reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zatrzymanie zwrotu nadwyżki VAT w toku kontroli podatkowej - wyrok TSUE

Zatrzymanie zwrotu nadwyżki VAT w toku kontroli podatkowej - wyrok TSUE

Gdy organy podatkowe rozpoczęły postępowanie dotyczącej deklaracji podatku VAT w celu kontroli kwot do zwrotu, to do jej zakończenia organ podatkowy ma prawo do zatrzymania zwrotu tej części nadwyżki podatku VAT, która odnosi się do transakcji nieobjętych tym postępowaniem w chwili jego wszczęcia.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 14 maja 2020 r., sygn.C-446/18 (Agrobet).
Wyrok dotyczył czeskiej spółki Agrobet, handlującej olejem rzepakowym. Spółka wystąpiła z wnioskiem o zwrot VAT za dwa okresy rozliczeniowe. Czeskie organy podatkowe powzięły jednak wątpliwości do rzetelności części wykazanych przez spółkę transakcji – wewnątrzwspólnotowych dostaw oleju do podmiotu z Polski. Kwota, co do której organ wszczął postępowanie podatkowe była kwotą marginalną w kontekście całej kwoty do zwrotu, Spółka wniosła więc o zwrot pozostałej kwoty VAT, co do której organ nie prowadził postępowania. Organ podatkowy odmówił jednak zwrotu argumentując, że jest to prawo  niepodzielne, dotyczące całej kwoty wykazanej w danym okresie rozliczeniowym.

Ostatecznie, sprawa trafiła do sądu. W związku z tym, czeski sąd odsyłający zadał pytanie:
„Czy zgodny z prawem Unii, w szczególności z zasadą neutralności VAT, jest przepis prawa krajowego, który uzależnia określenie i wypłatę części żądanego odliczenia VAT od zakończenia postępowania w przedmiocie wszystkich transakcji podlegających opodatkowaniu w danym okresie rozliczeniowym?”

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Polecamy: Biuletyn VAT

TSUE przyznał rację organowi podatkowemu, uznając, że bezsporna część VAT może być zwrócona jedynie w sytuacji, gdy organ ma pewność, że w wyniku jego działań na pewno nie zmieni się kwota zadeklarowanego zwrotu. Jak wskazał TSUE, ustalenie, czy nadwyżka pozostanie w tej samej wysokości po zakończeniu postępowania powinno być przeprowadzone osób jasny, precyzyjny i jednoznaczny.

Wyrok jest raczej niekorzystny dla podatników. Daje bowiem organom podatkowym argumenty przemawiające za wstrzymaniem całości zwrotu VAT nawet w sytuacji, w której organy podatkowe będą miały wątpliwości jedynie co do niewielkiej części transakcji. Podatnicy więc, przy wnioskowaniu o zwrot VAT powinni mieć na uwadze, że nawet jedna nieprawidłowość może doprowadzić do przeciągnięcia postępowania i zablokować cały zwrot VAT do czasu wyjaśnienia sprawy.

 Olga Nasiłowska, Senior Associate
Robert Jaszczuk, Senior Manager
PwC Polska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama