REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Która dostawa będzie ruchoma, gdy transport jest organizowany przez ostatni podmiot w łańcuchu?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Która dostawa będzie ruchoma, gdy transport jest organizowany przez ostatni podmiot w łańcuchu?
Która dostawa będzie ruchoma, gdy transport jest organizowany przez ostatni podmiot w łańcuchu?

REKLAMA

REKLAMA

Wiele wątpliwości podatnikom sprawia sposób rozliczania w VAT transakcji dostawy towarów, w sytuacji gdy uczestniczą w niej więcej niż dwa podmioty. Przedsiębiorcy często mają wówczas problem, którą transakcję potraktować jako wewnątrzwspólnotową. Problem staje się jeszcze większy w przypadku gdy uczestniczące w transakcji podmioty posiadają siedzibę w innych krajach.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej jako podatek VAT) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, rozumieć należy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel to natomiast przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą (czyli ryzyka utraty, zniszczenia towaru ze sprzedawcy na nabywcę) nawet wówczas, gdy nie nastąpiło przeniesienie prawa własności do towaru w sensie cywilnoprawnym.

Autopromocja

W rezultacie oznacza to, że nabywca nie musi stać się właścicielem towaru w sensie cywilnoprawnym aby doszło do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Wystarczy bowiem, że w wyniku takiej transakcji będzie odpowiadał za jej przedmiot, w zakresie określonym w warunkach tej transakcji. Wskazać należy, że zazwyczaj o momencie dostawy (czyli momencie przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel) będą decydowały przyjęte przez kontrahentów zasady realizowania dostawy, np. określane za pomocą reguł Incoterms 2010, bowiem to właśnie one będą wyznaczały moment przejścia ryzyka (związanego z daną dostawą) na nabywcę.

Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Przykład
Spółka A (z siedzibą we Francji) sprzedaje do Spółki B (z siedzibą we Francji) pewien towar. Spółka B odsprzedaje jednak ten towar do polskiej Spółki C. Przy czym towar ten jest transportowany bezpośrednio od Spółki A do Spółki C. Transport towarów jest organizowany przez Spółkę C.

W powyższym przykładzie, pomimo że Spółka B faktycznie nie otrzyma nabytego towaru (a jedynie fakturę dokumentującą jego nabycie) uznaje się, że podmiot ten także sam dokonał opodatkowanej dostawy towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczowym zatem dla określenia sposobu opodatkowania transakcji, w których występuje kilka podmiotów (transakcji łańcuchowych) jest przypisanie transportu tylko do jednej z dostaw. Biorąc zatem pod uwagę, że w naszym przykładzie występują trzy podmioty, należy ustalić, która z dostaw w ramach omawianego łańcucha może być uznana za ruchomą.

Jeżeli tak jak w omawianym przykładzie transport organizuje trzeci w kolejności podmiot uczestniczący w transakcji (Spółka C) to transport należy przypisać jedynie do transakcji dostawy na rzecz trzeciego podmiotu (Spółki C).  Nie będą zatem miały znaczenia warunki handlowe ustalone między podmiotami uczestniczącymi w tej transakcji. Powyższe wynika z wyroku TSUE z 16.12.2010 r. (sprawa C-430/09, Euro Tyre Holding BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën), w którym wprowadzono wytyczne ustalające zasady przypisania transportu do jednej z dostaw w łańcuchu jak i wyroku TSUE  z 21.02.2018 r. Kreuzmayr GmbH przeciwko Finanzamt Linz (C – 628/16).

Polecamy: Biuletyn VAT

W konsekwencji, transakcja opisana w przykładzie, stanowić będzie dla Spółki B wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną w kraju wysyłki (Francja) natomiast dla Spółki C wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) w Polsce. W takiej sytuacji Spółka C obowiązana będzie do rozliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDP Sp. z  o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA