REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy e-faktura działa? Światowe praktyki pokazują, że tak

Czy e-faktura działa? Światowe praktyki pokazują, że tak

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur (KSeF) zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. W świetle tej zmiany oraz publikacji projektu "VAT in the Digital Age" (ViDA) przez Komisję Europejską w grudniu 2022 r., temat e-fakturowania staje się aktualny nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Jak podobne systemy działają w innych krajach? Jakie korzyści przynoszą przedsiębiorcom, a jakie administracji?

Od momentu wprowadzenia przepisów standaryzujących format e-faktur (faktur ustrukturyzowanych) stale rośnie grupa firm, które korzystają z rozwiązań typu KSeF. Trend zyskuje na popularności, w miarę jak technologia staje się bardziej dostępna i łatwiejsza w obsłudze.

REKLAMA

Autopromocja

Jednakże, mimo że e-faktury stają się coraz bardziej popularne, wciąż nie brakuje wątpliwości wśród przedsiębiorców, którzy jeszcze nie mieli okazji wypróbować tego systemu.  Warto jednak zaznaczyć, że e-faktura jest już wiele lat stosowana z powodzeniem w krajach na całym świecie.

Fakturowanie elektroniczne w Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej dążą do ujednolicenia praktyk fakturowania elektronicznego. Przykładem jest projekt "VAT in the Digital Age" (ViDA), który ma na celu wprowadzenie obowiązkowych e-faktur we wszystkich krajach UE

W Europie jako pierwsze Włochy wdrożyły obowiązkowe fakturowanie elektroniczne. Proces odbywał się stopniowo od 2014 r., gdzie początkowo e-fakturowanie związane było z działalnością organizacji rządowych (B2G), następnie rząd rozszerzył to o spółki giełdowe, by w roku 2019 objąć tym obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców.

Z kolei w Estonii, choć nie ma tam centralnego systemu, a jedynie rozwiązania komercyjne, już 30 proc. wszystkich faktur ma postać elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko wskazuje na to, że w tym samym czasie co Polska wdroży obowiązkowy system e-faktur także Francja. Według francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE), już w 2020 r.  tamtejsze firmy wystawiły ponad 54,5 mln faktur elektronicznych.

Niemcy i Rumunia także wystąpiły do Komisji Europejskiej o udzielenie zgody na wykorzystanie e-faktur jako rozwiązania obligatoryjnego, a Słowacja, Hiszpania, Bułgaria i Chorwacja wstępnie analizują tę opcję.

Praktyki skandynawskie: pionierzy efektywności i przejrzystości

REKLAMA

Kraje skandynawskie, takie jak Norwegia, Dania i Szwecja, od lat stosują standardy e-faktur, co przyczyniło się do ich wzrostu gospodarczego. Systemy te wprowadzono już na początku tego wieku, a ich powszechność przyspieszyła transakcje i przyczyniła się do ograniczenia oszustw. 

- W krajach skandynawskich e-faktury stały się nieodłącznym elementem biznesowej efektywności. Nie tylko przyspieszają transakcje, ale także wpływają pozytywnie na klimat biznesowy, podnosząc transparentność i zaufanie. To przykład, jak innowacyjne podejście przyczynia się do budowy solidnego fundamentu dla gospodarczego sukcesu - mówi Bogdan Zatorski, kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii.

E-faktury poza UE

Poza Europą Meksyk stał się inspiracją dla wielu państw zmagających się z luką podatkową. Wprowadzenie ustrukturyzowanej faktury pozwoliło na zwiększenie ściągalności podatków o 34 proc. i znacząco zwiększyło roczny budżet kraju. Za Meksykiem, który wystartował w 2011 roku, podążyła prawie cała Ameryka Łacińska.

W Arabii Saudyjskiej w 2020 roku, zaledwie 2 lata po wprowadzeniu podatku VAT, ogłoszono decyzję o ustrukturyzowaniu faktur w ogólnokrajowym systemie. Od końca 2021 roku ta metoda obrotu dokumentów jest obowiązkowa dla każdej transakcji B2B. Wymóg obejmuje także wymiany transgraniczne.

E-faktury stają się normą na całym świecie, przybliżając globalny rynek do spójnych standardów. Nie sposób przeanalizować wszystkie systemy do ich obsługi. Funkcjonują w Australii, Chinach, Hong Kongu, Tajwanie, Japonii, Korei Południowej czy też w Indiach. 

E-faktury w Polsce: ku globalnym standardom

Od 2013 roku w Polsce e-faktury stały się powszechnie akceptowanym modelem. Coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie, aby przyspieszyć procesy biznesowe, zwiększyć bezpieczeństwo i obniżyć koszty operacyjne. 

Pomimo wielu zalet, przez pewien czas faktury elektroniczne nie cieszyły się taką popularnością, jak te tradycyjne. Wielu przedsiębiorców wciąż preferowało papierowe dokumentowanie transakcji. Rząd postanowił jednak usystematyzować kwestię e-faktur, zwiększyć kontrolę nad procesem rozliczeń VAT i stworzyć bardziej zachęcające otoczenie do przejścia na cyfrowe rozwiązania. W rezultacie powstał Krajowy System e-Faktur.

KSeF, wprowadzony z możliwością dobrowolnego korzystania od 1 stycznia 2022 roku, stanowi przełom w kierunku usystematyzowania i usprawnienia procesu fakturowania elektronicznego. 

- E-faktury to kluczowy krok w kierunku efektywnego zarządzania dokumentami w firmach. Przyspieszają procesy, redukują ryzyko błędów i pozwalają zaoszczędzić znaczne środki. Wdrożenie obowiązkowego KSeFu niewątpliwie przyniesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla biznesu, jak i administracji. Potwierdzają to chociażby efekty praktyk fakturowania cyfrowego w państwach, które już takowe wdrożyły – dodaje Bogdan Zatorski. 

Reforma elektronicznego fakturowania oferuje znaczne korzyści dla firm, które zdecydują się przejść na tę metodę fakturowania. Od uproszczeń administracyjnych po redukcję kosztów, poprzez oszczędność czasu i mniejszy wpływ na środowisko naturalne, zalety fakturowania elektronicznego są niezaprzeczalne. Przyjmując tę nową technologię, firmy mogą zoptymalizować swoją wydajność operacyjną, wzmocnić swoje bezpieczeństwo finansowe i przyjąć podejście bardziej przyjazne dla środowiska.

Podsumowanie

W kontekście globalnych trendów, e-faktury stają się coraz bardziej popularne, przynosząc korzyści w zakresie efektywności i przejrzystości procesów biznesowych. Zauważany jest rozwój e-fakturowania w Unii Europejskiej, gdzie państwa członkowskie dążą do ujednolicenia praktyk w tej dziedzinie. Przykładem jest projekt "VAT in the Digital Age", który ma na celu wprowadzenie obowiązkowych e-faktur we wszystkich krajach UE. Wartość dodana e-faktur jest również widoczna poza Europą, gdzie takie kraje jak Meksyk doświadczyły znaczącego wzrostu ściągalności podatków po wprowadzeniu ustrukturyzowanej faktury. W Polsce trend e-fakturowania również zyskuje na popularności, co przekłada się na przyspieszenie procesów biznesowych, zwiększenie bezpieczeństwa i obniżenie kosztów operacyjnych.

Bogdan Zatorski, kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA