REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejsca świadczenia (opodatkowania VAT) przy usługach związanych z organizowaną konferencją

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Miejsca świadczenia (opodatkowania VAT) przy usługach świadczonych w związku z organizowaną konferencją
Miejsca świadczenia (opodatkowania VAT) przy usługach świadczonych w związku z organizowaną konferencją

REKLAMA

REKLAMA

Miejscem świadczenia przy świadczeniu usług pomiędzy podatnikami jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W ramach podatku od towarów i usług przewiduje się jednakże szczególne sposoby określania miejsca świadczenia, do takich wyjątków zaliczane są pewne usługi związane z imprezami kulturalnymi, naukowymi (w tym konferencjami).

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT), miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zasada powyższa odnosi się do usług świadczonych między podatnikami, w uproszczeniu można powiedzieć, iż dotyczy ona usług realizowanych pomiędzy przedsiębiorcami.

Autopromocja

Reguła ogólna jest przy tym modyfikowana przez kolejne przepisy szczególne. W ramach tych przepisów, dla konkretnych usług przewidziano nieco odmienne sposoby ustalania miejsca świadczenia. Przykładem takiej regulacji jest art. 28g ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają. Można zauważyć, iż przepis ten będzie miał zastosowanie do takich wydarzeń jak koncerty, spektakle, targi, wystawy, konferencje, czy sympozja.

Spółka XYZ Events (będąca agencją eventową) zajmuje się organizacją konferencji, targów i różnego rodzaju wydarzeń biznesowych. W najbliższym czasie planuje organizację konferencji dotyczącej sektora energetycznego (w ramach konferencji przewidziano również miejsce dla określonych wystawców). Konferencja odbędzie się w Warszawie. W związku z powyższym Spółka zawarła z kontrahentem niemieckim (podmiot zarejestrowany do celów VAT w Niemczech mający tam swoją siedzibę) umowę na usługi promocyjne. Strony uzgodniły, że w pomieszczeniach, w których organizowana ma być konferencja, umieszczone zostaną banery kontrahenta oraz w odpowiednio widocznych miejscach udostępnione zostaną jego foldery reklamowe. Inny kontrahent (podmiot ukraiński prowadzący działalność gospodarczą, mający na Ukrainie swoją siedzibę) zamówił usługi w zakresie organizacji miejsca przeznaczonego dla wystawców). Ponadto kontrahent czeski (podmiot zarejestrowany do celów VAT w Czechach) nabył od Spółki kilkanaście wejściówek na ww. konferencję. Spółka ma wątpliwość w jaki sposób określić miejsce świadczenia dla ww. usług.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Biuletyn VAT

Przepis art. 28g ust. 1 ustawy o VAT ma zastosowanie do wydarzeń m.in. takich jak konferencje. Jednocześnie jednak odnosi się on wyłącznie do ściśle określonego rodzaju usług, tj. do usług wstępu na tego rodzaju imprezy. W ramach usługi wstępu nabywca ma prawo do uczestniczenia w danej imprezie, może znajdować się w miejscu, w którym ona się odbywa. Najczęściej tego rodzaju usługa będzie polegała na przyznaniu prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę. Spośród wskazanych w przykładzie usług tylko nabycie usługi przez kontrahenta czeskiego (tj. nabycie wejściówek na konferencję) można uznać za usługę wstępu na imprezę. Tym samym reguła, zgodnie z którą miejscem świadczenia jest miejsce, w którym odbywa się impreza znajdzie zastosowanie do usługi świadczonej na rzecz kontrahenta czeskiego, a więc miejscem świadczenia (opodatkowania) będzie w tym wypadku Polska.

W świetle art. 28g ust. 1 ustawy o VAT, wskazana tam reguła ustalania miejsca świadczenia zastosowanie znajduje również do usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy. Nie chodzi tutaj o usługi pomocnicze do usług z dziedziny kultury, nauki, edukacji, rozrywki lub podobnych, lecz wyłącznie o usługi pomocnicze do usług wstępu na te imprezy. Nie będą więc objęte tą regułą m.in. usługi związane z organizacją konferencji/targów (np. przygotowaniem stoiska) oraz świadczone w ramach konferencji usługi promocyjne. Do tego rodzaju świadczeń, jako nieobjętych przepisami szczególnymi, zastosowanie znajdzie generalna zasada ustalania miejsca świadczenia. Miejscem tym będzie więc siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy.

Tym samym, w analizowanym przykładzie, do usług świadczonych na rzecz kontrahenta niemieckiego oraz kontrahenta ukraińskiego Spółka powinna zastosować regułę wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji miejscem świadczenia (opodatkowania) tych usług będą odpowiednio Niemcy oraz Ukraina.

Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA