| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kasy fiskalne – oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji

Kasy fiskalne – oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji

Zgodnie z przepisami przejściowymi nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych, osoba prowadząca ewidencję u podatnika, która rozpoczęła prowadzenie ewidencji przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, powinna złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji do końca maja 2019 r. Co do zasady oświadczenie należy składać przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.

Od 1 maja 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, tj. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 816.

Informacja o zasadach ewidencji oraz oświadczenie

Zgodnie z brzemieniem § 6 rozporządzenia, wskazującym na zakres czynności podatnika prowadzącego ewidencję, podatnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania (§ 6 ust. 3 rozporządzenia).

Osoba taka, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej, składa podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji (§ 6 ust. 4 rozporządzenia).

Informacja o zasadach ewidencji oraz oświadczenie należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla podatnika i dla osoby, która będzie prowadzić u niego ewidencję.

Wzór informacji o zasadach ewidencji oraz oświadczenia zawiera załącznik do rozporządzenia.

Termin złożenia oświadczenia

Ustawodawca określił dość krótki termin złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji, w przypadku osób, które rozpoczęły prowadzenie ewidencji przed wejściem w życie nowego rozporządzenia.

Zgodnie bowiem z przepisami przejściowymi rozporządzenia, osoba prowadząca ewidencję u podatnika (o której mowa w § 6 ust. 3 rozporządzenia), która rozpoczęła prowadzenie ewidencji przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, czyli przez 1 maja 2019 r., składa oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji (o którym mowa w § 6 ust. 4 rozporządzenia) do dnia 31 maja 2019 r.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Natomiast, co do zasady, po 1 maja 2019 r., osoba prowadząca ewidencję u podatnika (o której mowa w § 6 ust. 3 rozporządzenia), zobowiązana jest złożyć podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.

Wzory - informacji i oświadczenia

Wzór informacji o zasadach ewidencji oraz wzór oświadczenia, zostały określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. (poz. 816).

Pobierz druk: Informacja o zasadach ewidencji oraz oświadczenie

WZÓR – INFORMACJA O ZASADACH EWIDENCJI

infoRgrafika

WZÓR – OŚWIADCZENIE

infoRgrafika

Zobacz także: Kasy fiskalne – nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 816.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »