reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Więcej punktów wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego

Więcej punktów wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego

Od 1 kwietnia 2011 r. również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi będzie wydawał interpretacje podatkowe.

Po wielokrotnych zapowiedziach, Minister Finansów postanowił w końcu ułatwić życie podatnikom i zwiększyć ilość organów uprawnionych do wydawania w jego imieniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego.

Zmiana ta (rozporządzenie wchodzące w życie w Prima Aprilis) dotyczy rozszerzenia uprawnień do wydawania tych interpretacji z dotychczasowych czterech Dyrektorów Izb Skarbowych (w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu) do pięciu, tj. również i na Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Z „usług” tego nowego „interpretatora” będą korzystać podatnicy, którzy dotychczas podlegali trzem innym organom, tj. podatnicy z województw: lubelskiego (dotychczas IS Warszawa), łódzkiego (IC Poznań) oraz opolskiego i świętokrzyskiego (IS Katowice).

Podobnie, jak w przypadku innych „interpretatorów”, interpretacje nie będą wydawane w siedzibie wyznaczonego organu, ale w wyznaczonym miejscu, znajdującym się na terenie jego właściwości miejscowej – w tym przypadku będzie to znajdujące się w Piotrkowie Trybunalskim Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, mające swoją siedzibę przy ulicy Wroniej 65.

Na skutek powyższej zmiany, koniecznym stała się również zmiana treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (druk ORD-IN), w którym dodano zarówno adres tego nowego Biura KIP, jak i numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać opłatę za wydanie interpretacji.

Nowy wzór tego druku znalazł się w rozporządzeniu Ministra Finansów opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 58 pod pozycją 299.

Podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z § 10 pierwotnego rozporządzenia w sprawie upoważnienia dyrektorów izb skarbowych do wydawania interpretacji, organy właściwe do wydania interpretacji w momencie złożenia wniosku pozostają właściwymi niezależnie od zmian ich właściwości.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Oznacza to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie przejmie niezakończonych spraw od pozostałych upoważnionych dyrektorów izb skarbowych, ale będzie udzielał interpretacji tylko w odniesieniu do wniosków, jakie do niego wpłyną od 1 kwietnia 2011 r..

Niezależnie od powyższego wydaje się, iż opisywana powyżej zmiana, pomimo wprowadzenia jej w humorystycznym terminie, będzie bardzo korzystna dla podatników i należą się za nią podziękowania dla resortu finansów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama