Zmiany w VAT w 2017 r. – na co muszą być gotowi przedsiębiorcy?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rozszerzenie odwróconego VAT
Co do zasady, podatnikiem VAT jest dostawca towarów lub usług. W niektórych przypadkach podatnikami są jednak nabywcy. Oprócz rozszerzenia załącznika nr 11 o nowe towary lub zmianę już istniejących, ustawodawca wprowadza także załącznik nr 14, który odnosi się głównie do usług budowlanych.
Zobacz: Zmiany w rozliczaniu VAT usług budowlanych od 2017 r.
Odpowiedzialność solidarna nabywcy za rozliczenie VAT
Przedsiębiorco, chcesz być zwolniony z takiej odpowiedzialności? Musisz spełnić kolejny warunek – dokonaj zapłaty za nabywane towary na rachunek bankowy sprzedawcy albo rachunek sprzedawcy w SKOK wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym.
Jeśli towarem jest paliwo, sprzedawca musi posiadać w dniu poprzedzającym dokonanie dostawy koncesję na obrót paliwem, a weryfikacji musisz dokonać ty jako nabywca. Brak należytej staranności może prowadzić do negatywnych skutków – określenia zobowiązania, a następnie nawet odpowiedzialności karnej. Jak pokazuje praktyka, kontrole są wzmożone, a organy nastawione na odzyskanie utraconych niegdyś pieniędzy.
Koniec rozliczeń kwartalnych!
Władza likwiduje rozliczenia za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali podatnicy. Powód? Nieuczciwe podmioty wykorzystują różnicę w terminach rozliczeń dostawcy (kwartalne okresy rozliczeń) i odbiorcy (miesięczne terminy rozliczeń i wnioski o skrócony termin zwrotu podatku), będących ogniwami karuzel. Dlatego właśnie zmiana dotyczy wszystkich, również tych uczciwych, co niewątpliwie jest wyrazem stosowania odpowiedzialności zbiorowej.
Wiesz, lub masz uzasadnione podstawy by przypuszczać, że uczestniczysz w oszustwie podatkowym? Wykreślą Cię z rejestru!
Pojawiła się możliwość wykreślenia z rejestru podatników VAT podmiotów, które, prowadząc działalność gospodarczą, wiedziały lub miały uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że uczestniczą w procederze oszustwa lub nadużycia podatkowego, mającego na celu wyłudzenie VAT.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Jak zatem przekonać organ o braku takiej świadomości lub braku uzasadnionych podstaw wystąpienia takiego przypuszczenia? W którym momencie organ będzie mógł dokonać takiego wykreślenia? Czas pokaże. Obecna działalność organów podatkowych wskazuje, że próbują za wszelką cenę udowodnić przedsiębiorcy brak należytej staranności lub świadomość nielegalnych transakcji. Taka działalność skutkuje błędami proceduralnymi i merytorycznymi.
Represji ciąg dalszy. Wielki Powrót sankcji podatkowych
Żeby załatać ogromną dziurę w budżecie, władza postawiła na karanie przedsiębiorców. Żeby była jasność – jeszcze zanim zostanie im udowodniona wina w postępowaniu karnym! W przypadku stwierdzenia, że podatnik w deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, organ prowadzący kontrolę nie tylko określi wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości, ale też ustali dodatkowe zobowiązanie (czyt. „karę”) w wysokości 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania. Jeżeli jednak faktury zostały wystawione przez podmiot nieistniejący, stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane, podają kwoty niezgodne z rzeczywistością, potwierdzają czynności bezprawne lub pozorne, to dodatkowe zobowiązanie wyniesie 100%.
Zobacz także: VAT 2017
Oszuście, pójdziesz „siedzieć”
Od 2017 roku za wystawienie faktury lub rachunku w sposób nierzetelny albo posługiwanie się takim dokumentem, grozi wyższa kara grzywny (do 720 stawek dziennych), kara pozbawienia wolności (minimum 1 rok), a nawet obie kary łącznie. Władza ma zatem nadzieję, że nowe kary odstraszą oszustów.
Czym jest posługiwanie się ww. dokumentem? Według doktryny, jest to wszelkie wykorzystanie takiego dokumentu w obrocie prawnym dla celów podatkowych, np. dla odliczenia naliczonego podatku VAT. Żeby odeprzeć zarzut, musisz wykazać należytą staranność – nie tylko w doborze kontrahentów, ale również tworzeniu dokumentacji.
Kropka nad „i”. Stawki jakie były, takie pozostaną
Obietnice związane z obniżeniem stawek VAT nie mają żadnego znaczenia. Stawki zostaną obniżone dopiero „w momencie właściwym pod względem stabilności finansów publicznych, gdy dokonana zostanie pozytywna ocena efektów uszczelniania systemu podatkowego”. Zatem pozostajemy przy 8% i 23%.
Wnioski i rekomendacje
REKLAMA
Powód zmian? Milionowe straty w budżecie państwa i brak efektywnych kontroli. Cel? Poprawa ściągalności podatku. Zatem, zamiast wyszkolić merytorycznie kontrolujących, rozszerzamy represje i nie patrzymy na skutki. Inwigilacja, represje, kolejne ograniczenia. No i próba zmuszenia do głębszego weryfikowania kontrahenta.
Żeby uchronić się od ewentualnych skutków „pakietu uszczelniającego” i innych zmian w zakresie VAT, warto skorzystać z odpowiednio przygotowanej procedury, która ma na celu ochronę firmy przed nierzetelnymi kontrahentami – nauczenie swoich pracowników należytej staranności w dokonywaniu transakcji i kompletowaniu dokumentów niewątpliwie przyniesie pozytywne rezultaty. Niezbędna może okazać się również pomoc prawnika podczas kontroli oraz postępowań prowadzonych przez organy podatkowe. Dodatkowo, audyt byłby dobrym rozwiązaniem, by przekonać się o jakości obecnego funkcjonowania Twojej firmy.
Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat