REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Która dostawa będzie ruchoma, gdy transport jest organizowany przez ostatni podmiot w łańcuchu?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Która dostawa będzie ruchoma, gdy transport jest organizowany przez ostatni podmiot w łańcuchu?
Która dostawa będzie ruchoma, gdy transport jest organizowany przez ostatni podmiot w łańcuchu?

REKLAMA

REKLAMA

Wiele wątpliwości podatnikom sprawia sposób rozliczania w VAT transakcji dostawy towarów, w sytuacji gdy uczestniczą w niej więcej niż dwa podmioty. Przedsiębiorcy często mają wówczas problem, którą transakcję potraktować jako wewnątrzwspólnotową. Problem staje się jeszcze większy w przypadku gdy uczestniczące w transakcji podmioty posiadają siedzibę w innych krajach.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej jako podatek VAT) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, rozumieć należy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel to natomiast przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą (czyli ryzyka utraty, zniszczenia towaru ze sprzedawcy na nabywcę) nawet wówczas, gdy nie nastąpiło przeniesienie prawa własności do towaru w sensie cywilnoprawnym.

REKLAMA

Autopromocja

W rezultacie oznacza to, że nabywca nie musi stać się właścicielem towaru w sensie cywilnoprawnym aby doszło do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Wystarczy bowiem, że w wyniku takiej transakcji będzie odpowiadał za jej przedmiot, w zakresie określonym w warunkach tej transakcji. Wskazać należy, że zazwyczaj o momencie dostawy (czyli momencie przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel) będą decydowały przyjęte przez kontrahentów zasady realizowania dostawy, np. określane za pomocą reguł Incoterms 2010, bowiem to właśnie one będą wyznaczały moment przejścia ryzyka (związanego z daną dostawą) na nabywcę.

Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Przykład
Spółka A (z siedzibą we Francji) sprzedaje do Spółki B (z siedzibą we Francji) pewien towar. Spółka B odsprzedaje jednak ten towar do polskiej Spółki C. Przy czym towar ten jest transportowany bezpośrednio od Spółki A do Spółki C. Transport towarów jest organizowany przez Spółkę C.

W powyższym przykładzie, pomimo że Spółka B faktycznie nie otrzyma nabytego towaru (a jedynie fakturę dokumentującą jego nabycie) uznaje się, że podmiot ten także sam dokonał opodatkowanej dostawy towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kluczowym zatem dla określenia sposobu opodatkowania transakcji, w których występuje kilka podmiotów (transakcji łańcuchowych) jest przypisanie transportu tylko do jednej z dostaw. Biorąc zatem pod uwagę, że w naszym przykładzie występują trzy podmioty, należy ustalić, która z dostaw w ramach omawianego łańcucha może być uznana za ruchomą.

Jeżeli tak jak w omawianym przykładzie transport organizuje trzeci w kolejności podmiot uczestniczący w transakcji (Spółka C) to transport należy przypisać jedynie do transakcji dostawy na rzecz trzeciego podmiotu (Spółki C).  Nie będą zatem miały znaczenia warunki handlowe ustalone między podmiotami uczestniczącymi w tej transakcji. Powyższe wynika z wyroku TSUE z 16.12.2010 r. (sprawa C-430/09, Euro Tyre Holding BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën), w którym wprowadzono wytyczne ustalające zasady przypisania transportu do jednej z dostaw w łańcuchu jak i wyroku TSUE  z 21.02.2018 r. Kreuzmayr GmbH przeciwko Finanzamt Linz (C – 628/16).

Polecamy: Biuletyn VAT

W konsekwencji, transakcja opisana w przykładzie, stanowić będzie dla Spółki B wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną w kraju wysyłki (Francja) natomiast dla Spółki C wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) w Polsce. W takiej sytuacji Spółka C obowiązana będzie do rozliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDP Sp. z  o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA