REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie nieruchomości w umowie o dożywocie. Co z podatkiem od darowizn?

Umowa o dożywocie nie jest traktowana jako darowizna, notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dożywocie to specyficzna forma przekazania własności nieruchomości, która w polskim systemie prawnym regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Jest to umowa, na mocy której jedna strona (dożywotnik) zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości na drugą stronę (nabywcę), w zamian za zapewnienie przez nabywcę dożywotniego utrzymania dożywotnika. Taka forma przekazania własności może rodzić pytania dotyczące obowiązków podatkowych, zwłaszcza w kontekście podatku od darowizn.

Zasady ustanawiania umowy o dożywocie zgodnie z Kodeksem cywilnym

Umowa o dożywocie jest szczególnym rodzajem umowy cywilnoprawnej, który znajduje swoje uregulowanie w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego, umowa o dożywocie jest umową, na mocy której nabywca zobowiązuje się do zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Dożywotnie utrzymanie obejmuje zapewnienie wyżywienia, ubrania, mieszkania, opału, światła, a także odpowiedniej opieki w razie choroby oraz godnego pogrzebu.

Autopromocja

Natomiast, w świetle art. 908 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

Umowa o dożywocie nie jest traktowana jako darowizna

Skutki podatkowe umowy o dożywocie są złożone i zależą od wielu czynników. Zasadniczo, zbywca nieruchomości (dożywotnik) nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia w formie pieniężnej, a jego korzyści mają charakter natury rzeczowej i osobistej. Z tego względu, umowa o dożywocie nie jest traktowana jako darowizna w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Nabywca nieruchomości, który zobowiązuje się do zapewnienia dożywotniego utrzymania, również nie ponosi bezpośrednich obowiązków podatkowych w związku z nabyciem nieruchomości w ramach tej umowy.

Ważne

Umowa dożywocia nie została wymieniona w przepisie art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jako podlegająca opodatkowaniu podatkiem od spadków  i darowizn, co oznacza, że umowa dożywocia nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Rola notariusza w kontekście obowiązków podatkowych

Notariusz, jako organ publiczny, pełni kluczową rolę w procesie zawierania umowy o dożywocie. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, notariusze są płatnikami podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego darowizny oraz nieodpłatnego zniesienia współwłasności czy ustanowienia służebności. Jednakże, w przypadku umowy o dożywocie, notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn, ponieważ umowa ta nie została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych.

Umowa o dożywocie może podlegać innym formom opodatkowania

Choć umowa o dożywocie nie podlega bezpośrednio podatkowi od spadków i darowizn, może ona podlegać innym formom opodatkowania, takim jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Warto zauważyć, że jeżeli w ramach umowy o dożywocie zostaną ustanowione nieodpłatne użytkowanie lub służebności, które są wymienione w katalogu tytułów objętych podatkiem od spadków i darowizn, to jako integralna część umowy o dożywocie, nie podlegają one opodatkowaniu tym podatkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie podejście potwierdzają organy podatkowe, przykładowo, zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 3 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.188.2023.1.AD, umowa o dożywocie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nawet jeśli w jej ramach ustanowione zostają nieodpłatne użytkowanie lub służebności.

Porównanie umowy o dożywocie z innymi formami przekazania własności

Umowa o dożywocie różni się od innych form przekazania własności, takich jak darowizna czy sprzedaż. W przypadku darowizny, przekazanie majątku następuje bezpośrednio i bezwarunkowo, co podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Sprzedaż z kolei wiąże się z otrzymaniem wynagrodzenia w formie pieniężnej, co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem od towarów i usług (VAT), w zależności od okoliczności transakcji.

Podsumowując, umowa o dożywocie stanowi interesującą alternatywę dla tradycyjnych form przekazania własności nieruchomości. Ze względu na swoją specyfikę, nie podlega ona bezpośrednio podatkowi od spadków i darowizn, co może stanowić pewną korzyść podatkową zarówno dla dożywotnika, jak i nabywcy nieruchomości. Ważne jest jednak, aby każda strona umowy była świadoma swoich obowiązków prawnych i podatkowych, a także potencjalnych konsekwencji związanych z zawarciem takiej umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA