REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa wersja e-faktury KSeF od 1 września

Nowa wersja struktury e-faktury od 1 września 2023 r.
Nowa wersja struktury e-faktury od 1 września 2023 r.

REKLAMA

Nowa wersja struktury e-faktury FA(2) w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) zostanie udostępniona od 1 września. Jakie jeszcze zmiany w KSeF od 1 września?

Nowa wersja struktury e-faktury od 1 września 2023 r.

1 września 2023 r. zacznie obowiązywać druga wersja struktury e-Faktury. Ta wersja będzie obowiązywać aż do momentu wdrożenia docelowego rozwiązania. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że wielu przedsiębiorców czekało z integracją z KSeF właśnie do momentu udostępnienia tej drugiej wersji struktury. Po jej udostępnieniu zauważalny jest wzrost zainteresowania integracją z KSeF oraz samym systemem.

Od początku września struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Ułatwi to, jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku.

Zobacz: Nowa wersja e-faktury KSeF od 1 września 2023 r. Jak prawidłowo z niej korzystać?

Zmiany w przepisach o KSeF od 1 września

To jednak nie koniec nowości. Od 1 września zmianie ulegają również przepisy o KSeF. Chodzi o rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Jedną ze zmian jest poszerzenie kręgu podmiotów, które będą posiadać uprawnienia do nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF o osobę fizyczną, wskazaną przez podatnika jako przedstawiciel zakładu (oddziału) osoby prawnej lub innej wyodrębnionej jednostki wewnętrznej podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz artykuł na ten temat: Zmiany w KSeF od 1 września. Co trzeba wiedzieć?

Od kiedy obowiązkowe e-faktury?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) przeszedł długą drogę od dobrowolnego systemu do obowiązkowej metody wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. 1 września wchodzi część przepisów nowelizujących ustawę o KSeF, która uczyni KSeF obowiązkową metodą wystawiania faktur między firmami.

Zgodnie z założeniami ustawodawcy, obowiązek korzystania z KSeF będzie wprowadzany stopniowo. Duże firmy będą musiały dostosować się do nowych przepisów już od 1 lipca 2024 r., natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały dodatkowy czas do 1 stycznia 2025 r. To daje przedsiębiorcom pewien okres na adaptację i przygotowanie się do nowego systemu.

Zobacz: Obowiązkowy KSeF i e-faktura - Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o VAT

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Przygotowania do obowiązkowego systemu KSeF

Chociaż KSeF jest obecnie systemem dobrowolnym, wiele firm decyduje się na korzystanie z niego już teraz. Dzięki temu mogą one przygotować się do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF, testując system i dostosowując się do jego funkcjonalności. Ministerstwo Finansów podkreśla, że funkcjonalności wdrożone w systemie fakultatywnym będą wykorzystywane również gdy system stanie się obowiązkowy.

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że od początku 2022 r. do 8 sierpnia 2023 r. na środowisku produkcyjnym KSeF wystawiono blisko 67 tys. e-faktur. Co więcej, 957 podmiotów wystawia cyklicznie e-faktury w tym systemie, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców tą formą fakturowania.

Planowane aktualizacje i nowości w KSeF

W czwartym kwartale 2023 r. planowane jest udostępnienie dokumentacji technicznej do pozostałych funkcjonalności systemu. Wśród najbardziej oczekiwanych nowości znajduje się tryb awaryjny oraz aplikacja mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie oraz dostęp do e-faktur w sposób mobilny.

 

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Milena
    2023-09-01 10:17:24
    Portal księgowy od Wydawnictwa Wiedza i Praktyka to prawdziwa skarbnica wiedzy dla profesjonalistów w dziedzinie księgowości. Zawiera bogatą bazę artykułów i tutoriali, które są niezwykle pomocne w codziennej pracy.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

REKLAMA