REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej punktów wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2011 r. również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi będzie wydawał interpretacje podatkowe.

Po wielokrotnych zapowiedziach, Minister Finansów postanowił w końcu ułatwić życie podatnikom i zwiększyć ilość organów uprawnionych do wydawania w jego imieniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego.

Autopromocja

Zmiana ta (rozporządzenie wchodzące w życie w Prima Aprilis) dotyczy rozszerzenia uprawnień do wydawania tych interpretacji z dotychczasowych czterech Dyrektorów Izb Skarbowych (w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu) do pięciu, tj. również i na Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Z „usług” tego nowego „interpretatora” będą korzystać podatnicy, którzy dotychczas podlegali trzem innym organom, tj. podatnicy z województw: lubelskiego (dotychczas IS Warszawa), łódzkiego (IC Poznań) oraz opolskiego i świętokrzyskiego (IS Katowice).

Podobnie, jak w przypadku innych „interpretatorów”, interpretacje nie będą wydawane w siedzibie wyznaczonego organu, ale w wyznaczonym miejscu, znajdującym się na terenie jego właściwości miejscowej – w tym przypadku będzie to znajdujące się w Piotrkowie Trybunalskim Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, mające swoją siedzibę przy ulicy Wroniej 65.

Na skutek powyższej zmiany, koniecznym stała się również zmiana treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (druk ORD-IN), w którym dodano zarówno adres tego nowego Biura KIP, jak i numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać opłatę za wydanie interpretacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy wzór tego druku znalazł się w rozporządzeniu Ministra Finansów opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 58 pod pozycją 299.

Podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z § 10 pierwotnego rozporządzenia w sprawie upoważnienia dyrektorów izb skarbowych do wydawania interpretacji, organy właściwe do wydania interpretacji w momencie złożenia wniosku pozostają właściwymi niezależnie od zmian ich właściwości.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Oznacza to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie przejmie niezakończonych spraw od pozostałych upoważnionych dyrektorów izb skarbowych, ale będzie udzielał interpretacji tylko w odniesieniu do wniosków, jakie do niego wpłyną od 1 kwietnia 2011 r..

Niezależnie od powyższego wydaje się, iż opisywana powyżej zmiana, pomimo wprowadzenia jej w humorystycznym terminie, będzie bardzo korzystna dla podatników i należą się za nią podziękowania dla resortu finansów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA