reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Podatek naliczony w deklaracjach VAT składanych w 2013 roku

Podatek naliczony w deklaracjach VAT składanych w 2013 roku

Faktem jest, że większość podatników nawet nie zauważyło „reformy fakturowej” obowiązującej od dnia 1 stycznia 2013 r. i w dalszym ciągu wystawia faktury VAT z tytułu czynności, które wykonano już po tej dacie.

Było to zresztą do przewidzenia, bo przepisy na ten temat opublikowano tuż przed świętami (formalnie podpisano je w dniu 11 i 20 grudnia 2012 r.) a niektóre nawet w Sylwestra 2012 r.

Kto w ciągu kilku dni jest w stanie podjąć wszystkie istotne decyzje, aby stworzyć nowy model fakturowania? Oczywiście nikt, zresztą wielkość wprowadzonych zmian zyskała wśród słuchaczy wykładów prowadzonych przez Instytut ocenę „bez sensu” – chyba zresztą zupełnie zasadnie.

Po co np. znaną od prawie dwudziestu lat „fakturę VAT” nazywać w przepisach już tylko „fakturą”? Komu to przeszkadzało?

Nowe „faktury” już nie noszą tej nazwy, ale podatnicy ponoć – jak twierdzą ministerialni oficjele – mogą dalej używać tego pojęcia.

Dziś ci ostatni już tylko zajmują się bagatelizowaniem problemu, zgodnie zresztą ze znaną reakcją liberałów na to co popsują – „przecież nic się nie stało”.

Faktura VAT 2013

Wystawianie faktur VAT od 2013 roku – zapoznaj się z nowymi zasadami

Powstaje jednak realny problem, czy faktura wystawiona w sposób sprzeczny ze zmienionym rozporządzeniem fakturowym Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. daje prawo do odliczenia?

Nie sądzę, aby najistotniejszym problemem była nazwa tego dokumentu; choć nie powinien nazywać się on „fakturą VAT” – to wynika wprost z przepisów prawa.

Podstawowe znaczenie ma tu treść nowego § 20 a tego rozporządzenia. Każdy podatnik ma obowiązek „określić sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia oraz integralności treści” tego dokumentu.

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Inaczej mówiąc, aby jakikolwiek dokument był „fakturą” w rozumieniu przepisów tego rozporządzenia, musi być zgodny z treścią § 20a. Faktury VAT wystawione do dnia 31 grudnia 2012 r., zwłaszcza w formie papierowej, nie musiały spełniać i nie spełniały tych wymogów.

Zresztą wszystkie wystawione po dniu 1 stycznia 2013 r. „faktury VAT” nie uwzględniają sposobu zapewnienia tych cech, bowiem… prawie żaden podatnik jeszcze ich nie określił.

Niepotrzebna nam rewolucja fakturowa – wywiad z profesorem Witoldem Modzelewskim

Dlatego też dokument, który nie spełni tych wymogów, może nie zostać uznany za „fakturę” w rozumieniu § 4 tego rozporządzenia, co ma oczywisty wpływ na prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Prof. dr hab.Witold Modzelewski

Prezes Zarządu

Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama