Obowiązek podatkowy VAT przy najmie, gdy termin płatności zależy od daty wystawienia faktury
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podatkowy VAT przy najmie
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu powstaje w dacie wystawienia faktury, nie później jednak niż z upływem terminu płatności (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b w zw. z art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Jednocześnie faktury dokumentujące świadczenie usług najmu powinny być wystawiane nie później niż z upływem terminu płatności (art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT).
REKLAMA
Ważne!
Faktury dokumentujące świadczenie usług najmu powinny być wystawiane nie później niż z upływem terminu płatności.
Nie ma przy tym przeszkód, aby w umowie najmu strony uzależniły termin od ustalonego zdarzenia, np. wystawienia faktury za najem. Zatem w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi najmu powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej świadczenie tej usługi.
Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być nadal aktualna interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 kwietnia 2016 r. (sygn. IPPP1/4512-171/16-2/AW).
W interpretacji tej organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, że w przypadku gdy termin płatności określony jest w sposób: "Czynsz będzie płatny w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury przez Wynajmującego", to:
REKLAMA
(…) obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi najmu (…) będzie skorelowany z datą wystawienia faktury, ponieważ termin płatności określony w umowie najmu jest bezpośrednio powiązany z datą wystawienia faktury do kontrahenta. W związku z powyższym obowiązek podatkowy będzie powstawał każdorazowo w dacie wystawienia faktury.
Ponadto skoro termin płatności za najem zależy od momentu wystawienia faktury, fakturę dokumentującą świadczenie usługi najmu można wystawić w dowolnym momencie, a w konsekwencji opóźniając wystawienie faktury można dowolnie długo opóźniać powstanie obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi najmu. Przepisy VAT nie przewidują innego terminu wystawiania faktur za najem niż upływ terminu płatności (który w analizowanym przypadku nie może upłynąć przed wystawieniem faktury).
Przykład
Podatnik świadczy usługi najmu na podstawie umowy najmu przewidującej, że termin płatności za dany miesiąc upływa 14 dnia od daty wystawienia faktury. Przez pomyłkę fakturę za luty 2022 r. podatnik wystawił dopiero 4 kwietnia 2022 r. W tej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi najmu w lutym 2022 r. powstał dopiero 4 kwietnia 2022 r.
Podstawa prawna: art. 19a, art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1301.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat