| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Uwzględniając fakt, że spółka komandytowa jest spółką osobową, czego rezultatem jest rozliczanie przychodów i kosztów podatkowych wspólników według posiadanego udziału, podatnik za koszt uzyskania przychodu z tytułu wniesienia gruntu do spółki uznać może jedynie kwotę poniesioną na nabycie owej nieruchomości. Nie może zatem za koszt uznana zostać wartość rynkowa gruntu na dzień wniesienia wkładu.

W wyniku niekorzystnych rozstrzygnięć organów, podatnik zdecydował się na skierowanie sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który uchylił zaskarżoną interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku WSA powołał się na zasadę jednokrotności opodatkowania spółek osobowych i wynikającą z art. 5 ustawy o CIT zasadę traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników.

Zdaniem składu orzekającego, stosowanie wymienionych zasad skutkuje nie tylko brakiem powstawania obowiązku podatkowego przy wnoszeniu wkładów do spółek osobowych, ale także brakiem powstania obowiązku podatkowego przy wycofywaniu wkładów i podziału zysków, na skutek wystąpienia wspólnika ze spółki lub też likwidacji całej spółki. W wyrokowaniu poznański WSA przytoczył inne wyroki sądów administracyjnych, np. orzeczenie NSA z 7 października 2004 roku (sygn. FSK 594/04), czy wyrok WSA w Krakowie z 18 marca 2008 (sygn. I SA/Kr 1029/07).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Sąd przypomniał jednocześnie, że na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej powoduje obowiązek rozliczenia się z nią. Jeżeli dojdzie do zwrotu wkładu, to jego wartość obliczona musi zostać w oparciu o wartość zbywczą majątku spółki. Najczęściej dojdzie zatem do sytuacji, w której wartość zwracanego udziału nie będzie tożsama z wartością wkładu rzeczywiście wniesionego.

Występujący ze spółki komandytowej wspólnik otrzymuje zwrot wartości wniesionego wkładu i ewentualnej nadwyżki majątkowej ponad wniesiony wkład. Koszt uzyskania przychodu uzyskanego z tytułu wycofania takiego wkładu należy ustalić zgodnie z wartością wynikającą z umowy spółki osobowej. Otrzymana nadwyżka majątkowa stanowi więc przychód podatnika, który powinien zostać opodatkowany.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK