Przedłużenie postępowania podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
Podstawową regułą, dotyczącą prowadzenia rożnego rodzaju postępowań podatkowych, jest zasada szybkości i prostoty działania, co oznacza, iż organy powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się przy tym możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia.
REKLAMA
Realizację tej reguły można odnaleźć w zapisie art.139 Ordynacji Podatkowej, określającym terminy przewidziane na załatwianie różnego rodzaju spraw, mającym na celu dyscyplinowanie organów podatkowych.
2 miesiące na sprawy szczególnie skomplikowane, czyli na jakie?
Bez zbędnej zwłoki powinny być załatwiane tym bardziej wszystkie sprawy nie wymagające przeprowadzenia postępowania dowodowego, w których został już zebrany materiał dowodowy. Jednak ocena dowodów i wydanie rozstrzygnięcia nie powinno trwać dłużej niż jeden miesiąc.
W przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej termin na jej załatwienie może ulec wydłużeniu aż do 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Niestety ze względu na to, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują zakresu pojęcia „sprawy szczególnie skomplikowanej”, decyzja o wydłużeniu omawianego terminu leży w gestii urzędników.
Szybciej na żądanie podatnika
Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy prowadzone na wyraźne żądanie podatnika,
które mogą być rozpatrzone na podstawie przedstawianych przez niego dowodów lub na podstawie faktów powszechnie znanych i dowodów znanych z urzędu organowi prowadzącemu postępowanie.
Powyższa regulacja znacznie usprawnia i przyspiesza proces wydania decyzji. Należy jednak pamiętać, że głównym mankamentem omawianej regulacji prawnej jest fakt, iż ocena czy sprawa może być załatwiona na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę, należy tylko i wyłącznie do organu podatkowego.
Dowody w postępowaniu podatkowym
Przywrócenie terminu w postępowaniu podatkowym – jak uzyskać
Wniesienie odwołania do organu niewłaściwego a upływ terminu
Postępowanie odwoławcze
Kolejnym przykładem ewidentnego ograniczenia czasu przewidzianego na załatwienie sprawy przez organy podatkowe jest postępowanie odwoławcze.
REKLAMA
Ogólnie przyjmuje się, że załatwienie sprawy w tym przypadku, powinno nastąpić nie później
niż w ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy. Warto jednak
przy tym pamiętać, że wspomniane odwołanie składa się za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżaną decyzję. W związku z tym organ I instancji, bez zbędnej zwłoki zobowiązany jest do przekazania złożonego odwołania właściwemu organowi odwoławczemu wraz z aktami sprawy i własnym stanowiskiem co do przedstawionych zarzutów.
W sytuacji, gdy ze sprawą tą związana jest przeprowadzona rozprawa lub też strona złożyła wniosek o jej przeprowadzenie, fiskusowi na załatwienie sprawy przysługuje okres nieprzekraczający 3 miesięcy.
Powyższe terminy nie obejmują okresów czasu, przewidzianych przez przepisy prawa podatkowego na dokonanie ściśle określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, jak również okresów opóźnień spowodowanych z winy podatnika lub też z przyczyn niezależnych od organu podatkowego.
Zawiadomienie wyznaczy nowy termin
W razie niezałatwienia sprawy w przewidzianym czasie, organ podatkowy zobowiązany jest, podając przy tym przyczyny niedotrzymania terminu, powiadomić stronę o nowym, wyznaczonym terminie.
W takim przypadku podatnikowi przysługuje prawo do ponaglenia organu podatkowego. W tym celu stosowne pismo należy skierować do organu podatkowego wyższego stopnia lub też ministra właściwego do spraw finansów publicznych - w przypadku, gdy sprawa nie została załatwiona przez dyrektora izby skarbowej lub dyrektora izby celnej.
W sytuacji, gdy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa, winny niedotrzymania stosownego terminu urzędnik, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej.
Elżbieta Węcławik,
Dominik Mędrzycki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat