reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady opodatkowania umów najmu i dzierżawy

Zasady opodatkowania umów najmu i dzierżawy

Istotne znaczenie dla celów podatku dochodowego ma kwalifikacja przychodów uzyskiwanych z tytułu umów najmu i dzierżawy do właściwego źródła przychodów, gdyż pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem i dzierżawa stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania - tak na interpelację skierowaną do Ministerstwa Finansów odpowiedział Jarosław Neneman. Wątpliwości dotyczyły sposobu rozliczania podatników, czerpiących dochody z najmu bądź dzierżawy.

W interpelacji z dnia 5 listopada 2014 r., dwie posłanki PO, Joanna Fabisiak oraz Krysytna Kłosin, wystąpiły do Ministerstwa Finansów z zapytaniem dot. zasady opodatkowania umów najmu i dzierżawy. Wątpliwości budziła interpretacja przepisów podatkowych, a konkretnie niejasny sposób wyboru opodatkowania, pomiędzy ryczałtem a podatkiem dochodowym.

Z odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, możemy się dowiedzieć: "jeżeli podatnik świadczy usługi najmu lub dzierżawy w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, to przychód z tego rodzaju działalności należy zaklasyfikować do źródła przychodów: działalność gospodarcza". Przepis ten wymienia najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę jako źródła przychodów objętych podatkiem PIT.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2015 - limity

Dochody uzyskane z najmu lub dzierżawy w ramach działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej albo według 19% stawki podatku, jeżeli podatnik wybierze taki sposób opodatkowania (art. 9a ustawy PIT). Przychody z takiej działalności nie mogą być opodatkowane na zasadach ryczałtu, gdyż zgodnie z przepisami z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z takiej formy rozliczenia mogą skorzystać  "podatnicy uzyskujący przychody z usług hotelarskich polegających na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12, mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej (art. 23 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym)."

Jeżeli przychody z tytułu najmu lub dzierżawy uzyskiwane są poza działalnością gospodarczą, tj. bez spełnienia warunków wskazanych w definicji działalności gospodarczej, to należy zakwalifikować je do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT. Wówczas będą miały zastosowanie przepisy podatkowe dotyczące zasad opodatkowania dochodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Podatnicy uzyskujący takie przychody opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych, określonych w ustawie PIT, według progresywnej skali podatkowej.

Nowe druki podatkowe na 2015 r.

W przypadku, gdy podatnik chce rozliczać się zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy uzyskujący przychody z tytułu wskazanych wyżej umów mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - według stawki 8,5% przychodów, pod warunkiem że złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie za dany rok podatkowy.

Podstawowe znaczenie dla celów podatku dochodowego ma kwalifikacja przychodów uzyskiwanych z tytułu umów najmu i dzierżawy do właściwego źródła przychodów, gdyż pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem i dzierżawa stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

autor: Michał Bartkiewicz


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama