REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy e-faktura działa? Światowe praktyki pokazują, że tak

Czy e-faktura działa? Światowe praktyki pokazują, że tak

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur (KSeF) zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. W świetle tej zmiany oraz publikacji projektu "VAT in the Digital Age" (ViDA) przez Komisję Europejską w grudniu 2022 r., temat e-fakturowania staje się aktualny nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Jak podobne systemy działają w innych krajach? Jakie korzyści przynoszą przedsiębiorcom, a jakie administracji?

Od momentu wprowadzenia przepisów standaryzujących format e-faktur (faktur ustrukturyzowanych) stale rośnie grupa firm, które korzystają z rozwiązań typu KSeF. Trend zyskuje na popularności, w miarę jak technologia staje się bardziej dostępna i łatwiejsza w obsłudze.

Autopromocja

Jednakże, mimo że e-faktury stają się coraz bardziej popularne, wciąż nie brakuje wątpliwości wśród przedsiębiorców, którzy jeszcze nie mieli okazji wypróbować tego systemu.  Warto jednak zaznaczyć, że e-faktura jest już wiele lat stosowana z powodzeniem w krajach na całym świecie.

Fakturowanie elektroniczne w Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej dążą do ujednolicenia praktyk fakturowania elektronicznego. Przykładem jest projekt "VAT in the Digital Age" (ViDA), który ma na celu wprowadzenie obowiązkowych e-faktur we wszystkich krajach UE

W Europie jako pierwsze Włochy wdrożyły obowiązkowe fakturowanie elektroniczne. Proces odbywał się stopniowo od 2014 r., gdzie początkowo e-fakturowanie związane było z działalnością organizacji rządowych (B2G), następnie rząd rozszerzył to o spółki giełdowe, by w roku 2019 objąć tym obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców.

Z kolei w Estonii, choć nie ma tam centralnego systemu, a jedynie rozwiązania komercyjne, już 30 proc. wszystkich faktur ma postać elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko wskazuje na to, że w tym samym czasie co Polska wdroży obowiązkowy system e-faktur także Francja. Według francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE), już w 2020 r.  tamtejsze firmy wystawiły ponad 54,5 mln faktur elektronicznych.

Niemcy i Rumunia także wystąpiły do Komisji Europejskiej o udzielenie zgody na wykorzystanie e-faktur jako rozwiązania obligatoryjnego, a Słowacja, Hiszpania, Bułgaria i Chorwacja wstępnie analizują tę opcję.

Praktyki skandynawskie: pionierzy efektywności i przejrzystości

Kraje skandynawskie, takie jak Norwegia, Dania i Szwecja, od lat stosują standardy e-faktur, co przyczyniło się do ich wzrostu gospodarczego. Systemy te wprowadzono już na początku tego wieku, a ich powszechność przyspieszyła transakcje i przyczyniła się do ograniczenia oszustw. 

- W krajach skandynawskich e-faktury stały się nieodłącznym elementem biznesowej efektywności. Nie tylko przyspieszają transakcje, ale także wpływają pozytywnie na klimat biznesowy, podnosząc transparentność i zaufanie. To przykład, jak innowacyjne podejście przyczynia się do budowy solidnego fundamentu dla gospodarczego sukcesu - mówi Bogdan Zatorski, kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii.

E-faktury poza UE

Poza Europą Meksyk stał się inspiracją dla wielu państw zmagających się z luką podatkową. Wprowadzenie ustrukturyzowanej faktury pozwoliło na zwiększenie ściągalności podatków o 34 proc. i znacząco zwiększyło roczny budżet kraju. Za Meksykiem, który wystartował w 2011 roku, podążyła prawie cała Ameryka Łacińska.

W Arabii Saudyjskiej w 2020 roku, zaledwie 2 lata po wprowadzeniu podatku VAT, ogłoszono decyzję o ustrukturyzowaniu faktur w ogólnokrajowym systemie. Od końca 2021 roku ta metoda obrotu dokumentów jest obowiązkowa dla każdej transakcji B2B. Wymóg obejmuje także wymiany transgraniczne.

E-faktury stają się normą na całym świecie, przybliżając globalny rynek do spójnych standardów. Nie sposób przeanalizować wszystkie systemy do ich obsługi. Funkcjonują w Australii, Chinach, Hong Kongu, Tajwanie, Japonii, Korei Południowej czy też w Indiach. 

E-faktury w Polsce: ku globalnym standardom

Od 2013 roku w Polsce e-faktury stały się powszechnie akceptowanym modelem. Coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie, aby przyspieszyć procesy biznesowe, zwiększyć bezpieczeństwo i obniżyć koszty operacyjne. 

Pomimo wielu zalet, przez pewien czas faktury elektroniczne nie cieszyły się taką popularnością, jak te tradycyjne. Wielu przedsiębiorców wciąż preferowało papierowe dokumentowanie transakcji. Rząd postanowił jednak usystematyzować kwestię e-faktur, zwiększyć kontrolę nad procesem rozliczeń VAT i stworzyć bardziej zachęcające otoczenie do przejścia na cyfrowe rozwiązania. W rezultacie powstał Krajowy System e-Faktur.

KSeF, wprowadzony z możliwością dobrowolnego korzystania od 1 stycznia 2022 roku, stanowi przełom w kierunku usystematyzowania i usprawnienia procesu fakturowania elektronicznego. 

- E-faktury to kluczowy krok w kierunku efektywnego zarządzania dokumentami w firmach. Przyspieszają procesy, redukują ryzyko błędów i pozwalają zaoszczędzić znaczne środki. Wdrożenie obowiązkowego KSeFu niewątpliwie przyniesie ze sobą szereg korzyści zarówno dla biznesu, jak i administracji. Potwierdzają to chociażby efekty praktyk fakturowania cyfrowego w państwach, które już takowe wdrożyły – dodaje Bogdan Zatorski. 

Reforma elektronicznego fakturowania oferuje znaczne korzyści dla firm, które zdecydują się przejść na tę metodę fakturowania. Od uproszczeń administracyjnych po redukcję kosztów, poprzez oszczędność czasu i mniejszy wpływ na środowisko naturalne, zalety fakturowania elektronicznego są niezaprzeczalne. Przyjmując tę nową technologię, firmy mogą zoptymalizować swoją wydajność operacyjną, wzmocnić swoje bezpieczeństwo finansowe i przyjąć podejście bardziej przyjazne dla środowiska.

Podsumowanie

W kontekście globalnych trendów, e-faktury stają się coraz bardziej popularne, przynosząc korzyści w zakresie efektywności i przejrzystości procesów biznesowych. Zauważany jest rozwój e-fakturowania w Unii Europejskiej, gdzie państwa członkowskie dążą do ujednolicenia praktyk w tej dziedzinie. Przykładem jest projekt "VAT in the Digital Age", który ma na celu wprowadzenie obowiązkowych e-faktur we wszystkich krajach UE. Wartość dodana e-faktur jest również widoczna poza Europą, gdzie takie kraje jak Meksyk doświadczyły znaczącego wzrostu ściągalności podatków po wprowadzeniu ustrukturyzowanej faktury. W Polsce trend e-fakturowania również zyskuje na popularności, co przekłada się na przyspieszenie procesów biznesowych, zwiększenie bezpieczeństwa i obniżenie kosztów operacyjnych.

Bogdan Zatorski, kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA