REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT w 2017 r. – na co muszą być gotowi przedsiębiorcy?

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Zmian w VAT w 2017 r. – na co muszą być gotowi przedsiębiorcy?
Zmian w VAT w 2017 r. – na co muszą być gotowi przedsiębiorcy?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca przygotował dla przedsiębiorców cały pakiet zmian w podatku VAT, które w większości zaczęły obowiązywać z początkiem 2017 r. Nowe regulacje przyniosły m.in. zaostrzenie kar za oszustwa podatkowe, rozszerzenie zasięgu odwróconego opodatkowania, łatwiejsze wykreślenie podatnika z rejestru VAT, powrót sankcji podatkowych czy utrzymanie stawki VAT na obecnym poziomi. Jak uchronić się od przed ewentualnymi negatywnymi skutkami tych zmian?

REKLAMA

Autopromocja

Rozszerzenie odwróconego VAT

Co do zasady, podatnikiem VAT jest dostawca towarów lub usług. W niektórych przypadkach podatnikami są jednak nabywcy. Oprócz rozszerzenia załącznika nr 11 o nowe towary lub zmianę już istniejących, ustawodawca wprowadza także załącznik nr 14, który odnosi się głównie do usług budowlanych.

Zobacz: Zmiany w rozliczaniu VAT usług budowlanych od 2017 r.

Odpowiedzialność solidarna nabywcy za rozliczenie VAT

Przedsiębiorco, chcesz być zwolniony z takiej odpowiedzialności? Musisz spełnić kolejny warunek – dokonaj zapłaty za nabywane towary na rachunek bankowy sprzedawcy albo rachunek sprzedawcy w SKOK wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym.

Jeśli towarem jest paliwo, sprzedawca musi posiadać w dniu poprzedzającym dokonanie dostawy koncesję na obrót paliwem, a weryfikacji musisz dokonać ty jako nabywca. Brak należytej staranności może prowadzić do negatywnych skutków – określenia zobowiązania, a następnie nawet odpowiedzialności karnej. Jak pokazuje praktyka, kontrole są wzmożone, a organy nastawione na odzyskanie utraconych niegdyś pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koniec rozliczeń kwartalnych!

Władza likwiduje rozliczenia za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali podatnicy. Powód? Nieuczciwe podmioty wykorzystują różnicę w terminach rozliczeń dostawcy (kwartalne okresy rozliczeń) i odbiorcy (miesięczne terminy rozliczeń i wnioski o skrócony termin zwrotu podatku), będących ogniwami karuzel. Dlatego właśnie zmiana dotyczy wszystkich, również tych uczciwych, co niewątpliwie jest wyrazem stosowania odpowiedzialności zbiorowej.

Wiesz, lub masz uzasadnione podstawy by przypuszczać, że uczestniczysz w oszustwie podatkowym? Wykreślą Cię z rejestru!

Pojawiła się możliwość wykreślenia z rejestru podatników VAT podmiotów, które, prowadząc działalność gospodarczą, wiedziały lub miały uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że uczestniczą w procederze oszustwa lub nadużycia podatkowego, mającego na celu wyłudzenie VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jak zatem przekonać organ o braku takiej świadomości lub braku uzasadnionych podstaw wystąpienia takiego przypuszczenia? W którym momencie organ będzie mógł dokonać takiego wykreślenia? Czas pokaże. Obecna działalność organów podatkowych wskazuje, że próbują za wszelką cenę udowodnić przedsiębiorcy brak należytej staranności lub świadomość nielegalnych transakcji. Taka działalność skutkuje błędami proceduralnymi i merytorycznymi.

Represji ciąg dalszy. Wielki Powrót sankcji podatkowych

Żeby załatać ogromną dziurę w budżecie, władza postawiła na karanie przedsiębiorców. Żeby była jasność – jeszcze zanim zostanie im udowodniona wina w postępowaniu karnym! W przypadku stwierdzenia, że podatnik w deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, organ prowadzący kontrolę nie tylko określi wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości, ale też ustali dodatkowe zobowiązanie (czyt. „karę”) w wysokości 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania. Jeżeli jednak faktury zostały wystawione przez podmiot nieistniejący, stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane, podają kwoty niezgodne z rzeczywistością, potwierdzają czynności bezprawne lub pozorne, to dodatkowe zobowiązanie wyniesie 100%.

Zobacz także: VAT 2017


Oszuście, pójdziesz „siedzieć”

Od 2017 roku za wystawienie faktury lub rachunku w sposób nierzetelny albo posługiwanie się takim dokumentem, grozi wyższa kara grzywny (do 720 stawek dziennych), kara pozbawienia wolności (minimum 1 rok), a nawet obie kary łącznie. Władza ma zatem nadzieję, że nowe kary odstraszą oszustów.

Czym jest posługiwanie się ww. dokumentem? Według doktryny, jest to wszelkie wykorzystanie takiego dokumentu w obrocie prawnym dla celów podatkowych, np. dla odliczenia naliczonego podatku VAT. Żeby odeprzeć zarzut, musisz wykazać należytą staranność – nie tylko w doborze kontrahentów, ale również tworzeniu dokumentacji.

Kropka nad „i”. Stawki jakie były, takie pozostaną

Obietnice związane z obniżeniem stawek VAT nie mają żadnego znaczenia. Stawki zostaną obniżone dopiero „w momencie właściwym pod względem stabilności finansów publicznych, gdy dokonana zostanie pozytywna ocena efektów uszczelniania systemu podatkowego”. Zatem pozostajemy przy 8% i 23%.

Wnioski i rekomendacje

REKLAMA

Powód zmian? Milionowe straty w budżecie państwa i brak efektywnych kontroli. Cel? Poprawa ściągalności podatku. Zatem, zamiast wyszkolić merytorycznie kontrolujących, rozszerzamy represje i nie patrzymy na skutki. Inwigilacja, represje, kolejne ograniczenia. No i próba zmuszenia do głębszego weryfikowania kontrahenta.

Żeby uchronić się od ewentualnych skutków „pakietu uszczelniającego” i innych zmian w zakresie VAT, warto skorzystać z odpowiednio przygotowanej procedury, która ma na celu ochronę firmy przed nierzetelnymi kontrahentami – nauczenie swoich pracowników należytej staranności w dokonywaniu transakcji i kompletowaniu dokumentów niewątpliwie przyniesie pozytywne rezultaty. Niezbędna może okazać się również pomoc prawnika podczas kontroli oraz postępowań prowadzonych przez organy podatkowe. Dodatkowo, audyt byłby dobrym rozwiązaniem, by przekonać się o jakości obecnego funkcjonowania Twojej firmy.

Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

REKLAMA

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

REKLAMA