REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z dzierżawy

Klaudia Pastuszko
Opodatkowanie dochodów z dzierżawy
Opodatkowanie dochodów z dzierżawy

REKLAMA

REKLAMA

Dochody uzyskiwane przez podatnika z tytułu udzielonej dzierżawy podlegają na gruncie polskich przepisów podatkowych opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czym jest dzierżawa? W jaki sposób została opodatkowana? Jak dokonać rozliczenia przychodów z dzierżawy?

Autopromocja

Dzierżawa

Pod pojęciem dzierżawy rozumieć należy umowę, której główną funkcją jest uregulowanie korzystania z rzeczy cudzej, która przynosi użytkownikowi korzyści. Przedmiotem dzierżawy mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości oraz prawa. Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz dzierżawcy do używania i pobierania z niej pożytków. Czas obowiązywania umowy może być zarówno określony, jak i nieoznaczony. Dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu czynsz, płatny w świadczeniach pieniężnych jak i świadczeniach innego rodzaju – na przykład w ułamkowej części pożytków. Umowę dzierżawy zawartą na okres dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie owego okresu za zawartą na czas nieoznaczony.

Po stronie dzierżawcy leży obowiązek dokonywania napraw, które są niezbędne do utrzymania przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym. Bez zgody wydzierżawiającego nie może on oddać przedmiotu dzierżawy w poddzierżawę, ani do bezpłatnego użytkowania. Jeśli nie dostosuje się do tej regulacji, wydzierżawiający może zerwać umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Analogiczna sytuacja występuje, gdy wydzierżawiający spóźnia się z zapłatą czynszu za dwa pełne okresy rozliczeniowe, lub ponad 3 miesiące w przypadku czynszu płatnego rocznie.

Opodatkowanie dochodów z dzierżawy

Dochody uzyskiwane z tytułu udzielenia dzierżawy znajdują się w katalogu źródeł przychodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Można je zaliczyć do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli stanowią wyłączny jej przedmiot, bądź też jeden z rodzajów prowadzonej działalności lub dotyczą składnika majątku, który pozostaje z nią związany. Oznacza to, iż podatnik co do zasady powinien dzierżawy udzielać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przepisy jednak nie blokują możliwości prowadzenia prywatnej dzierżawy i rozliczania jej bez konieczności zakładania działalności. Różnić się to jednak będzie sposobem opodatkowania uzyskiwanych przychodów.

Dzierżawa w ramach działalności gospodarczej

Jeżeli dochody pochodzące z dzierżawy są prowadzone w ramach wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, podlegać będą w zależności od wybranego przez podatnika sposobu opodatkowania albo na zasadach ogólnych, w sposób progresywny przy zastosowaniu skali podatkowej, albo przy zastosowaniu podatku liniowego, którego stawka wynosić będzie 19% uzyskiwanego przychodu. Co do zasady podatnicy nie mogą jednak zdecydować się na opodatkowanie przy zastosowaniu ryczałtu – ten sposób opodatkowania zastrzeżony jest dla podatników osiągających dochody w ramach prowadzenia usług hotelarskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzierżawa prywatna

Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z dzierżawy, lecz nie ma to związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, kwalifikuje się je jako odrębne źródła przychodu. W związku  tym owe przychody podlegać będą w zależności od wyboru podatnika albo na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (18% do kwoty 85528 zł oraz 32% od nadwyżki po przekroczeniu limitu 85528 zł), bądź też w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanym, według stawki 8,5% przychodów.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA