| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Więcej punktów wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego

Więcej punktów wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego

Od 1 kwietnia 2011 r. również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi będzie wydawał interpretacje podatkowe.

Po wielokrotnych zapowiedziach, Minister Finansów postanowił w końcu ułatwić życie podatnikom i zwiększyć ilość organów uprawnionych do wydawania w jego imieniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego.

Zmiana ta (rozporządzenie wchodzące w życie w Prima Aprilis) dotyczy rozszerzenia uprawnień do wydawania tych interpretacji z dotychczasowych czterech Dyrektorów Izb Skarbowych (w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu) do pięciu, tj. również i na Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Z „usług” tego nowego „interpretatora” będą korzystać podatnicy, którzy dotychczas podlegali trzem innym organom, tj. podatnicy z województw: lubelskiego (dotychczas IS Warszawa), łódzkiego (IC Poznań) oraz opolskiego i świętokrzyskiego (IS Katowice).

Podobnie, jak w przypadku innych „interpretatorów”, interpretacje nie będą wydawane w siedzibie wyznaczonego organu, ale w wyznaczonym miejscu, znajdującym się na terenie jego właściwości miejscowej – w tym przypadku będzie to znajdujące się w Piotrkowie Trybunalskim Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, mające swoją siedzibę przy ulicy Wroniej 65.

Na skutek powyższej zmiany, koniecznym stała się również zmiana treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (druk ORD-IN), w którym dodano zarówno adres tego nowego Biura KIP, jak i numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać opłatę za wydanie interpretacji.

Nowy wzór tego druku znalazł się w rozporządzeniu Ministra Finansów opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 58 pod pozycją 299.

Podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z § 10 pierwotnego rozporządzenia w sprawie upoważnienia dyrektorów izb skarbowych do wydawania interpretacji, organy właściwe do wydania interpretacji w momencie złożenia wniosku pozostają właściwymi niezależnie od zmian ich właściwości.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Oznacza to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie przejmie niezakończonych spraw od pozostałych upoważnionych dyrektorów izb skarbowych, ale będzie udzielał interpretacji tylko w odniesieniu do wniosków, jakie do niego wpłyną od 1 kwietnia 2011 r..

Niezależnie od powyższego wydaje się, iż opisywana powyżej zmiana, pomimo wprowadzenia jej w humorystycznym terminie, będzie bardzo korzystna dla podatników i należą się za nią podziękowania dla resortu finansów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »