reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zastosowanie procedury opodatkowania VAT marży do dostawy używanego samochodu osobowego

Zastosowanie procedury opodatkowania VAT marży do dostawy używanego samochodu osobowego

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy towarów nabytych od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT z uwagi na brak przesłanki samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej lub niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania obrotu, czyli kwoty stanowiącej zapłatę z tytułu sprzedaży, pomniejszonej o kwotę należnego podatku. Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów, a które zostały nabyte ostatecznie w celu odsprzedaży.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 marca 2019 r., 0115-KDIT1-2.4012.34.2019.1.AJ.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych. Podatnik dokonał zakupu używanego samochodu, który następnie wprowadził do środków trwałych. Od zakupu paliwa, części zamiennych oraz napraw pojazdu odliczany był 50% podatek VAT. Samochód został zakupiony od osoby fizycznej niebędącej ani podatnikiem VAT, ani podatnikiem podatku od wartości dodanej. Podatnik planuje dokonać sprzedaży pojazdu.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Na tym tle podatnik powziął wątpliwość, czy przy sprzedaży samochodu osobowego, może zastosować szczególną procedurę VAT marża, zgodnie z którą podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że sprzedaż samochodu osobowego w przyszłości nie wyklucza zastosowania szczególnej procedury VAT marża. Na potwierdzenie tego stanowiska przytoczył przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, podnosząc, że spełnił warunki niezbędne do zastosowania niniejszej procedury. Samochód był bowiem towarem wcześniej używanym, nabytym w celu późniejszej odsprzedaży od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Katarzyna Narejko

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama