reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > JPK_VAT > Kod SW w nowym JPK_VAT a sprzedaż wysyłkowa z Polski do UE i poza UE

Kod SW w nowym JPK_VAT a sprzedaż wysyłkowa z Polski do UE i poza UE

Podatnik prowadzi sklep internetowy i sprzedaje niekiedy towary za granicę dla osób prywatnych. Towary są wysyłane do takich nabywców pocztą. Czy wykazując faktury dokumentujące taką sprzedaż w nowym pliku JPK_VAT, podatnik powinien stosować symbol SW? Kiedy trzeba stosować kod SW? Czy podatnik prowadzący sklep internetowy musi stosować kod SW w nowym JPK_VAT przy sprzedaży na rzecz prywatnych nabywców z Polski i innych krajów UE? A co w przypadku sprzedaży wysyłkowej z Polski nabywcom prywatnym poza UE?

Kiedy trzeba stosować kod SW?

Stosowanie kodu SW jest konieczne w przypadku sprzedaży towarów wysyłanych osobom prywatnym z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku sprzedaży towarów wysyłanych nabywcom spoza Unii Europejskiej i z Polski kodu SW nie należy stosować.

Jednym z kodów, które muszą być stosowane przez sprzedawców w ewidencji VAT, jest wspomniany przez Czytelnika w pytaniu kod SW. Obowiązek jego stosowania dotyczy oznaczania dostaw towarów w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT. W nowym pliku JPK_VAT stosujemy ten kod przez wpisanie wartości 1 w polu "SW".

Przepisy art. 23 ustawy o VAT przewidują szczególne zasady opodatkowania tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Tabela. Warunki uznania dostaw towarów za dokonywane w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju

Lp.

Warunki

1.

Dostawy dokonuje polski podatnik VAT

2.

Towary są wysyłane lub transportowane przez sprzedawcę lub na jego rzecz z Polski do innego kraju UE, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru

3.

Kupujący to podmiot (niekoniecznie podatnik) nieobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów w swoim kraju

Ważne!
Kodu SW nie stosujemy do sprzedaży wysyłkowej na terytorium Polski.

Polecamy: Nowy JPK_VAT z kodami GTU

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju realizowana na rzecz osób prywatnych z UE

Jak z tego wynika, mianem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju określa się również sprzedaż towarów wysyłanych osobom prywatnym z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

W konsekwencji od 1 października 2020 r. sprzedaż towarów osobom prywatnym z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (wysyłanych do tych innych państw) musi być przez podatnika oznaczana symbolem SW. Jest tak niezależnie od tego, czy sprzedaż ta:

  • podlega opodatkowaniu VAT w Polsce na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o VAT czy też w państwie członkowskim przeznaczenia na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o VAT;
  • zostanie udokumentowana fakturą, czy też nie; zastrzec jednak należy, że niewystawianie faktur dokumentujących taką sprzedaż stanowi naruszenie przepisów art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT; sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zawsze bowiem powinna być dokumentowana fakturami;
  • obowiązkowi stosowania kodów GTU.

Przykład
Podatnik prowadzący sklep internetowy sprzedał wysyłkowo część samochodową osobie prywatnej z Niemiec. Sprzedaż tę udokumentował fakturą (bez wystawiania paragonu) z podatkiem VAT naliczonym według stawki 23% (gdyż podatnik nie przekroczył, jak dotąd, limitu sprzedaży wysyłkowej do Niemiec, a w konsekwencji na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o VAT sprzedaż tę uznaje się za dokonaną na terytorium Polski). W tej sytuacji sprzedaż tę podatnik powinien:
1. wykazać w ewidencji VAT z kodem 07 oraz SW,
2. wykazać w polach K_19 i K_20 nowego pliku JPK_VAT z wpisaniem wartości 1 w polach GTU_07 oraz "SW",
3. uwzględnić w polach P_19 i P_20 nowego pliku JPK_VAT.

Mimo że istnieje obowiązek wystawiania faktury w przypadku sprzedaży wysyłkowej, jednak zdaniem MF podatnik może zewidencjonować tę sprzedaż tylko na podstawie raportu kasowego, oznaczając go kodem SW. Takie stanowisko zajął MF w wyjaśnieniach na temat stosowania kodu SW:
Mimo obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wystarczy ujmowanie tej sprzedaży na podstawie dokumentu zbiorczego.

Jest to stanowisko nie do końca prawidłowe i sprzeczne z pozostałymi wyjaśnieniami. Z ustawy wynika wprost obowiązek wpisywania wszystkich faktur odrębnie. A ponadto zdaniem MF kodami transakcyjnymi nie oznaczamy raportów kasowych. Dlatego zalecane jest wpisywanie również faktur wystawionych do paragonów zarówno z kodem FP jak i SW.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju realizowana na rzecz osób prywatnych spoza UE

Oznaczenia SW nie trzeba natomiast stosować do sprzedaży towarów wysyłanych nabywcom spoza Unii Europejskiej. Sprzedaż taka nie stanowi bowiem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT.

Przykład
Podatnik prowadzący sklep internetowy sprzedał wysyłkowo część samochodową osobie prywatnej z Rosji. Sprzedaż tę udokumentował fakturą (bez wystawiania paragonu) z podatkiem VAT naliczonym według stawki 23% (gdyż na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejsce dostawy znajduje się na terytorium kraju). W tej sytuacji sprzedaż tę podatnik powinien:
1. wykazać w ewidencji VAT z kodem 07,
2. wykazać w polach K_19 i K_20 nowego pliku JPK_VAT z wpisaniem wartości 1 w polu GTU_07,
3. uwzględnić w polach P_19 i P_20 nowego pliku JPK_VAT.

Podstawa prawna:

  • § 10 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127

  • art. 2 pkt 23, art. 23 oraz art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1747

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama