reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza od energii elektrycznej produkowanej z biogazu

Akcyza od energii elektrycznej produkowanej z biogazu

Podmiot prowadzi oczyszczalnię ścieków i jednym z produktów ubocznych procesów oczyszczania ścieków są osady ściekowe. W wyniku procesu fermentacji osadów ściekowych powstaje biogaz (kod CN 2711 29 00), który służy do produkcji energii elektrycznej w elektrowni biogazowej.

Znaczna część wyprodukowanej energii elektrycznej zużywana jest na potrzeby własne oczyszczalni ścieków w tym między innymi przez urządzenia elektryczne służące do realizacji procesów oczyszczania ścieków i przeróbki osadów.

Elektrownia biogazowa posiada obecnie dwa generatory służące do produkcji energii elektrycznej z biogazu o mocy 0,192 MW każdy, co oznacza że łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW.

Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Pytanie podatnika:

Czy Podmiot może korzystać ze zwolnienia określonego w treści § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2010 r. Nr 159, poz. 1070 z późn. zm.) w zakresie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów i zużywanej w przedsiębiorstwie na potrzeby oczyszczalni ścieków?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
(tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest miedzy innymi zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy, lub zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w cytowanym przepisie, który wyprodukował tę energię.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Natomiast zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.08.2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2010 r. Nr 159, poz. 1070 z późn. zm.), zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Biogaz wykorzystywany do napędu silników w agregatach prądotwórczych jest klasyfikowany w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej w pozycji CN 2711.

Energia z własnego generatora – czy trzeba płacić akcyzę?

Dla tej grupy wyrobów przeznaczonych do napędu silników spalinowych w stanie gazowym miałaby zastosowanie stawka z art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a tiret drugie ustawy.

Jednakże zgodnie z art. 164 ust. 1 ustawy do dnia 31 października 2013 r. stosuje się zerową (0%) stawkę akcyzy.

Zatem dla skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści § 9 rozporządzenia konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

VAT 2011 - najważniejsze zmiany

1. zużyta energia musi zostać wyprodukowana z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW,

2. energia winna być nie dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą służących do przesyłania energii elektrycznej,

3. do produkcji energii elektrycznej należy wykorzystać wyroby energetyczne, od których została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Podmiot, który spełnia wszystkie wskazane powyżej warunki korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie § 9 rozporządzenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama