reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Kontrola skarbowa sprawdza uważnie e-handel

Kontrola skarbowa sprawdza uważnie e-handel

E-handel jest od kilku lat jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Kody do gier on-line

W związku z rozwojem technologii wykorzystywanej w grach w cyberprzestrzeni coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników sieci Internet cieszą się kody do gier on-line, wirtualna waluta i wyposażenie stworzonej w grze postaci w dodatkowe akcesoria pozwalające na wyróżnienie się wśród innych graczy. Jednocześnie sprzedaż tego rodzaju asortymentu jest coraz częściej sposobem na szybkie i łatwe wzbogacenie się.

Przykładem może być podatnik, który dokonał sprzedaży ww. akcesoriów o łącznej wartości 765 tys. zł. Posiadał 8 kont na portalach aukcyjnych a należności od klientów uzyskane z ponad 5 tys. przelewów bankowych wpływały na 11 rachunków założonych przez podatnika w różnych bankach. W toku przeprowadzonego postępowania stwierdzono uszczuplenia podatkowe w podatku VAT w wysokości 112 tys. zł.

Jak fiskus kontroluje handel internetowy?

Sprzedajesz w Internecie? Sprawdź, czy musisz płacić podatki!

Sprzedawca internetowy bez zarejestrowanej działalności

Podatnik sprzedający towary za pośrednictwem Internetu bez zarejestrowanej działalności i nie odprowadzający podatków został skazany przez sąd na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, obowiązek zapłaty zaległego podatku w wysokości blisko 1 mln zł oraz dozór kuratora. Podatnik ten w ciągu 3 lat podatkowych sprzedał za pośrednictwem portali internetowych sprzęt komputerowy za łączną kwotę ponad 5 mln zł.

Nie ewidencjonował sprzedaży, a kupujący otrzymywali fikcyjne dokumenty zakupu, które ponadto m.in. nie uprawniały do napraw gwarancyjnych. Ponadto posługiwał się rachunkami bankowymi założonymi na nazwiska rodziny i znajomych, co utrudniało ewentualne działania służb skarbowych. Z uwagi na fakt, że podatnik nie dysponował faktycznie żadnym majątkiem, z którego możliwa byłaby egzekucja należności, czuł się do tego stopnia bezkarny, że w toku kontroli oświadczył, że gdyby odprowadzał podatki, to sprzedaż by mu się nie opłacała.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Sprzedaż odzieży w Internecie

W wyniku kontroli przeprowadzonej u podatnika trudniącego się sprzedażą odzieży za pośrednictwem portalu internetowego stwierdzono, że podatnik deklarował do opodatkowania jedynie 25% wartości sprzedaży. Po zapoznaniu się z ustaleniami kontroli podatnik dokonał korekty złożonych wcześniej deklaracji za 3 kolejne lata z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, zwiększając własne zobowiązanie podatkowe o łączną kwotę 650 tys zł.

Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama