| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Nieprawidłowości skarbowe w gospodarowaniu środkami publicznymi

Nieprawidłowości skarbowe w gospodarowaniu środkami publicznymi

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej są środki publiczne. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Subwencje od państwa dla miasta.

W toku kontroli w zakresie prawidłowości i zasadności otrzymania z budżetu państwa przez jedno z miast części subwencji ogólnej ustalono, że dyrektorzy szkół prowadzonych przez miasto podawali w sprawozdaniach statystycznych nieprawdziwe dane dotyczące liczby uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w odniesieniu do których stosowany jest wyższy wskaźnik naliczania subwencji.

Faktyczna liczba uprawnionych uczniów była niższa o 230 od liczby przyjętej do obliczenia wysokości należnej subwencji. Spowodowało to uzyskanie przez miasto subwencji w kwocie zawyżonej o ponad 1,3 mln zł. W związku z powyższymi ustaleniami zawiadomiono Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Finansów. Minister Finansów na wniosek Ministra Edukacji Narodowej wydał decyzję zobowiązującą miasto do zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty subwencji.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Przewoźnik przewozów regularnych wykonywał przewozy specjalne.

Przewoźnik posiadający zezwolenie na wykonywanie publicznych przewozów regularnych, faktycznie wykonywał przewozy specjalne, czyli dotyczące ściśle określonej grupy, tj.: ulgowe przewozy dzieci i młodzieży oraz dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych oraz opiekunów osób dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych.

Kontrola skarbowa ustaliła, że przewoźnik ten niezasadnie wystąpił i nienależnie uzyskał dopłatę w wysokości 2,1 mln zł do tych przewozów. Pomimo „zamkniętego” charakteru przewozów, przewoźnik wystawiał jednorazowe i okresowe bilety ulgowe i w oparciu o tak wystawione bilety występował o dopłaty z budżetu państwa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopłaty te przysługują wyłącznie przy dokonywaniu publicznych, tj. ogólnodostępnych przewozów regularnych. O nieprawidłowościach poinformowano Marszałka Województwa w nocie sygnalizacyjnej.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »