Jakie usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto w informacji podsumowującej przedsiębiorca zobowiązany jest wskazać, czy dana dostawa jest elementem wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej rozliczanej w procedurze uproszczonej.
REKLAMA
Jednakże w informacji podsumowującej wykazuje się również dane dotyczące niektórych przypadków tzw. „eksportu” usług, a więc sprzedaży przez polskiego przedsiębiorcę usług, których miejscem świadczenia, a zatem również miejscem opodatkowania jest terytorium kraju innego niż Polska.
Dla większości usług świadczonych na rzecz podmiotów gospodarczych miejscem świadczenia jest kraj siedziby usługobiorcy, a więc w praktyce o eksporcie usług mówimy zazwyczaj w przypadku świadczenia usług przez podmiot polski na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego.
Jednakże, co bardzo istotne, nie każdy „eksport” usług wykazujemy w informacji podsumowującej.
Polecamy: Nietransakcyjne przemieszczanie towarów a informacja podsumowująca.
Polecamy: Informacja podsumowująca składana przez nabywcę - porada
Które usługi wykazujemy w informacji podsumowującej?
Zakres transakcji wykazywanych w informacjach podsumowujących został określony w art. 100 ust. 1 ustawy o VAT.
W punkcie 4 tego artykułu wskazano, iż podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o wyświadczonych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.
Zatem obowiązek złożenia informacji podsumowującej w stosunku do sprzedawanych usług powstaje, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
- usługa ma być świadczona na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej nie będącej takim podatnikiem, zidentyfikowanej na potrzeby podatku od wartości dodanej - a więc ma być świadczona na rzecz podatnika VAT z innego państwa członkowskiego UE lub podmiotu uznawanego za takiego podatnika,
- do usługi musi mieć zastosowanie art. 28b ustawy o VAT. Artykuł ten przewiduje generalną zasadę ustalania miejsca świadczenia (kraju opodatkowania) usług na rzecz podatnika jako miejsca, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania,
- zobowiązanym do zapłaty podatku musi być usługobiorca,
- w kraju nabywcy świadczone usługi nie mogą być zwolnione od podatku, ani opodatkowane preferencyjną 0 % stawką podatku.
REKLAMA
Spółka świadczy usługi reklamowe na rzecz francuskiego kontrahenta (przedsiębiorcy) – podatnika VAT. Usługi te należą do kategorii usług wymienionych w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług – zatem krajem ich opodatkowania (miejscem świadczenia) jest terytorium Francji. Co do zasady, czynności te we Francji są opodatkowane inną niż 0 % stawka podatku od wartości dodanej i nie są zwolnione od tego podatku. Zobowiązanym do zapłaty jest francuski przedsiębiorca. Spółka dokonuje świadczenia, które musi wykazać w informacji podsumowującej.
Spółka świadczy usługi remontowe na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy. Remontowany hotel położony jest w Berlinie. Krajem opodatkowania tego typu usług są Niemcy (kraj położenia nieruchomości). Zatem, co do zasady, zobowiązanym do zapłaty podatku z tytułu ich świadczenia jest niemiecki przedsiębiorca (na zasadzie reverse charge). Jednakże z związku z faktem, że nie są to usługi wymienione w art. 28b VATU (a w art. 28e – usługi związane z nieruchomościami), Spółka nie wykazuje ich w informacji podsumowującej.
W informacji podsumowującej nie wykazujemy nabycia (kupna) usług. Zarówno tych, które powodują konieczność rozliczenia importu usług jak i tych, których nabycie jest neutralne na terytorium Polski dla podatników VAT.
Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w nadal aktualnej interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2010 r. (nr IPPP3/443-131/10-2/KC), w której stwierdzono:
„W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż Spółka jest podatnikiem podatku VAT posiadającym siedzibę w Polsce, która sprzedaje towary na rzecz zagranicznych odbiorców. Potencjalni nabywcy wyszukiwani są i kontaktowani ze Spółką przez kontrahenta świadczącego na jej rzecz usługi dystrybucyjne, którym jest spółka E. Corp z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki (w stanie Oregon) (dalej jako „Dystrybutor”) Podmiot ten posiada szczególny status prawno-podatkowy tzw. limited liability company (w skrócie LLC) i nie uczestniczy w transakcji towarowej — Spółka sprzedaje swoje towary i wysyła je bezpośrednio do nabywców wskazanych przez Dystrybutora. Skoro Wnioskodawca spełnia definicję podatnika o którym mowa w art. 28a, to zastosowanie ma zasada ogólna i w przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia usług pośrednictwa jest Polska (…). W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nabywa usługi pośrednictwa, zatem nie spełnia dyspozycji wskazanej w powyższym artykule i tym samym nie jest zobowiązany do składania informacji podsumowujących.”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat