reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > 23% VAT od 2014 roku, akcyza na papierosy co roku wyższa

23% VAT od 2014 roku, akcyza na papierosy co roku wyższa

Rząd planował w 2012 roku ułatwienia administracyjne w prowadzeniu działalności gospodarczej i obniżkę VAT (powrót do stawki podstawowej 22%) od 2014 roku z jednej strony, a z drugiej uszczelnienie sytemu podatkowego i podwyżki akcyzy. Takie założenia i wiele innych znalazło się w opublikowanym 14 maja 2012 r. Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2012-2015. Teraz już wiadomo (czerwiec 2013 r.), że nie ma szans na powrót do stawki 22% VAT w 2014 roku - zostaje z nami stawka 23% VAT.

Uwaga!

Aktualnie (czerwiec 2013 r.) rząd ani Minister Finansów nie widzą możliwości powrotu od 2014 roku do 22% podstawowej stawki VAT. Zgodnie z dokumentem "Program konwergencji. Aktualizacja 2013." przyjętym 30 kwietnia 2013 r. przez Radę Ministrów przewiduje się utrzymanie po 2013 roku aktualnych stawek VAT na niezmienionym poziomie. Jak pisze Minister Finansów w piśmie do PKPP Lewiatan z 10 maja 2013 r.: Przyczyną utrzymania aktualnych stawek VAT jest konieczność ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, ograniczonego przez słabą koniunkturę na głównych rynkach eksportowych.

Przyjęty przez rząd 8 maja 2012 r. dokument, obok założeń dotyczących polityki makroekonomicznej na najbliższe lata, zawiera też m.in. planowane zmiany w regulacjach podatkowych, a w nich m.in. kolejne podwyżki akcyzy.

Papierosy droższe co rok

Choć odczuwamy jeszcze skutki niedawno wprowadzonych podwyżek tego podatku m.in. na olej napędowy i papierosy, czy wdrożonej od początku roku regulacji dotyczącej poboru akcyzy od węgla (chociaż w tym przypadku skutki opodatkowania są minimalizowane przez przyjęty system zwolnień dla węgla wykorzystywanego do celów opałowych), a już musimy przygotować się na kolejne.

Zgodnie z informacjami zawartymi w Planie, w latach 2012-2015 czekają nas stopniowe, ale coroczne podwyżki akcyzy na papierosy. Z dokumentu nie wynika jasno, od kiedy trzeba będzie zapłacić więcej za papierosy, można jednak spodziewać się, że kolejne podwyżki nastąpią jeszcze w tym roku.

Wynika to z konieczności osiągnięcia minimalnego poziomu akcyzy wymaganego przez  Unię Europejską. Polska ma na to czas do 2017 roku.

Czy wyższa akcyza na papierosy chroni życie i zdrowie?

23% i 8% VAT w 2013, VAT 2014 – 22% i 7% ?

Bardziej optymistycznie rząd przedstawiał w 2012 r. sytuację w VAT. Jeżeli prognozy się sprawdzą skutki zmian powinny być odczuwalne od 2014 roku.

W podatku od towarów i usług zachowane zostaną co prawda rozwiązania zabezpieczające finanse państwa w przypadku przekroczenia progu ostrożnościowego (jeżeli relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczy 55% nastąpi automatyczne uruchomienie podwyżek stawek o 1 pkt procentowy w kolejnych latach).

Jednak w ocenie Rady Ministrów relacja długu do PKB w latach 2012-2013 nie przekroczy 55%, a to oznacza, że od 2014 roku stawki VAT powinny być obniżone – podstawowa z 23% do 22%, a preferencyjna z 8% do 7%.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama