| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Stosowanie kasy fiskalnej przy usługach fryzjerskich

Stosowanie kasy fiskalnej przy usługach fryzjerskich

Spółka dotychczas prowadziła tylko sprzedaż kosmetyków i preparatów fryzjerskich dla salonów. Od marca dodatkowo otwieramy także sieć salonów fryzjerskich. Dotychczas nie mieliśmy kasy fiskalnej. Czy teraz ten obowiązek nas obejmie od razu, tj. od marca 2016 r.?

Czy rozpoczynając świadczenie usług fryzjerskich trzeba od początku posiadać kasę fiskalną

Nie, spółka nie musi posiadać od samego początku kasy rejestrującej. Jeżeli rozpocznie tego rodzaju działalność w marcu 2016 r., świadczenie usług na rzecz osób prywatnych będzie do końca maja 2016 r. zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. Spółka będzie obowiązana rozpocząć ewidencjonowanie tych usług za pomocą kasy rejestrującej od 1 czerwca 2016 r.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) mają obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Nie jest to zasada bezwzględnie obowiązująca. Istnieją bowiem zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, określone przepisami § 2 i 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Świadczenie usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych należy do czynności, których dokonywanie na rzecz osób prywatnych nie korzysta ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Nie wszystkie jednak czynności mogą korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Istnieje grupa czynności, które podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania. Czynności te określają przepisy § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Należy do nich m.in. świadczenie usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych (§ 4 pkt 2 lit. j) rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Polecamy: Biuletyn VAT

Należy jednak zauważyć, że dotychczas spółka nie prowadziła sprzedaży na rzecz osób prywatnych lub była zwolniona podmiotowo z obowiązku ewidencjonowania ze względu na kwotę obrotu realizowanego na rzecz osób prywatnych. W tej sytuacji usługi fryzjerskie, których świadczenie spółka rozpoczyna, będą przejściowo zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonana zostanie pierwsza usługa fryzjerska (na podstawie § 9 ust. 4 lub 6 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Oznacza to, że jeżeli spółka rozpocznie świadczenie usług fryzjerskich w marcu, obowiązek ich ewidencjonowania będzie miała dopiero od 1 czerwca 2016 r. Obowiązek ten dotyczyć będzie już pierwszej usługi fryzjerskiej wykonanej po 31 maja 2016 r., a więc wskazane jest, aby spółka posiadała zainstalowaną kasę rejestrującą najpóźniej tego właśnie dnia.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649

• § 2–4 oraz § 9 ust. 4 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz.U. z 2014 r. poz. 1544; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1498

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »