reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jakie usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?

Jakie usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?

Podatnicy podatku VAT w przypadku dokonywania określonych w przepisach czynności zobowiązani są do składania, oprócz deklaracji podatkowych, również informacji podsumowujących. W informacji podsumowującej wykazuje się przede wszystkim dane dotyczące wspólnotowych transakcji towarowych, a więc wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ponadto w informacji podsumowującej przedsiębiorca zobowiązany jest wskazać, czy dana dostawa jest elementem wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej rozliczanej w procedurze uproszczonej.

Jednakże w informacji podsumowującej wykazuje się również dane dotyczące niektórych przypadków tzw. „eksportu” usług, a więc sprzedaży przez polskiego przedsiębiorcę usług, których miejscem świadczenia, a zatem również miejscem opodatkowania jest terytorium kraju innego niż Polska.

Dla większości usług świadczonych na rzecz podmiotów gospodarczych miejscem świadczenia jest kraj siedziby usługobiorcy, a więc w praktyce o eksporcie usług mówimy zazwyczaj w przypadku świadczenia usług przez podmiot polski na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego.

Jednakże, co bardzo istotne, nie każdy „eksport” usług wykazujemy w informacji podsumowującej.

Polecamy: Nietransakcyjne przemieszczanie towarów a informacja podsumowująca.

Polecamy: Informacja podsumowująca składana przez nabywcę - porada

Które usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?

Zakres transakcji wykazywanych w informacjach podsumowujących został określony w art. 100 ust. 1 ustawy o VAT.

W punkcie 4 tego artykułu wskazano, iż podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o wyświadczonych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Zatem obowiązek złożenia informacji podsumowującej w stosunku do sprzedawanych  usług powstaje, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

- usługa ma być świadczona na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej nie będącej takim podatnikiem,  zidentyfikowanej na potrzeby podatku od wartości dodanej - a więc ma być świadczona na rzecz podatnika VAT z innego państwa członkowskiego UE lub podmiotu uznawanego za takiego podatnika,

- do usługi musi mieć zastosowanie art. 28b ustawy o VAT. Artykuł ten przewiduje generalną zasadę ustalania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług na rzecz podatnika jako miejsca, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania,

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama