REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto wybrać ryczałt w 2022 roku?

Anita Gołębiewska
Dyrektor Zarządzający OSCBR (Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych)
Dlaczego warto wybrać ryczałt w 2022 roku?
Dlaczego warto wybrać ryczałt w 2022 roku?

REKLAMA

REKLAMA

Przed Polskim Ładem to podatek liniowy był jedną z najpopularniejszych form opodatkowania wybieranych przez polskich przedsiębiorców, także tych osiągających wysokie dochody. Dziś wielu z nich zastanawia się nad zmianą. Wcześniej decydując się na podatek na zasadach ogólnych można było zastosować kwotę zmniejszającą, rozliczenie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub skorzystać z ulg podatkowych. Na ten moment najkorzystniej wypada ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Polski Ład spowodował, że przedsiębiorcy na nowo zastanawiają się, jaki typ działalności wybrać. Interesuje ich charakterystyka każdej formy opodatkowania oraz to, czy będzie można dokonać późniejszej zmiany.

Klienci biur rachunkowych najczęściej pytają, do kiedy należy zmienić formę opodatkowania i czy nie jest już za późno. Wynika to z tego, że kilka lat temu zmiany takiej trzeba było dokonać do 20 stycznia, a obecnie do 20. dnia kolejnego miesiąca po osiągnięciu przychodu z pierwszego miesiąca. Dlatego wielu przedsiębiorców myśli, że formę opodatkowania można było zmienić do 20 lutego, ale w niektórych przypadkach będzie to późniejszy termin, jeśli przychód nie nastąpił w styczniu. Obowiązującą formę opodatkowania należy kontynuować do końca roku.

Autopromocja

Ryczałt, podatek liniowy albo skala podatkowa PIT. O opłacalności formy opodatkowania decyduje często składka zdrowotna

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możliwości jest kilka: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy oraz podatek progresywny (czyli skala podatkowa PIT - tzw. zasady ogólne).

W związku ze zmianą wysokości składki zdrowotnej od 2022 roku należy weryfikować najbardziej optymalną formę opodatkowania nie tylko pod kątem wysokości podatku dochodowego, ale również składki zdrowotnej do zapłaty. To właśnie jej w tym roku klienci obawiają się najbardziej, gdyż na zasadach ogólnych - podatku progresywnym - jest to aż 9 proc. dochodu.

Zmiany w tym zakresie spowodowały, że bardzo często optymalna do tej pory forma opodatkowania przestała być opłacalna. W przypadku wyboru formy opodatkowania nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Każdą sytuację należy weryfikować indywidualnie, gdyż oprócz przychodów z działalności powinniśmy brać pod uwagę także prywatną sytuację, jak możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem czy dziećmi.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy należałoby sprawdzić, które odliczenia mu przysługują, rozważyć dostępne możliwości i dopiero wtedy zdecydować się na zmianę formy opodatkowania na liniową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek na zasadach ogólnych oraz podatek liniowy wiążą się z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Obowiązek ten daje także prawo do odliczania od przychodu kosztów jego uzyskania, co przekłada się na obniżenie wysokości podatku, który firma musiała przekazać fiskusowi.

Z kolei ryczałt od przychodów ewidencjonowanych charakteryzuje się dużą liczbą dostępnych stawek podatku. Wybierając tę formę będziemy zobowiązani, w zależności od charakteru prowadzonej działalności, odprowadzać podatek w wysokości: 2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 12 proc., 12,5 proc., 14 proc., 15 proc. lub 17 proc. 
Należy jednak pamiętać, że w ryczałcie przychodu nie można pomniejszać o koszty jego uzyskania.
Ponadto nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z ryczałtu. Nie zrobią tego osoby, które:

 • w poprzednim roku podatkowym osiągnęły z działalności przychód wyższy od 2 mln euro,
 • uzyskały przychody wyłącznie z działalności spółki, a suma przychodu wspólników nie przekroczyła 2 mln euro.

 

Niekorzystne zmiany w podatku liniowym

W przypadku podatku liniowego nowe przepisy wprowadzają składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. Składka liczona jest od dochodu z działalności. Co ważne, zapłacona składka zdrowotna nie może być odliczona od podatku, co powoduje, że w całości stanowi obciążenie przedsiębiorcy. W poprzednim stanie prawnym z 9 proc.  składki przedsiębiorca mógł odliczyć od podatku 7,75 proc., co powodowało, że realnym kosztem było tylko 1,25 proc. W 2021 roku składka zdrowotna wynosiła 381,81 zł niezależnie od wysokości dochodu.  Polski Ład wprowadził również minimalną składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. minimalnego wynagrodzenia (dokładnie 270,90 zł), w przypadku braku dochodu za dany miesiąc.

Rekompensaty negatywnych zmian wprowadzonych przez Polski Ład nie dotyczą przedsiębiorców prowadzących działalność opodatkowaną podatkiem liniowym. Podwyższenie kwoty wolnej, progu podatkowego czy wprowadzenie ulgi dla klasy średniej nie ma zastosowania przy tej metodzie opodatkowania. W dalszym ciągu nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem oraz ograniczona jest ilość ulg do zastosowania w zeznaniu rocznym.

 

Jak to wygląda w praktyce? Przykłady

Klient jest zgłoszony do ZUS z kodem 051000 z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Składkę za grudzień 2021 r. opłacił 8 stycznia 2022 r.

W styczniu 2022 r. osiągnął:

 • przychody w wysokości 9026 zł
 • koszty uzyskania przychodu w wysokości 1044,76 zł

W lutym 2022 r. osiągnął:

 • przychód w wysokości 9026 zł
 • koszty w wysokości 2091,50 zł

Składkę ZUS za styczeń 2022 r. opłacił 12 lutego 2022 r.

 

PODATEK LINIOWY

Klient jest zgłoszony do ZUS z kodem 057000 z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

W styczniu 2022 r. osiągnął:

 • przychody w wysokości 13500 zł
 • koszty uzyskania przychodu w wysokości 189,00 zł

W lutym 2022 r. osiągnął:

 • przychód w wysokości 13500  zł
 • koszty w wysokości 2369,96 zł

Składkę ZUS za styczeń 2022 r. opłacił 10 lutego 2022 r.

 

RYCZAŁT

Klient jest zgłoszony do ZUS z kodem 051000  bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Składka zdrowotna jest liczona od przychodu narastająco.

W styczniu 2022 r.osiągnął:

 • przychody w wysokości 15769,79 zł

W lutym 2022 r. osiągnął:

 • przychód w wysokości 22165,04 zł

Składkę ZUS za styczeń 2022 r. opłacił 5 lutego 2022 r.

 

 

Co powinni zrobić przedsiębiorcy?

W obecnej sytuacji przedsiębiorcy powinni rozważyć zmianę formy opodatkowania na ryczałt lub zasady ogólne - ale tylko na początku każdego roku. Warto pamiętać, że w przypadku czynnych podatników VAT, po zmianie formy opodatkowania na ryczałt nadal można odliczyć od faktur kosztowych VAT (np. paliwo, usługi telekomunikacyjne). Warto przemyśleć także zatrudnienie młodej osoby do pomocy (status studenta i wiek do 26 roku życia). Dla niej nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS i PIT, a wypłacone wynagrodzenie zmniejszy podstawę do PIT oraz do składki zdrowotnej.

 

Ryczałt wypada najlepiej

Wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało, że system podatkowy w Polsce stał się jeszcze bardziej skomplikowany. W przypadku ryczałtu obniżona została część stawek, np. dla pracowników branży IT, którym obniżono stawkę do 12 proc., a inżynierom do 14 proc. W przypadku składek zdrowotnych w dalszym ciągu jest to 9 proc. podstawy wymiaru, jednak jest ona teraz uzależniona od przychodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności.

Tym samym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stał się bardziej opłacalną formą opodatkowania, dlatego warto dokładnie przeliczyć, czy nie przejść na ten rodzaj rozliczania.

 

Autorem artykułu jest Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA