REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty świadczeń na rzecz pracowników na gruncie VAT

Koszty świadczeń na rzecz pracowników na gruncie VAT /Fot. Fotolia
Koszty świadczeń na rzecz pracowników na gruncie VAT /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pakiet medyczny, przewóz do miejsca pracy czy stołówka to jedne z najczęstszych benefitów finansowanych ze środków obrotowych pracodawcy, oferowanych pracownikom. Dotychczas opodatkowanie takich świadczeń na gruncie VAT nie budziło problemów, ale może się to zmienić.

świadczenia nieodpłatne (podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku koszt świadczenia tych usług poniesiony przez pracodawcę) albo odpłatne (za podstawę opodatkowania do tej pory uznawano kwotę otrzymaną od pracownika). W ustawie o VAT nie ma bowiem czynności częściowo odpłatnych. W takiej sytuacji pracodawca często oferował benefit po niższej – preferencyjnej cenie, wykazując odpowiednio niższą podstawę opodatkowania. Od pewnego czasu organy podatkowe zaczęły kwestionować takie podejście. Poniższy wyrok wskazuje, że również sądy mogą podzielić zdanie fiskusa.

Autopromocja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 12 października br. (sygn. I SA/Łd 643/17) stwierdził, że pomiędzy Spółką a pracownikiem zachodzą powiązania wynikające ze stosunku pracy. Przyjmując zatem, że wynagrodzenia pobierane od pracowników za świadczenia (m.in. pakiet medyczny) są niższe, a pracownikom nie przysługuje prawo do odliczenia VAT – spełnione są wszystkie przesłanki o których mowa w art. 32 ustawy o VAT. Konsekwentnie, podstawę opodatkowania powinna stanowić wartość rynkowa świadczenia, a nie kwota, którą obciążany jest pracownik.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem sporu, Spółka w ramach porozumień zawartych z pracownikami oferuje szereg benefitów, np. pakiety medyczne, usługi przewozu pracowniczego, posiłki, odzież, które nabywa od podmiotów trzecich. Następnie świadczenia są przekazywane pracownikom za częściową odpłatnością. Spółka uznała, że podstawą opodatkowania VAT w takim przypadku stanowi kwota odpłatności ponoszona przez pracownika. Organ podatkowy nie podzielił zdania Spółki uznając, że pracodawca i pracownik są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania stanowi więc wartość rynkowa wykonywanych świadczeń pomniejszona o podatek. Sąd zgodził się z organem.

Przypomnijmy, że w myśl powoływanego przepisu, w przypadku gdy:

 • między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą zachodzą powiązania wynikające ze stosunku pracy oraz
 • wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Co to oznacza w praktyce? Zamiast odprowadzać VAT tylko od wartość wynagrodzenia otrzymanego od pracownika (czasami tylko symboliczne „1 zł”), pracodawca będzie musiał opodatkowywać rynkową wartość świadczenia. Nasuwa się pytanie, czy powyższy wyrok okaże się precedensowy.

Na zakończenie należy nadmienić, iż planowane zmiany w podatku dochodowym również mogą wpłynąć na zasady rozliczania świadczeń pracowniczych (np. programów motywacyjnych, limitów zwolnienia dla świadczeń z ZFŚS). Warto więc pod koniec roku pochylić się nad weryfikacją rozliczenia świadczeń dla pracowników i przygotować się na zmiany, uwzględniając również bieżące stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Autor: Urszula Płusa-Szpadzik, Project Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA