| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > JPK_VAT za styczeń tylko do 26 lutego

JPK_VAT za styczeń tylko do 26 lutego

Jak prawidłowo przygotować i przesłać JPK_VAT za miesiąc styczeń (do 26 lutego), zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów i uniknąć sankcji karno-skarbowych?

INFORAKADEMIA poleca: JPK_VAT 2018

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych podatników. JPK posiada określony układ i format (schemat xml).

Poszczególne struktury JPK są następujące:

- księgi rachunkowe – JPK_KR,

- wyciąg bankowy – JPK_WB,

- magazyn – JPK_MAG,

- faktury VAT – JPK_FA,

- podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,

- ewidencja przychodów – JPK_EWP,

- ewidencja zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT.

JPK_VAT – co zawiera i kiedy należy przesyłać?

Szczególnie istotny dla podatników jest obecnie Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT, czyli JPK_VAT, ponieważ w przeciwieństwie do innych struktur, które przesyłane są na żądanie organu podatkowego, JPK_VAT należy przesyłać co miesiąc, tj. do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, bez wcześniejszego wezwania organu podatkowego.

Schemat ten stanowi zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych.

Jakie podmioty muszą składać JPK_VAT?

Do comiesięcznego wysyłania JPK_VAT począwszy od 1 stycznia 2018 r. obowiązani są już wszyscy podatnicy VAT. Harmonogram wprowadzenia obowiązku raportowania w postaci plików JPK_VAT dla poszczególnych grup podatników wygląda bowiem następująco:

- od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa,

- od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa,

- od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. do grona podatników obowiązanych do przesyłania JPK_VAT dołączyli mikroprzedsiębiorcy. Od tej daty zachodzi również obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży VAT i rejestru zakupów VAT) przez tych podatników.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Nowy obowiązek dotyczy mikroprzedsiębiorów, którzy są podatnikami VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, a ich obroty nie przekroczyły 2 mln euro i zatrudniają mniej niż 10 osób. Natomiast JPK_VAT nie muszą składać podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT.

Ważne!

Zgodnie z art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

W związku z powyższym, mikroprzedsiębiorcy, których obejmuje ten obowiązek, do dnia 26 lutego muszą wysłać pierwszy JPK_VAT (za miesiąc styczeń).

Jak przygotować JPK_VAT?

JPK_VAT składa się z danych identyfikujących podatnika i właściwy urząd skarbowy (np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego) oraz danych, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK_VAT odzwierciedla dane zawarte w ewidencji zakupu i sprzedaży. Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT.

W celu przygotowania plik JPK_VAT do wysyłki mikroprzedsiebiorca może:

- skorzystać z bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma;

- skorzystać z bezpłatnego narzędzia Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK_VAT;

- utworzyć JPK_VAT przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych aplikacji on-line. Jeśli podatnik korzysta już z takiego programu, należy sprawdzić, czy ma on funkcję wysyłki plików JPK_VAT lub czy można bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji Klient JPK 2.0. Jeśli podatnik nie korzysta z aplikacji Klient JPK 2.0, należy zapoznać się ze Specyfikacją interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego wersja 2.3.;

- skorzystać z e-bramki JPK_VAT, która umożliwia przesyłanie JPK_VAT z różnych systemów operacyjnych, w tym również z komputerów firmy Apple.

Jak podpisywać JPK_VAT?

Do podpisywania JPK_VAT nie jest konieczne posiadanie podpisu elektronicznego. Do jego podpisania można bowiem użyć jednego z dwóch podpisów lub danych autoryzujących. A zatem podatnik może skorzystać z poniższych możliwości:

- Profilu Zaufanego - bezpłatnego podpisu elektronicznego, który można założyć niemal w każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do podpisu wystarczy kod autoryzacyjny wysłany na kanał autoryzacji. Zobacz: Jak założyć Profil Zaufany;

- kwalifikowanego podpisu elektronicznego - płatnego elektronicznego podpis służący do podpisywania dokumentów. Jeśli podatnik posiada już taki podpis, należy go przygotować i podać kod PIN;

- danych autoryzujących - bezpłatnego sposobu podpisu. Potrzebne będą: NIP lub PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia oraz odpowiednia kwota przychodu osiągniętego w 2016 r. Formularz dostępny tutaj. Przy czym ten sposób podpisu JPK_VAT będzie działał tylko do końca roku 2018. W latach następnych JPK_VAT autoryzowany będzie wyłącznie przy użyciu Profilu Zaufanego (eGO) i kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »