REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od alimentów – czy wzrośnie kwota zwolnienia z PIT?

Podatek od alimentów – czy wzrośnie kwota zwolnienia z PIT?
Podatek od alimentów – czy wzrośnie kwota zwolnienia z PIT?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów dokona analizy, czy zwolniona z PIT kwota alimentów dla osób dorosłych, w tym byłych małżonków (aktualnie 700 zł miesięcznie) nie jest za niska. Głównym kryterium branym pod uwagę podczas tej analizy będzie średnia kwota zasądzanych obecnie alimentów na rzecz byłych małżonków. Według danych za I półrocze 2019 r. średnia wysokość zasądzonych alimentów na rzecz byłych małżonków w sprawach rozwodowych wyniosła prawie 1 tys. zł. Taką zapowiedź złożył Jan Sarnowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi z 17 listopada 2020 r. na interpelację poselską nr 13294.

Alimenty – aktualne zwolnienia z podatku dochodowego (PIT)

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127) ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są alimenty:
a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Autopromocja

Jak widać alimenty dla dzieci są zwolnione z podatku bez względu na kwotę. Natomiast alimenty dla osób dorosłych są zwolnione z PIT tylko do kwoty 700 zł. Warto podkreślić, że ta kwota zwolnienia (700 zł) nie była waloryzowana od 1 stycznia 2007 roku kiedy to zwolnienie w tej właśnie kwocie weszło w życie. Alimenty uzyskane przez osoby dorosłe (np. byłych małżonków) są powyżej kwoty zwolnienia opodatkowane podatkiem dochodowym wg skali podatkowej wskazanej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Jak wskazała posłanka Teresa Glenc w interpelacji poselskiej z 23 października 2020 r., skierowanej do Ministra Finansów, obecny stan prawny w tym zakresie budzi wiele kontrowersji i poczucie niesprawiedliwości społecznej alimentowanych osób dorosłych. Bowiem wysokość alimentów jest zawsze ustalana jest przez sąd, który bierze pod uwagę sytuację materialną np. byłych małżonków oraz ich uzasadnione potrzeby. Jak wskazała posłanka sąd, ustalając wysokość alimentów, bierze pod uwagę ściśle comiesięczne wydatki ponoszone na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentów. A zatem trzeba uznać, że opodatkowanie nadwyżki ponad 700 zł miesięcznie zasądzonych elementów odbiera alimentowanym osobom dorosłym część pieniędzy, które są niezbędne dla ich utrzymania.
Jak stwierdziła posłanka, alimentowane osoby uiszczają podatek w wysokości niemalże miesięcznej raty alimentacyjnej, kosztem swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Posłanka zapytała Ministra Finansów, czy istnieje możliwość wprowadzenia regulacji prawnej znoszącej obowiązek opodatkowania alimentów otrzymywanych przez dorosłe osoby powyżej kwoty 700 zł?

Czym są alimenty?

Alimenty są to regularne, obligatoryjne świadczenia najczęściej na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Taką definicję sformułował Rzecznik Praw Obywatelskich.
W przepisach nie znajdziemy wprost definicji alimentów. Ale Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 128 definiuje obowiązek alimentacyjny, którym jest obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny jest regulowany przez art. 128-1441 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Warto tylko wspomnieć, że zgodnie z a
rt. 135 § 1. Kro zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Finansów przeanalizuje możliwość podwyższenia kwoty alimentów zwolnionych z PIT

W odpowiedzi na interpelację z 17 października 2020 r., Jan Sarnowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów potwierdził, że alimenty otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, inne niż na rzecz dzieci, korzystają z limitowanego zwolnienia od podatku – do kwoty 700 zł miesięcznie.

Co więcej, Sarnowski przyznał, że kwota zwolnienia nie była zmieniana od początku obowiązywania tego zwolnienia. Faktycznie, przepis art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT został dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2007 r. i od samego początku zwolniona była kwota 700 zł alimentów w przypadku osób dorosłych.

Dlatego też, jak zapowiedział minister Sarnowski: Ponieważ kwota wynosząca 700 zł nie była zmieniana od początku obowiązywania zwolnienia, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Finansów podejmie prace analityczne, nad zasadnością jej zmiany, mając na uwadze zwiększoną średnią kwotę zasądzanych obecnie alimentów na rzecz byłych małżonków.

Jan Sarnowski wskazał, że analiza danych publikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczących prawomocnych orzeczeń w sprawach cywilnych i rodzinnych o alimenty w latach 2015 – 2018 i w I półroczu 2019 roku wykazała, że średnia wysokość alimentów zasądzonych prawomocnymi wyrokami sądów w latach 2015 – 2018 nie przekraczała limitu zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b ustawy o PIT.

Przykładowo dla roku 2018 wielkości te w sprawach z powództwa:
- rodziców wynosiły 681 zł,
- małżonków wyniosły 690 zł,
- innych osób wynosiły 582 zł.

Ale już według danych za I półrocze 2019 r. średnia wysokość zasądzonych alimentów była wyższa od ustawowego limitu jedynie w przypadku spraw z powództwa małżonków i wynosiła 803 zł.
Wyższe natomiast były kwoty alimentów zasądzonych w sprawach rozwodowych. Według danych za I półrocze 2019 r. średnia wysokość zasądzonych alimentów na rzecz małżonków wyniosła 999,8 zł (w 2018 r. – 884,6 zł).

Minister Sarnowski tłumaczył też, że ustawodawca zdecydował o całkowitym zwolnieniu z opodatkowania alimentów na rzecz dzieci, bo dziecko nie ma faktycznych możliwości samodzielnego zdobycia środków zapewniających byt. A alimenty na rzecz osoby dorosłej są przyznawane na skutek wystąpienia przesłanek związanych z rozwodem. Alimenty są tu przyznawane, jeżeli rozwód powoduje powstanie stanu niedostatku, albo istotne pogorszenie sytuacji materialnej.

Warto też zwrócić uwagę, że  przepisach ustawy PIT alimenty na rzecz osób dorosłych są korzystniej traktowane od innych zbliżonych charakterem świadczeń uzyskiwanych przez podatników. W przypadku wynagrodzeń, emerytur, czy rent (także zapewniających podatnikom podstawowe środki utrzymania) nie przysługuje nawet częściowe zwolnienie podatkowe.

Minister Sarnowski wskazywał też zmiany w PIT, które zaszły w latach 2016-2019 (jak np. podwyższenie kwoty wolnej od PIT i obniżenie stawki PIT z 18% do 17%), zmniejszające obciążenia podatkowe wszystkich podatników PIT, także tych płacących alimenty.

Zdaniem Ministra, z powodów systemowych niemożliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania alimentów na rzecz osób dorosłych. Tym niemniej MF zastanowi się nad podwyższeniem kwoty ww. zwolnienia.

Trudno w chwili obecnej prorokować, czy jest szansa na podwyższenie kwoty alimentów zwolnionej z PIT. Z jednej strony w czasie kryzysu pandemicznego budżet państwa ma mniejsze wpływy i zapewne rząd niechętnie będzie podchodził do zwiększania zwolnień podatkowych.  Z drugiej strony widać, że Ministerstwo Finansów zauważyło 14 letni okres braku waloryzacji kwoty zwolnienia oraz wyższe od tej kwoty zasądzane obecnie przez sądy alimenty. Pewną nadzieją na zwiększenie tej kwoty (np. o 100, czy nawet 200 zł) są też w sumie dość niewielkie koszty budżetowe tej podwyżki. Warto podkreślić, że zmiany przepisów korzystne dla podatników można wprowadzać także w trakcie roku podatkowego ze skutkiem wstecznym. Także możliwe jest uchwalenie podwyżki tego zwolnienia np. w trakcie 2021 roku ze skutkiem dla wszystkich dochodów alimentacyjnych z tego roku.

Paweł Huczko

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Hornet
    2022-01-23 18:18:26
    Jak można opodatkować alimenty dla byłej żony, skoro były mąż już raz zapłacił za nie podatek ???
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

REKLAMA