reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kiedy pojawia się obowiązek złożenia VAT-R/UE

Kiedy pojawia się obowiązek złożenia VAT-R/UE

Czy w związku ze sprzedażą prawa autorskiego dla klienta z Cypru należy złożyć zgłoszenie VAT-R oraz informacje dotyczące obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-R/UE?

Sprzedaż praw autorskich nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wobec czego z tego tytułu Podatnik nie ma obowiązku do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R/UE . Jeżeli twórca przenosi swoje prawa autorskie na osobę zlecającą mu wykonanie dzieła, a między tymi osobami powstaje stosunek prawny, w którym zlecający określa termin, w jakim utwór ma być wydany, honorarium, jakie otrzyma autor umowy, nie mają cech samodzielnej działalności gospodarczej, a czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i tym samym nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia rejestracyjnego.

Zobacz: Ministerstwo Finansów o kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy: Nowe zasady dotyczące składania informacji podsumowującej VAT-UE w 2010 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama