Zwolnienie z podatku darowanego lub odziedziczonego mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie osoby z grupy I (poza teściami, zięciem i synową) mogą zwolnić się zupełnie od podatku od spadków i darowizn – o ile spadek, lub darowiznę zgłoszą do US w terminie 30 dni od powstania obowiązku podatkowego (otrzymania darowizny, lub uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku). Dotyczy to spadków i darowizn otrzymanych po 01.01.2007 r.
W przypadku darowizny nieruchomości zarówno zgłoszenia podatku (w przypadku zupełnego zgłoszenia) jak również sporządzania zeznania podatkowego (gdy ulgi nie ma) i pobrania podatku dokonuje notariusz.
Jakie warunki musi spełnić obdarowany/ spadkobierca
Osoba, która chce skorzystać ze zwolnienia odnośnie mieszkania (a nie może skorzystać ze zwolnienia zupełnego) musi posiadać obywatelstwo Polski (lub innego kraju UE, EFTA) lub mieć miejsce zamieszkania lub stałego pobytu w Polsce nie może
- być właścicielem innego budynku ani lokalu mieszkalnego- chyba że przekaże je zstępnym (dzieciom) lub Skarbowi Państwa w terminie sześciu miesięcy od daty złożenia zeznania podatkowego
- dysponować żadnym spółdzielczym lub własnościowym prawem do mieszkania, chyba że przekażą je zstępnym, lub do dyspozycji spółdzielni w terminie jak powyżej.
- Być najemcą lokalu lub budynku, chyba że wypowie umowę w terminie jak powyżej.
Osoby z III grupy podatkowej (patrz tabela): muszą sprawować opiekę nad spadkodawcą przez co najmniej dwa lata na podstawie umowy sporządzonej z podpisem notarialnie poświadczonym.
Co musi zrobić spadkobierca?
W przypadku darowizny wszystkie formalności w urzędzie skarbowym załatwia notariusz. Terminy zaś wskazane poniżej biegną od dnia sporządzenia aktu notarialnego darowizny nieruchomości.
Spadkobierca musi:
1. Złożyć zeznanie podatkowe:
Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie 1 miesiąca od daty uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku na Formularzu SD 3. Do zeznania należy dołączyć:
- postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku
- dokument potwierdzający tytuł własności/prawa do nieruchomości należącej do spadkodawcy (np. odpis z księgi wieczystej.), oraz jego powierzchnię.
Należy wskazać rzeczywistą (rynkową) wartość mieszkania, lub budynku.
2. Zamieszkać i zameldować w nowym domu/mieszkaniu przez co najmniej 5 lat, przed jego sprzedażą licząc od dnia:
- złożenia zeznania podatkowego (jeżeli tam mieszkał i był zameldowany )
- zamieszkania i zameldowania, jeśli zrobił to w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Przerwanie zamieszkania/zameldowania (np. w czasie wynajmowania mieszkania osobom trzecim) zawiesza bieg terminu.
Kiedy możesz utracić ulgę
Ulga może być utracona w 2 przypadkach:
1. Nie złożenia, zeznania podatkowego do US. W terminie:
- miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
- miesiąca od dnia uzyskania informacji o odziedziczeniu lokalu, jeżeli nabywca uzasadni, że dowiedział się o tym po upłynięciu terminu wskazanego w punkcie powyższym.
2. Zbycie mieszkania w ciągu 5 lat od uzyskania lokalu. Za wyjątkiem:
- zbycia udziału we własności mieszkania / domu na rzecz innego obdarowanego lub spadkodawcy (np. w celu zniesienia współwłasności)
- zbycia lokalu z powodu: konieczności zmiany warunków (np. sprzedaż kawalerki po ślubie i narodzinach dzieci) lub konieczności zmiany miejsca zamieszkania (np. rozpoczęcie pracy w odległym mieście)
o ile cały dochód z tytułu zbycia zostanie w ciągu 2 lat przeznaczony na:
- nabycie innego budynku, lub lokalu (lub udziału w nim)
- budowę innego budynku, lub lokalu
Adam Kret
Prawnik
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat