Kiedy pojawia się obowiązek złożenia VAT-R/UE
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż praw autorskich nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wobec czego z tego tytułu Podatnik nie ma obowiązku do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R/UE . Jeżeli twórca przenosi swoje prawa autorskie na osobę zlecającą mu wykonanie dzieła, a między tymi osobami powstaje stosunek prawny, w którym zlecający określa termin, w jakim utwór ma być wydany, honorarium, jakie otrzyma autor umowy, nie mają cech samodzielnej działalności gospodarczej, a czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i tym samym nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia rejestracyjnego.
REKLAMA
Zobacz: Ministerstwo Finansów o kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych
Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
Polecamy: Nowe zasady dotyczące składania informacji podsumowującej VAT-UE w 2010 roku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat