reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.

TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.

Od 1 sierpnia 2017 r. ulegnie zmianie wysokość minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku VAT. Limit ten zostanie obniżony z obecnych 300 zł do 200 zł.

Nowy limit TAX FREE

Zmiany w tym zakresie przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 czerwca 2017 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz. U. 2017 poz. 1248).

Zgodnie z treścią rozporządzenia, wydaną na podstawie art. 130 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, minimalna łączna wartość zakupów wraz z podatkiem od towarów i usług, wynikająca z dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług zapłaconego przy nabyciu przez niego towarów, począwszy od 1 siepania 2017 r., będzie wynosiła 200 zł.

Nowe rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia  1 kwietnia 2016 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz. U. 2016 poz. 500), które określa minimalną kwotę łącznej wartości zakupów wraz z podatkiem od towarów i usług w wysokości 300 zł. A zatem mamy do czynienie z obniżeniem tego limitu z 300 zł do 200 zł.

Obniżenie kwoty spowodowane jest, jak podkreśla resort finansów, sygnalizowanym negatywnym wpływem podwyższenia z dniem 1 czerwca 2016 r. łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług, na obroty realizowane przez małe, rodzinne firmy uczestniczące w systemie TAX FREE.

Nowy limit nie jest sprzeczny z przepisem art. 147 ust. 1 lit. c dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), w którym dla takich zakupów przewidziana jest kwota przewyższająca 175 euro lub jej równowartość w walucie krajowej. Państwa członkowskie mają jednak możliwość obniżenia tej kwoty, co ma miejsce w przypadku Polski.

System TAX FREE

W świetle przepisów ustawy o VAT prawo do otrzymania zwrotu podatku od towarów usług, zapłaconego przy nabyciu towarów w Polsce, mają wyłącznie podróżni będący osobami fizycznymi, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Zatem zwrot podatku może być dokonany jedynie podróżnemu zamieszkałemu w państwie trzecim.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiezie w bagażu osobistym zakupione towary w stanie nienaruszonym poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu i urząd celny potwierdził wywóz towarów na dokumencie wystawionym przez sprzedawcę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.
TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama