reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zaliczenie kwoty dotacji (refundacji) do wartości sprzedaży - rozliczenie VAT

Zaliczenie kwoty dotacji (refundacji) do wartości sprzedaży - rozliczenie VAT

Podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne, na pokrycie kosztów działalności, czy też kosztów realizacji konkretnego zadania, nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 stycznia 2019 r., 0114-KDIP1-3.4012.24.2019.1.MK.

Sprawa dotyczyła podatniczki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich i kosmetycznych. Podatniczka osiągnęła przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz uzyskała refundację części kosztów poniesionych na zatrudnienie osoby bezrobotnej oraz refundację wypłaconych wynagrodzeń oraz opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Na tym tle podatniczka powzięła wątpliwość, czy otrzymane w roku podatkowym refundacje z tytułu wypłaconych wynagrodzeń oraz opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, wliczane są do limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od podatku przez podatników, których wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 200.000 zł

Prezentując własne stanowisko podatniczka wskazała, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę z tytułu dostawy lub świadczenia usług. Podstawą zatem oceny zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze jest stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi. W przypadku podatniczki, nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania otrzymanych refundacji z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczenia konkretnych usług, więc kwoty otrzymanych refundacji pozostają bez wpływu na określenie limitu obrotu wskazanego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Łabędź

ekspertka BCC ds. prawa pracy w zakresie zatrudniania cudzoziemców oraz własności intelektualnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama