reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT

Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT

W wyroku z 28 listopada 2019 r. (sygn. akt I FSK 1235/17) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że preferencyjna stawka VAT w wysokości 8% stosowana dla celów budownictwa mieszkaniowego, nie znajdzie zastosowania w przypadku sprzedaży niedokończonej inwestycji budowlanej. Zatem właściwa jest tu stawka podstawowa VAT - 23%. W tej sprawie chodziło o sprzedaż rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z działką gruntu, na której budynek jest budowany.

NSA nie podzielił tym samym stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który w wyroku z 17 maja 2017 r. (sygn. akt I SA/Sz 266/17) uznał, że dla dostawy budynku będącego jeszcze w trakcie realizacji tj. działki budowlanej z uzbrojeniem, projektem i pozwoleniem na budowę oraz z wykonanymi fundamentami i częścią prac murowych, można zastosować preferencyjną stawkę podatku. NSA uchylił ww. wyrok WSA.

NSA przychylił się do twierdzenia Organu podatkowego, że w tym przypadku przedmiot dostawy stanowi niedokończona inwestycja budowlana, która w myśl przepisów nie wypełnia definicji budynku – nie jest zadaszona oraz nie nosi cech budowli. Uznanie inwestycji za budynek, byłoby możliwe gdyby ta stanowiła zadaszony obiekt budowlany oraz posiadała wbudowane instalacje i urządzenia techniczne, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Przepis art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje preferencyjną, obniżoną stawkę podatku w odniesieniu do wymienionych czynności w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Jako przepis pozwalający na zastosowanie niższej stawki ma on charakter wyjątku i nie może być stosowany rozszerzająco.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcia

Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT; sprzedaż domu w budowie
Sprzedaż niedokończonej inwestycji budowlanej - stawka VAT; sprzedaż domu w budowie

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama