REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba zapłacić VAT od importu towaru dostarczonego przez kuriera

Czy trzeba zapłacić VAT od importu towaru dostarczonego przez kuriera
Czy trzeba zapłacić VAT od importu towaru dostarczonego przez kuriera
Media

REKLAMA

REKLAMA

Kupiliśmy w lipcu w Chinach wzorzec towaru (koszt 35 USD). Towar otrzymaliśmy z końcem września wraz z fakturą bezpośrednio od kuriera. Nie mamy żadnych dokumentów, które wskazywałyby na to, że procedura celna miała miejsce. Czy musimy więc sami zgłosić do UC import? Jak rozliczyć w VAT ten zakup?

Tak, należy dokonać odprawy celnej sprowadzonych z Chin towarów. Import towarów będzie zwolniony z cła. Pomimo zwolnienia z cła podatnik będzie zobowiązany zapłacić VAT od importu towaru.

REKLAMA

Autopromocja

Import towarów na terytorium Polski podlega opodatkowaniu VAT (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). W ustawie o VAT zawarto legalną definicję importu towarów (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT).

Definicja
Import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Jak z tego wynika, ustawodawca kładzie nacisk przede wszystkim na czynność faktyczną, którą jest przywóz towaru. Tym samym dla zaistnienia importu nie ma znaczenia cel przywozu bądź stosunek prawny, w ramach którego dokonano przywozu.

W przypadku gdy ciąży na nas obowiązek uiszczenia cła albo cło na towar zostało zawieszone w całości lub w części, stajemy się podatnikami VAT z tytułu VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Biuletyn VAT

Co do zasady, import towarów jest opodatkowany stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, jednak zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej ustawodawca przewidział dla określonych towarów i usług zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienie z tego opodatkowania.

Zwolniony z opodatkowania VAT jest import przesyłek wysyłanych bezpośrednio z terytorium państwa trzeciego do odbiorcy przebywającego na terytorium Polski. Zwolnienie to ma zastosowanie pod warunkiem, że (art. 51 ustawy o VAT):

  • wartość przesyłki nie przekroczy 22 euro;
  • import towarów nie nastąpił w drodze zamówienia wysyłkowego.

Pojęcie „zamówienie wysyłkowe” nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. Zakupy w drodze zamówienia wysyłkowego powinny posiadać jednak następujące cechy:

  • zamówienie nie jest składane osobiście przez kupującego u dostawcy, ale jest dokonywane przez Internet, drogą pocztową lub telefoniczną,
  • zamówiony towar jest przesyłany, na wskazany przez kupującego adres, przez podmioty wyspecjalizowane w dziedzinie dostarczania przesyłek, czyli np. przez kuriera, operatora pocztowego.

Z pytania nie wynika, jak doszło do zamówienia wzorca. W naszym przypadku wartość przesyłki wynosi 33 USD. Tym samym wskazane zwolnienie nie znajdzie tutaj zastosowania, ponieważ wartość towaru przekracza kwotę zwolnienia.

W ustawie przewidziano także inne zwolnienia od podatku w przypadku importu. Import próbek towarów podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług (art. 67 ust. 1 ustawy o VAT). Za próbkę towaru, o której mowa, uważa się niewielką ilość towaru, reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, pod warunkiem że sposób prezentacji i jakość czynią je bezużytecznymi dla celów innych niż promocja.

Ponadto ustawodawca zwolnił import próbek i towarów o niewielkiej wartości (art. 70 ustawy o VAT). Zwolnienie to może zostać zastosowane, gdy próbki:

  • są bezpłatnie przywożone z terytorium państwa trzeciego lub są uzyskiwane na imprezach,
  • są przeznaczone wyłącznie do bezpłatnego rozdania,
  • mogą być używane wyłącznie w celu reklamy i mają niewielką wartość jednostkową; ich wartość i ilość, biorąc pod uwagę liczbę zwiedzających i wystawców, pozostaje w odpowiednich proporcjach do charakteru imprezy
  • nie nadają się do obrotu handlowego.

W przypadku towarów muszą być one przywiezione w celach demonstracyjnych i w trakcie imprezy ulegają zniszczeniu. Zwolnienie to dotyczy towarów i próbek przeznaczonych na targi lub wystawy.

W tym miejscu należy zauważyć, że w naszym przypadku nie znajdzie zastosowania regulacja przewidująca zwolnienie z VAT dla importu próbek towarów. Z opisu sprawy wynika bowiem, że importowany jest wzorzec, a nie próbka, która ma służyć promocji. Wzorzec oznacza wzór rzeczy lub wyrobu. Ponadto wzorzec nie jest bezpłatnie przewożony. Z pytania nie wynika także, aby wzorzec był przeznaczony na targi lub wystawy. Wzorzec nie podlega zwolnieniu z opodatkowaniu podatkiem na podstawie omówionych zwolnień dotyczących próbek.

Importowany wzorzec opodatkowujemy stawką VAT właściwą dla importowanego towaru. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła. Co istotne, w przypadku gdy towar jest zwolniony z cła, również stajemy się podatnikami VAT. Wówczas towar będzie korzystał ze zwolnienia z cła na podstawie art. 23 i 24 rozporządzenia Rady ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych. Zwolnione z cła są bowiem przesyłane towary o niewielkiej wartości. Towary o niewielkiej wartości to towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę. Zwolnienie to jednak nie obejmuje takich towarów, jak:

  • wyroby alkoholowe,
  • perfumy i wody toaletowe,
  • tytoń i wyroby tytoniowe.

W tym przypadku wartość przesyłki nie przekracza kwoty 150 EUR. W związku z tym importowany wzorzec będzie zwolniony z cła.

Podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty VAT z uwzględnieniem obowiązujących stawek.


W przypadku doręczenia przesyłki przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe, czyli Pocztę Polską S.A., rozliczenia VAT dokonuje doręczyciel. W takim przypadku poczta powinna pobrać należności od odbiorcy przed wydaniem mu przesyłki (art. 33c ustawy o VAT). Jeżeli zatem w przedstawionej sytuacji przesyłka byłaby dostarczona przez Pocztę, to podatnik nie byłby obowiązany do rozliczania VAT z tytułu importu towarów. Gdyby jednak Poczta Polska nie dopełniła swoich obowiązków, musimy ją o tym poinformować.

W przypadku natomiast dostarczenia przesyłki przez kuriera sami musimy dopełnić wszelkich formalności i zgłosić przesyłkę do organu celnego.

Podatnicy są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku (art. 33 ust. 4 ustawy o VAT). Ponieważ w tym przypadku nie ma dokumentów dotyczących odprawy celnej, powinno się zgłosić towar do odprawy, a następnie zapłacić VAT.

Podstawa prawna:

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA