| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT

Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT

W wyroku z 28 listopada 2019 r. (sygn. akt I FSK 1235/17) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że preferencyjna stawka VAT w wysokości 8% stosowana dla celów budownictwa mieszkaniowego, nie znajdzie zastosowania w przypadku sprzedaży niedokończonej inwestycji budowlanej. Zatem właściwa jest tu stawka podstawowa VAT - 23%. W tej sprawie chodziło o sprzedaż rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z działką gruntu, na której budynek jest budowany.

NSA nie podzielił tym samym stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który w wyroku z 17 maja 2017 r. (sygn. akt I SA/Sz 266/17) uznał, że dla dostawy budynku będącego jeszcze w trakcie realizacji tj. działki budowlanej z uzbrojeniem, projektem i pozwoleniem na budowę oraz z wykonanymi fundamentami i częścią prac murowych, można zastosować preferencyjną stawkę podatku. NSA uchylił ww. wyrok WSA.

NSA przychylił się do twierdzenia Organu podatkowego, że w tym przypadku przedmiot dostawy stanowi niedokończona inwestycja budowlana, która w myśl przepisów nie wypełnia definicji budynku – nie jest zadaszona oraz nie nosi cech budowli. Uznanie inwestycji za budynek, byłoby możliwe gdyby ta stanowiła zadaszony obiekt budowlany oraz posiadała wbudowane instalacje i urządzenia techniczne, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Przepis art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje preferencyjną, obniżoną stawkę podatku w odniesieniu do wymienionych czynności w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Jako przepis pozwalający na zastosowanie niższej stawki ma on charakter wyjątku i nie może być stosowany rozszerzająco.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Polecamy: Biuletyn VAT

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcia

Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT; sprzedaż domu w budowie
Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT; sprzedaż domu w budowie

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »