obowiązywały w 2023 roku.
Wywóz i tranzyt towarów dual-use – zezwolenia, oświadczenie użytkownika końcowego
W związku z wojną na Ukrainie, towary (produkty) typu dual-use zyskały na szczególnym znaczeniu. Istotna stała się również możliwość jak najszybszej realizacji tego rodzaju zamówień. Warto przyjrzeć się regulacjom prawnym, które obowiązują w tym zakresie.
Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu
W transakcjach handlowych często możemy spotkać się z wpłatami poprzedzającymi wykonanie usługi lub dostawę towarów. Wynika to z potrzeby zabezpieczenia wykonania umowy wiążącej dwie strony transakcji. W związku z tym pojawia się pytanie- jak otrzymanie przedpłaty, zaliczki bądź zadatku powinno być rozliczone na gruncie podatku dochodowego?
Podatki związane z alkoholem – czym jest podatek piwny
Jak już wiemy, alkohol jest jednym z najwyżej opodatkowanych dóbr. Najwyższa stawka VAT, akcyza i podatek dochodowy. Ustawodawca przewidział również opłatę za to, że reklamujemy napoje alkoholowe – tzw. podatek piwny.
Rożne stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Nowy Ład spowodował znaczne zmiany w prawie podatkowym. Wielu przedsiębiorców w celu uniknięcia składki zdrowotnej szuka lepszych rozwiązań. Jedną z opcji była zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Darowizna pieniędzy ze wspólnego rachunku bankowego a zwolnienie z podatku
Czy darowizna pieniędzy od członka najbliższej rodziny może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny pieniądze znajdowały się na rachunku bankowym, którego współwłaścicielami są darczyńca i obdarowany? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 września 2022 r.
Sprzedaż złomu – kwestie podatkowe
Opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od tego, czy odbywa się w ramach działalności gospodarczej czy okazjonalnie.
JPK_VAT po 6 latach. Czy przesyłanie ksiąg podatkowych dla potrzeb VAT ma sens?
Wprowadzenie w naszym kraju ustawowego obowiązku przesyłania organom podatkowym pierwszej instancji standaryzowanych części ewidencji prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług (JPK_VAT) było pierwszym przedsięwzięciem tego rodzaju i po sześciu latach obowiązywania trudno uznać to za sukces (być może tylko lobbingowy i propagandowy) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.
Zmiany w ustawie o rachunkowości 2022/2023 – wdrożenie dyrektywy 2021/2101. Sprawozdanie o podatku dochodowym
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Ta nowelizacja ma na celu implementację do polskiego prawa dyrektywy unijnej 2021/2101.
Progi podatkowe 2023 - co warto wiedzieć?
Progi podatkowe 2023. Jaka wysokość progów będzie obowiązywała w rozliczeniu rocznym PIT w 2023 roku? Jaka będzie kwota wolna od podatku? Co się zmieniło?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2023 - limity, stawki
Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2023 roku? Kto może płacić ryczałt w 2023 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2023 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2023 roku?
Webinarium „Korygowanie VAT należnego i naliczonego”
Korygowanie VAT. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Korygowanie VAT należnego i naliczonego” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 października 2022 roku. Polecamy!
Dropshipping oczami księgowej. Kasa fiskalna, paragony, dokumentowanie sprzedaży
Bardzo często trafiają do mnie osoby, najczęściej młode, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą od dropshippingu. Skuszeni zarabianiem bez wydawania własnych pieniędzy często wchodzą w prowadzenie biznesu bez zastanowienia. Nasi Klienci - Sprzedawcy często rozpoczynają od inwestycji w szkolenia. Jest ich na rynku coraz więcej. Trudno mi zweryfikować faktyczny poziom merytoryczny tych kursów więc oprę się jedynie o informacje uzyskane od Klientów naszego Biura.
Limit jednorazowej amortyzacji 2023 r.
Jednorazowa amortyzacja 2023. Kurs euro z pierwszego dnia roboczego października decyduje o wysokości określonych limitów w podatkach na następny rok. Dotyczy to m.in. przywileju jakim jest jednorazowa amortyzacja.
Mały podatnik VAT 2023. Jakie limity?
Mały podatnik VAT 2023 to przedsiębiorca, którego przychody mieszczą się w określonym limicie wyrażonym w euro. Limity ustalane są co roku na podstawie kursu z 1 października. Kto może liczyć na status małego podatnika VAT w roku 2023?
Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank. Co to oznacza dla Frankowiczów?
Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. znacznie skomplikuje sytuację Frankowiczów posiadających kredyty hipoteczne w tym banku. Zgodnie z nią kredyty indeksowane i denominowane kursem waluty obcej, czyli przede wszystkim kursem CHF, ale także USD, EUR, JPY, nie zostały przeniesione i zostają w Getin Noble Bank S.A. Co to oznacza dla Frankowiczów?
Najwięksi podatnicy CIT w Polsce
Ministerstwo Finansów opublikowało 30 września 2022 r. listę dużych podatników podatku CIT za 2021 r. Dane dotyczą zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK). Wśród indywidualnych firm liderami są firmy z sektora bankowego, energetycznego i paliwowego. Podobnie jest wśród podatkowych grup kapitałowych.
Wykreślenie podatnika z rejestru czynnych podatników VAT na podstawie podejrzenia wyłudzeń skarbowych
Czy można wykreślić podatnika VAT z rejestru czynnych podatników VAT tylko na podstawie podejrzenia, że ów podatnik zamierza dokonać wyłudzeń skarbowych z wykorzystaniem banku? Okazuje się, że tak. Można tak zrobić (i to bez zawiadamiania tego podatnika) na podstawie art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT. Problem wyjaśnia Jagoda Kondratowska-Muszyńska, doradca podatkowy w Kancelarii Prof. dr hab. Henryka Dzwonkowskiego.