REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna samochodu dla osób z rodziny wspólnika a VAT

Darowizna pojazdu rodzinie wspólnika bez VAT - pod jakimi warunkami?
Darowizna pojazdu rodzinie wspólnika bez VAT - pod jakimi warunkami?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna samochodu a VAT. Czy czynność darowizny pojazdu przez wspólników na rzecz osób z rodziny jednego ze wspólników będzie opodatkowana podatkiem VAT w sytuacji, gdy przy nabyciu pojazdu spółka nie dysponowała prawem do odliczenia podatku naliczonego oraz nie poniosła żadnych istotnych wydatków na przekształcenie czy modernizację pojazdu, z tytułu których dokonano odliczenia podatku naliczonego?

Z takim pytanie zwróciła się jedna ze spółek do Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej.

Autopromocja

Darowizna samochodu a VAT (darowizna na rzecz osób z najbliższej rodziny wspólnika)

Ze złożonego wniosku o wydanie interpretacji wynika, że Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. W oparciu o umowę kupna-sprzedaży spółka nabyła od osób prywatnych samochód osobowy marki. Samochód ten po nabyciu został wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki. Spółka nie posiadała prawa i nie dokonała odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego pojazdu, gdyż transakcja ta nie podległa opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W czasie użytkowania pojazdu przez spółkę nie dokonano w nim żadnych generalnych remontów, modernizacji czy też przekształcenia pojazdu; nie montowano instalacji gazowej, bagażnika samochodowego, felg aluminiowych czy też nie dokonano remontu silnika. Spółka dokonywała odliczenia podatku naliczonego z tytułu standardowo ponoszonych kosztów eksploatacji pojazdu - tj. paliwa, wymiany oleju silnikowego, klocków hamulcowych, płynu hamulcowego, drobnych napraw czy wymiany opon. Wspólnicy spółki zamierzają w najbliższym czasie dokonać darowizny przedmiotowego pojazdu na rzecz córki i zięcia jednego ze wspólników spółki. Czynność ta będzie podległa opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na podstawie odrębnych przepisów.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą opodatkowania podatkiem VAT czynności darowizny samochodu na rzecz osób z najbliższej rodziny wspólnika Wnioskodawcy.

Nieodpłatne przekazanie towaru - co z VAT?

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy organ podatkowy wskazał, że nieodpłatne przekazanie towaru (nieodpłatne przekazanie towaru na cele osobiste podatnika bądź darowizna członkowi najbliższej rodziny podatnika) podlega opodatkowaniu po łącznym spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. jeżeli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dokonujący nieodpłatnego przekazania jest podatnikiem podatku od towarów i usług,

- przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,

- przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.

Oznacza to, że nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem, w tym części składowych. Przy czym w przypadku części składowych istotnym jest, czy ich wymiana spowodowała trwały wzrost wartości samochodu. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu towaru bądź części składowych towaru powodujących podwyższenie wartości towaru, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Darowizna pojazdu rodzinie wspólnika bez VAT - pod jakimi warunkami?

Odnosząc przedstawiony opis zdarzenia przyszłego do przepisów podatku od towarów i usług Dyrektor KIS uznał, że nieodpłatne przekazanie przez darowiznę osobom z najbliższej rodziny wspólnika Wnioskodawcy (Spółki cywilnej) samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej jako środek trwały, będzie dokonywane przez podatnika VAT. Przekazanie będzie dotyczyło towaru należącego do Wnioskodawcy. Jednakże - jak wynika z wniosku Wnioskodawca (Spółka) nie posiadał prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego pojazdu, gdyż transakcja ta nie podległa opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W czasie użytkowania pojazdu przez Spółkę nie dokonano w nim żadnych generalnych remontów, modernizacji czy też przekształcenia pojazdu; nie montowano instalacji gazowej, bagażnika samochodowego, felg aluminiowych czy też nie dokonano remontu silnika.

Zatem w przypadku, gdy faktycznie Wnioskodawca w okresie użytkowania pojazdu nie dokonał zakupów części składowych (w ramach dostawy), które powodowałyby trwały wzrost wartości samochodu, od zakupu których przysługiwałoby mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, to darowizna pojazdu osobom z najbliższej rodziny wspólnika Wnioskodawcy (córka i zięć), na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

oprac. Adam Kuchta

Interpretacja indywidualna z 29 kwietnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.202.2021.1.ABU - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

    Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

    Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

    Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

    Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

    Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

    Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

    Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

    Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

    W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

    Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

    Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

    Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

    Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

    Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

    Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

    Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

    REKLAMA